Nobelovka za mier, Írsko v problémoch a čínsky juan (40. týždeň)

Trikrát z diania vo svete. O tom ako Nobelov výbor po veľmi dlhom čase milo prekvapil. Ale aj o neutíchajúcich problémoch krajiny, ktorá bola kedysi titulovaná hrdým prívlastkom keltský tiger. A na záver prečo všetkých vytáča vývoj čínskeho juanu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Udeľovanie nobelových cien sa každoročne spája so značnou mierou zvedavosti ohľadom výberu víťazov v jednotlivých odboroch. Najväčšie prekvapenie prinesie väčšinou víťaz Nobelovej ceny za mier aj z dôvodu najbližšieho zamerania k laickej verejnosti (ostatné odbory majú podstatne odbornejší charakter). Musím priznať, že cena za mier má za nielen ale hlavne posledné dve dekády mnohých čudesných laureátov ako napr. Jásir Arafat, Kofi Annan (ropa za potraviny...), Jimmy Carter, IAEA, Al Gore!!! (WTF), Marrti Ahtisaari či Barack Obama (za krásne slová). Preto som tento rok v hĺbke duše dúfal, že mi môj tip konečne vyjde a Nobelov výbor ukáže ako táto cena patrí osobe, ktorá je ochotná obetovať svoj život za univerzálne hodnoty. Dočkal som sa, keďže cenu získal 54-ročný čínsky disident Liou Siao-po. Viedol pestrý disidentský život až kým ho minulý rok nezatkli a neodsúdili na 11 rokov. Cez kritické štúdie, spoluvodcovstvo v protestoch na Námestí nebeského pokoja, ale hlavne spoluautorstvo na Charte 08 (obdoba Charty 77) si vyslúžil medzinárodné uznanie, ktoré bolo Nobelovou cenou len potvrdené. Je dobré vedieť, že Nobelov výbor nepodľahol všemožným vyhrážkam zo strany Číny a dal tak aspoň nádej čínskemu disentu, že ich boj nie je zbytočný. Kým svet oslavoval, Čína samozrejme ignorovala svetové spravodajstvo a chystá ďalšie represie voči podobne zmýšľajúcim ľuďom. Každopádne Čína dostala signál aký jej mal byť predostretý už dávnejšie. Možno to bolo v pravý čas, keďže sa v Číne schyľuje k striedaniu elít a nikto s istotou nevie, či sa politický režim odhodlá k dlho očakávaným reformám alebo príde opäť pritvrdenie pomerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Írsko je na gréckej ceste. Aj takéto titulky sa už môžeme dočítať v poslednej dobe v médiách. Žiaľ, sú oprávnené a prispôsobujú sa im aj ratingové agentúry. Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v stredu znížila úverový rating Írska. Dlhodobé emisné ratingy (IDR) v cudzej a domácej mene agentúra znížila na úroveň A+ zo stupňa AA- a pridelila im negatívny výhľad. Agentúra zároveň znížila Írsku rating krátkodobých záväzkov v cudzej mene na F1 zo stupňa F1+. Stropný rating krajiny zostáva nezmenený na úrovni AAA. Hlavným dôvodom sú očakávané vysoké fiškálne náklady spojené s vládnym plánom rekapitalizácie (bail-out) írskych bánk hlavne Anglo Irish Bank. Náklady bail-outu môžu dosiahnuť až 50 miliárd €, čo bude viesť k explózii írskeho deficitu na úroveň 32 % HDP v tomto roku. Keď si k tomu zoberieme potenciál nulového ekonomického rastu tento rok, tak slávny Euroval má byť prečo v pohotovosti. A potom, že poloha nárazníkovej krajiny má svoje výhody v dobrých časoch, ale v zlých sa jej problémy tiež násobia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Summit EÚ a Číny sa skončil výstrahou. Peking žiada, aby sa Brusel nepripojil k americkému tlaku na revalváciu juanu (jediná vec na ktorej sa republikáni a demokrati vedeli dohodnúť). USA a EÚ potrebujú aby Čína začala zhodnocovať svoju vysoko znehodnotenú menu. EÚ dokonca tvrdí, že podhodnotený juan škodí oživeniu európskej ekonomiky, čím má údajne poškodzovať čínskych exportérov. Ja sa skôr prikláňam na stranu Číny. Áno, juan je podhodnotený, ale na to aby boli všetci spokojní neexistuje rýchle riešenie. Zhodnotenie meny by pravdepodobne destabilizovalo tamojšiu spoločnosť, čo by viedlo ku krachu firiem vyrábajúcich na export a k prepúšťaniu podľa tvrdenia čínskeho premiéra. Má pravdu a preto treba čakať, kým bude vhodnejšia doba na zhodnocovanie juanu.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu