Rozporuplné myšlienky dôležitého predstaviteľa Moslimského bratstva

Prvý júnový týždeň zomrel Jack Kevorkian, známy pod nemilou prezývkou doktor smrť, keďže pomohol so samovraždou viac ako stovke ľudí. Jemenský prezident Sálih, vicepremiér aj predseda parlamentu utrpeli zranenia pri útoku na prezidentský palác. Izraelskí vojaci na hraniciach so Sýriou zastrelili 20 demonštrantov. Nemecko sa šokujúco vzdalo jadrovej energetiky a do roku 2022 vypne všetky jadrové elektrárne, čo je dôkazom, že aj múdry národ, vie robiť veľmi hlúpe rozhodnutia. Nákaza E. coli prepukla v Nemecku. Mitt Romney ohlásil svoju kandidatúru na amerického prezidenta za republikánov. Komunálne voľby v Taliansku dopadli zle pre Berlusconiho a všetky strany s ktorými paktoval, čo ukázalo, že aj Taliani poznajú hranicu za ktorú sa nesmie chodiť. V tejto týždňovke približujem Moslimské bratstvo pôsobiace v Egypte očami jedného z hlavných predstaviteľov tejto kontroverznej strany (či organizácie).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Nechcem byť už naozaj trápny, že v poslednom čase na môj blog prispievam len prekladmi z relácie Fareed Zakaria GPS, ale tentokrát som zase neodolal. Moslimské bratstvo je príliš veľkou hádankou pre západný svet a nie je na dennom poriadku, že niektorý z vrcholových predstaviteľov poskytne rozhovor západnému novinárovi. Keď počujete ľudí hovoriť o nebezpečenstve politického islamu, vedome alebo nie, väčšinou uvažujú o Moslimskom bratstve, čo je najväčšie organizované politické hnutie v Egypte, pravdepodobne najdôležitejšia islamská politická strana vo svete. Bolo založené v roku 1928 so sloganom „Islam je riešenie." Sľubuje, že urobí z Koránu a jeho učenia jediný referenčný bod pre usporiadanie života moslimskej rodiny, jednotlivcov, komunity a štátu. Oficiálne je proti násiliu, ale v minulosti malo (v súčasnosti s vysokou pravdepodobnosťou má) separatistické skupiny a členov vo svojom jadre, ktorí obhajovali a praktizovali džihád. Preto bolo zakázané ako politická strana v Egypte po celé desaťročia. Zákaz bol zrušený až v tomto roku v dôsledku demokratickej revolúcie v Egypte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Fareed Zakaria si pokladá otázku, že aj keby to bolo nenásilné hnutie, ako by realizovalo svoje náboženské názory na Egypt? Je islam zlučiteľný s demokraciou? Na toto si odpovedá: „Keď som bol nedávno v Káhire, sadol som si s Essamom el-Erianom, jedným z vrcholových lídrov Moslimského bratstva, ktorý je zároveň aj hovorcom skupiny. Je všeobecne považovaný za miernu tvár Bratstva a mnoho liberálov a sekulárnych Egypťanov mi povedalo, že sú ustarostení, že Bratstvo sa chce dostať na verejnosť s peknou tvárou, kým radikálnejšie zámery sú ukryté pred verejnosťou."

Zakaria: Ste tvárou Moslimského bratstva. Ste hovorca. Ste taktiež jedným z vrcholovejších predstaviteľov v danej organizácii. Takže začnime tým, že Vás dnes predstavím svojim divákom. Čím sa živíte?

SkryťVypnúť reklamu

EL-ERIAN: Som lekár, zarábam si na život ako hematológ a ako laboratórny pracovník.

Zakaria: A predsa ste jedna z vrcholných postáv v Moslimskom bratstve, a Bratstvo bolo zakázané po mnoho rokov, až do nedávnej doby, samozrejme. Strávili ste nejaký čas vo väzení?

EL-ERIAN: Vo väzení som strávil asi sedem rokov a desať mesiacov. Bol som obvinený z riadenia a združovania členov Moslimského bratstva, ktoré bolo zakázanou organizáciou. Bol som uväznený len na základe príslušnosti k organizácii, nebol som obvinený zo žiadnych aktivít okrem politických, sociálnych a vzdelávacích aktivít.

Zakaria: Teraz viete, že mnoho ľudí a to najmä v západnom svete, uvažuje o Moslimskom bratstve ako o organizácii, ktorá vyznáva politický islam, alebo násilie či extrémizmus alebo džihád. Čo hovoríte na ľudí takto zmýšľajúcich?

SkryťVypnúť reklamu

EL-ERIAN: Hovorím im, musíte ísť do hĺbky samotného islamu na jeho pochopenie. Islam je islam, a myslím, že islam je veľmi mierumilovné náboženstvo. Je to spôsob života. Spolupracuje so všetkými ostatnými, rešpektuje všetky náboženstvá, rešpektuje humanitu, rešpektuje mier a prosperitu, pracuje pre mier vo svete.

Zakaria: Čo si myslíte o atentáte na Usámu bin Ládina?

EL-ERIAN: My ako Moslimské bratstvo odsudzujeme násilie z ktorejkoľvek strany. Čakali sme na súd pre Usámu bin Ládina, pretože chceme vedieť dôveryhodne o všetkom, čo režíroval a riadil Usáma bin Ládin sám. A tiež sme proti akémukoľvek zásahu, najmä silou, násilím, ktorý porušuje suverenitu akejkoľvek krajiny, a to najmä Pakistanu. A pýtali sme sa v našom vyhlásení, po zabití Usámu bin Ládina, že je čas sa stiahnuť vojakov z Afganistanu, po zničení krajiny, a tiež z Iraku. Obama sľúbil svojim voličom, nie nám, že sa chystá ukončiť takéto vojny, kde prišlo o život viac ľudí než bolo zabitých 11. septembra. Teraz v týchto vojnách došlo možno k zabitiu miliónov ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Zakaria: Myslíte si, že terorizmus je niekedy oprávnený?

EL-ERIAN: Vôbec nikto nemôže ospravedlniť terorizmus. Zabíjanie nevinných ľudí je odsúdené vo všetkých náboženstvách, v ktoromkoľvek zákone.

Zakaria: Myslíte si, že žena je hodná polovice muža? Pretože šaría hovorí, že svedectvo ženy sa počíta ako polovica, žena zdedí polovicu ako muž, muž sa môže rozviesť so ženou, ale žena sa nemôže rozviesť s mužom.

EL-ERIAN: Ale šaría tiež hovorí, že žena je rovná mužovi. A tieto prípady o ktorých ste sa zmienil, je potrebné vysvetliť a chápať v celom kontexte šaríe. Ženy, v niektorých prípadoch, zdedia viac než muži, a ženy v takýchto prípadoch - v niektorých prípadoch môžu byť rovné mužom. A v takých - v mnohých - v niektorých prípadoch, môžu mať polovicu muža. Záleží na každom jednotlivom prípade.

Zakaria: Jedna z otázok, ktoré si kladie veľa ľudí a to nie len na Západe. To sú Egypťania, ktorí mi hovoria, spýtajte sa ho, čo chce robiť? Čo chce Moslimské bratstvo robiť, keď získajú hlavnú silu, keď sa dostanú k moci v Egypte? Aká je ich vízia Egypta? A ešte, čo by ste zmenili? Chceli by ste vidieť prísnejší výklad šaríe? Chceli by ste vidieť ako je ženám dané podriadené právo - pravidlá - role? Aká je Vaša vízia?

EL-ERIAN: Bol by som rád ak by sa ma tí Egypťania opýtali tvárou v tvár a nie prostredníctvom médií.

Zakaria: Nemôžete hovoriť na 18 miliónov Egypťanov.

EL-ERIAN: Môžeme - mohli by sme - nie všetci Egypťania pozerajú CNN. Ale oni nás stretávajú všade. A, predovšetkým, ja sa nechystám chopiť moci v Egypte.

Zakaria: Ale čo by ste sa pokúsili - čo by ste zmenili na Egypte dnes?

EL-ERIAN: Budeme mať nezávislú demokratickú občiansku krajinu. To je teraz naším hlavným cieľom. A myslím si, že to získava výrazný národný konsenzus medzi všetkými Egypťanmi. Ľudia sú hlavným zdrojom autority. Jediným zdrojom moci je ľud sám.

Zakaria: Takže by ste podporili - druh občianskeho práva, ktorý má Egypt teraz skôr ako náboženské právo?

EL-ERIAN: V islame nemáte náboženské právo. V islame máte občianske právo. Občianske právo znamená, že ľudia delegujú rozhodnutia na parlament po tom čo zachovávajú v mysli vízie šaríe, ako referencie islamu.

Zakaria: Mali by nemoslimovia rovnaké práva ako moslimovia?

EL-ERIAN: Nemoslimovia, a to aj neveriaci v islamskom štáte alebo občianskom štát, ale s pozadím odkazujúcim na islam, resp. šaríu majú rovnaké práva a rovnaké povinnosti.

Zakaria: Typ programu, ktorý predstavujete znie veľmi mierne, znie veľmi moderne. Prečo si myslíte, že ľudia sú stále tak podozrievavý? A ja hovorím, opäť v Egypte, veľa ľudí mi hovorí, že Vaše úmysly nie sú úplne demokratické.

EL-ERIAN: Pretože ľudia čelia neznámu. Neznámom je demokracia, nie Moslimské bratstvo. Neznámom je právny štát, nie Moslimské bratstvo. Celá šanca teraz, to je prvýkrát pre nich mať moc pre seba samých, a voliť parlament a menovať prezidenta slobodne. Toto je prvýkrát pre oboch za dve storočia. Čiže čelia (ľud) neznámu, sú podozrievaví nielen voči nám. Je to voči všetkému.

Zakaria: Aké je konanie, ktoré chcete vidieť od prezidenta Obamu?

EL-ERIAN: Žiadame o zastavenie podpory diktatúram, o zastavenie zanedbávania palestínskych práv, o zastavenie vojny proti terorizmu, ktorá poškodzuje islamský svet a bohužiaľ, nikdy tak neurobil.

Dôvetok: Čo k tomu dodať? Znie to všetko veľmi pekne, až mi príde, či tento pán vôbec žije v Egypte. Ak si myslí, že v Egypte vytvorí niečo podobné súčasnému Turecku (keď toto píšem ešte nie je jasné, či Erdoganova strana získa ústavnú väčšinu, čo môže byť veľký problém pre obyvateľov tohto čoraz autoritárskejšieho islamského štátu zbavujúceho sa svojej sekulárnej stránky), tak si myslím, že je riadny idealista. Ja Moslimskému bratstvu neverím a ak by po blížiacich sa voľbách docielili svoje vízie, tak neviem či by bolo celé demokratické hnutie v Egypte plné mladých ľudí nadšené. V blížiacich sa mesiacoch uvidíme, čo z tohto rozhovoru boli báchorky a čo pravda.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu