
Medvedev s Putinom to urobili elegantne, to im treba uznať. Som sklamaný, že najväčšie prekvapenie sa nekonalo. Mám na mysli, verziu kde by Putin ďalej ťahal za nitky v úzadí a nechal by „image" Medvedeva, akože vládnuť Rusku. Nevadí. Aspoň raz si drvivá väčšina pozorovateľov mohla povedať, že ich typ im vyšiel. Načo celé to divadlo? Kvôli voličovi a možno aj „skoro neobmedzenému" vládnutiu pre Vladimira.
Ja osobne tomuto pánovi palce držať nebudem, lebo verím, že Ruko bude na tom horšie v jeho rukách. Reči o tom ako Ruko potrebuje pevnú ruku, či proste alfa samca, majú možno svoje opodstatnenie, ale ak si rusofili myslia, že pán Putin to mal ťažké, keď prevzal žezlo na prelome tisícročia, tak od roku 2012 budú sklamaní, lebo ťažké časy len prídu a pozitívne výsledky sa nedostavia. Prečo som si taký istý? Mnohí predpokladajú, že na medzinárodnej pôde bude hrať opäť „tvrďáka" a zmaže tak niekoľkoročné symbolické úsilie Medvedeva na medzinárodnej scéne. Ekonomika bude ale tvrdším orieškom. Súčasná kríza zasiahla celý svet, vrátane Ruska. Ruský ekonomický zázrak predchádzajúceho desaťročia ukázal krásne ako je ruské hospodárstvo v kríze zraniteľné. Ruské HDP pokleslo až o 15 %, čo bolo najviac zo všetkých krajín G20.

Čína začína byť pre Rusko väčším problémom ako USA. Jej vplyv je citeľný už na Sibíri, na Ďalekom Východe, v Centrálnej Ázii či v Kaspickom regióne. To sú prosím pekne, tzv. oblasti privilegovaných záujmov Ruska. Putin bude prezidentovať inému Rusku, než bolo pred desiatimi rokmi. HDP na obyvateľa sa v súčasnosti v Rusku blíži k 20 tisíc dolárom, kým v roku 1999 to bolo len okolo 2 tisíc dolárov. Ako poznamenáva Andrew Kuchins z Foreign Affairs, nad hranicou 10 tisíc dolárov HDP na obyvateľa, začínajú obyvatelia požadovať viac otvorenosti vlády a demokracie. Putinovi už nebude stačiť sľubovať len stabilitu a väčšiu prosperitu.
Ale najväčšou výzvou bude pre Vladimira fiškálna situácia a verejné financie. Vládne výdavky sú také vysoké, že je potrebné, aby sa cena ropy pohybovala na úrovni okolo 125 dolárov za barel, aby boli príjmy postačujúce. Súčasná cena ropy je okolo 80 dolárov za barel a bude pravdepodobne klesať, keďže sa dlhová kríza na Západe prehlbuje. Putin nemá najlepšie skúsenosti s úspornými opatreniami, takže bude zaujímavé sledovať ako sa popasuje s daným problémom. Schopný minister financií Alexis Kudrin sa už stihol pobrať kade ľahšie, čo je tiež veľmi výstižný signál.
Zhrnutie. Pre Putinove dve obdobia v úrade sa používa aj pojem „Vladimir the Lucky". Tentoraz už také šťastie mať nebude. V minulosti totiž Putin profitoval z rastúcej produkcie ropy, z rastúcich cien ropy a aj z monetárnej politiky vo svete, vďaka ktorej sa globálne trhy topili v peniazoch. Putin si mohol dovoliť konať tvrdo voči nerastnému bohatstvu krajiny, neposlušným biznismenom či zástancom demokracie. Lenže tie „krásne časy" spred globálnej hospodárskej krízy sa už nebudú opakovať. Ruská ekonomika bude potrebovať štrukturálne reformy, nové modely rastu a taktiež zlepšiť investičné prostredie. Putinove okolie uvažuje ale inak a preto žiadne prevratné zmeny nie je možné očakávať. Rusko čakajú ďalšie roky premárnených príležitostí. A to má táto krajina pritom obrovské možnosti. Na zaplakanie.