Pápež vo Veľkej Británii, Tea Party a Kašmír (37. týždeň)

Trikrát zo sveta o tom, ako bol pápež na návšteve Veľkej Británie a prečo už nie je v tejto krajine považovaný za rotvailera cirkvi. O tom prečo sa nedávne aktivity amerického hnutia pod symbolickým názvom Tea Party, môžu spájať s pozitívnymi ako aj negatívnymi ohlasmi od ich potenciálnych spojencov republikánov. Ale aj o pretrvávajúcich nepokojoch v rozdelenom Kašmíre, ktoré si vyžadujú stále viac svoju krutú daň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Od poslednej návštevy pápeža vo Veľkej Británii v roku 1982 uplynulo už mnoho rokov. Preto sa môže zdať, že táto návšteva (mimochodom už sedemnásta cesta Benedikta XVI. mimo Talianska) do spomínanej krajiny prišla vo veľmi vhodnom čase. Je možné konštatovať, že Vatikán potreboval ukázať, i napriek obrovským kauzám a škandálom, ako je ochotný ísť diskutovať aj ku svojim najväčším kritikom. Pri obrovskej vlne nedôvery a poklesu počtov veriacich katolíckej cirkvi po celej Európe prišiel zatiaľ asi najsilnejší signál na zastavenie daného negatívneho trendu od svätého otca ku kresťanom ale aj nekresťanom. Za všetko hovoria gestá: v piatok si pápež podal ruku s anglickou pastorkou (napriek nesúhlasu Vatikánu s vysväcovaním žien), v sobotu sa osobne stretol s piatimi obeťami sexuálneho škandálu pedofilných kňazov a požiadal ich o odpustenie a v nedeľu si na svätej omši zaspomínal na svoje detstvo vyzdvihujúc odvahu britských spoluobčanov, ktorí vzdorovali odpornej ideológii. Najdôležitejšie je samozrejme priznanie chyby a pociťovanie hanby za nepríjemné udalosti, ktoré vo výraznej miere naštrbili dôveru veriacich. Vysvätenie Johna Henryho Newmana bolo záverečnou čerešničkou na torte. Tento významný teológ a konvertita, ktorý prestúpil z anglikánskej ku katolíckej cirkvi, sa stal obrovskou osobnosťou u obidvoch cirkví. Vatikán možno aj týmto činom chcel ukázať, že nemá problém s prestupmi z iných kresťanských cirkví do katolíckej cirkvi. Ako vieme, Vatikán v nedávnej dobe garantoval bezproblémový prestup do katolíckej cirkvi pre tých členov anglikánskej cirkvi, ktorí nesúhlasia s vysväcovaním žien a ďalšími vecami. Preto je pozoruhodné ako si tieto dve cirkvi na tejto návšteve rozumeli. Tieňom návštevy sa stalo zatknutie piatich podozrivých, ktorí mali údajne pripravovať atentát. Neskôr boli prepustení. Treba ale uznať, že všetko nebolo také ružové ako sa môže zdať. V Londýne sa konala obrovská protipápežská demonštrácia, ktorej sa zúčastnili aj niektoré celebrity. Všimol som si fotku Sira Iana McKellena s tričkom I'm Gandalf and Magneto, Get Over it! Čas ukáže či uistenia pápeža budú dostatočne silné a v blízkej dobe nezažijeme už žiadne nepríjemné škandály. Ak aj áno, tak by ich aspoň nemuseli sprevádzať informácie ako ich chceli cirkevní hodnostári ututlať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Americké ľudové hnutie Tea Party naberá na sile. Blížiace sa novembrové kongresové voľby ukážu či sa opozičným republikánom podarí získať väčšinu v Senáte. Zatiaľ to nie je jasné aj vďaka Tea Party. Z dôvodu, že aj pre veľké množstvo republikánov sú až príliš konzervatívny, čo odstrašuje ich umiernených voličov. Napriek faktu, že Tea Party mobilizujú okolo seba veľké množstvo ľudí, ich víťazní kandidáti môžu v konfrontácii s demokratmi prehrať, keďže nemajú potrebné skúsenosti. Najnovším prekvapením Tea Party je Christine O'Donnellová, ktorá vyhrala primárky republikánov v štáte Delaware. Demokrati ju označili za ultrapravicového extrémistu, čo je prehnané, ale svojimi výrokmi na verejnosti za odsudzovanie masturbácie sa nemohli nechopiť šance. Pritom pravicovému voličovi sa môžu títo mladí ľudia celkom pozdávať. Sú za nižšie dane, právo nosiť zbraň a proti potratom. Ale plne chápem obavy republikánov, že odstrašenie ich umierneného voliča môže byť kľúčový aspekt volieb. Tea Party má názory s ktorými môžem súhlasiť, ale ich agresívna kampaň plná hnevu, by si môj hlas určite nezískala. Takto demokratov neporazia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Himalajský región Kašmír, ktorý je od roku 1947 rozdelený medzi Indiu, Pakistan a Čínu, je už dlhé desaťročia jadrom sporov medzi prvými dvoma menovanými. Viedli medzi sebou dve vojny a počas 20ročného boja moslimských povstalcov prišlo o život takmer 50 tisíc ľudí. V indickej časti Kašmíru dochádza v posledných rokoch permanentne k násilnostiam a nepokojom. Minulý týždeň zahynulo najmenej 20 civilistov a policajtov pri vyhrotení nepokojov, ktoré si od júna celkovo vyžiadali 100 obetí. India sa stáva terčom kritiky, kvôli neschopnosti riešiť konflikt a zabíjaniu mladých separatistov, ktorí sú väčšinou vyzbrojení len obyčajnými kameňmi. Z minulých prieskumov vyplývalo, že za nezávislosť Kašmíru by nebola ani polovica obyvateľov daného regiónu. Podľa najnovšieho prieskumu vyzerá, že sa separatisti nemajú najmenší dôvod prestať mobilizovať, keďže za nezávislosť je už väčšina. Jedno je ale isté, India sa daného regiónu nevzdá, keďže Pakistan má v celom regióne svoje záujmy.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu