
Začnem, pre mňa jedným z najväčších headlinov minulého týždňa, s naďalej pokračujúcimi obrovskými požiarmi v Rusku. Centrálne oblasti európskej časti Ruska už totiž od polovice júna zažívajú najväčšie horúčavy a sucho za posledných 130 rokov, čo ako vieme viedlo k daným rozsiahlym požiarom. Znepokojujúce je, že trvajú už pomerne dlho a vyhliadky na zlepšenie alarmujúceho stavu nie sú vôbec dobré, keďže meteorológovia očakávajú aj naďalej rekordné horúčavy. Škody na úrode sa odhadujú na miliardy rubľov. Územie spálenísk sa blíži k rozlohe 200 tisíc hektárov. Vo štvrtok horelo až približne 850 požiarov, z ktorých menšiu časť sa postupne podarilo uhasiť. Moskvu zahalil nepríjemný smog, ktorý znepríjemňuje život všetkému živému. Moskovčania sú nútení používať rúška, aby mohli ako tak fungovať. Čo sa týka počtu obetí, tak odhadované počty sa pohybovali okolo čísla 50. Samozrejme, že skutočné čísla sú omnoho vyššie, ale tie sú pred verejnosťou zatiaľ starostlivo chránené. Ide o strašlivú tragédiu, ktorej náklady by som nechcel vyčíslovať. Keď si predstavím koľko ton obilia zhorelo, tak sa ani nečudujem, že vývoz danej komodity je pod prísnym zákazom. Zostáva len dúfať, že dážď príde čo najskôr.
Ničivé prírodné katastrofy sú toto leto v plnom prúde. Pakistan je ďalšou výrazne zasiahnutou krajinou. Tam je situácia opačná v porovnaní s Ruskom - nie oheň, ale voda. Najhoršie záplavy za 80 rokov zabili vyše tisíc ľudí a zasiahli životy troch miliónov ľudí. Súrne potrebujú pitnú vodu a prostriedky na zabránenie šíriacim sa chorobám. Pakistanská vláda, ale nekoná najrýchlejším spôsobom. V dôsledku čoho budú počty obetí narastať.
Čínu zasiahli taktiež záplavy. Počet ľudí, ktorí pri záplavách v Číne prišli tento rok o život alebo zostali nezvestní, stúpol na takmer 1 700, informovala v stredu čínska vláda. Tento rok zasiahli záplavy okolo 140 miliónov ľudí, čiže približne desatinu populácie. Časti južnej, strednej a severnej Číny zasiahli v posledných mesiacoch silné lejaky, ktoré spôsobili najhoršie záplavy za posledné desaťročie, zosuvy pôdy, zatopenie ciest a odrezanie mnohých dedín od okolitého sveta.

Britská energetická firma British Petroleum oznámila, že sa jej podarilo zacementovať poškodený vrt na dne Mexického zálivu. Na jeho úplné zatvorenie musia ešte zabezpečiť dno vrtu. Najskôr to bude v polovici augusta. Ropa začala unikať z vrtu na konci apríla, po výbuchu vrtnej súpravy. Dôsledky tejto ničivej katastrofy sa žiaľ ešte budú odstraňovať dlhé roky.
Bill Gates a desiatky ďalších amerických miliardárov sa rozhodli darovať polovicu svojho majetku na charitu. Odhady hovoria, že vytvoria balík v hodnote 600 miliárd dolárov. Warren Buffett chce dokonca darovať až 99 percent svojho majetku. Iniciatíva má názov The Giving Pledge. Hlavní aktéri už avizujú, že sa na jeseň vyberú do Číny presviedčať ďalších boháčov o účasti na tomto projekte. Tomuto sa hovorí filantrokapitalizmus.

Dňa 6. augusta, 8.15, sa v japonskej Hirošime rozozvučal zvon mieru. Tak ako každý rok pripomenul tentoraz 65. výročie, keď americký bombardér zhodil na mesto atómovú bombu. Tohto toku sa na spomienkovom obrade prvýkrát zúčastnil aj americký veľvyslanec v Japonsku. Podľa pozorovateľov je to príprava na návštevu Baracka Obamu. Hirošimu zatiaľ nenavštívil žiadny americký prezident.

Nebohý predseda rakúskej populistickej strany FPÖ Jörg Haider mal vraj na kontách v Lichtenštajnsku 45 miliónov eur. Médiá teraz tvrdia, že kontroverzný politik dostal peniaze aj od obľúbených diktátorov, ktorých rád a často za života navštevoval. Z Líbye od Kaddáfiho a jeho syna, či z Iraku od Saddáma Husajna a jeho synov. Podľa najnovších informácií nachádzajúcich sa v dokumentoch irackého ministerstva vnútra mal dostať 3,8 milióna eur od Saddáma Husajna.