Tieto názory od Georgea Sorosa ste ešte pravdepodobne nepočuli

Tretí februárový týždeň pokračoval v šialenom tempe napredovania povstaní v arabských štátoch. V Egypte sa situácia ako tak upokojila a začali sa viesť diskusie o novej ústave. V USA prijali rozpočet na budúce fiškálne obdobie, ale len so symbolickými úspornými opatreniami. Barack Obama riešil aj problém s istým americkým občanom Raymondom Davisom, ktorý v Pakistane zabil dvoch ľudí a bol zadržaný napriek diplomatickej imunite a krajina ho Američanom odmietla vydať aj kvôli protestom voči jeho osobe. Svetová banka skonštatovala, že drahšie ceny potravín spôsobili presun 44 miliónov ľudí do kategórie extrémnej chudoby.  Francúzska ministerka zahraničných vecí  čelí obvineniam z nadštandardných vzťahov s bývalým tuniským režimom, ktorý jej mal preplácať lety súkromným lietadlom. NYSE Euronext a Deutsche Boerse sa dohodli na zlúčení a vytvoria tak najväčšiu platformu na obchodovanie s akciami a derivátmi. Detailnejšie sa budem zaoberať zaujímavými vyjadreniami Georgea Sorosa, 14. najbohatšieho Američana podľa magazínu Forbes, ktoré zazneli v relácii GPS Fareeda Zakariu vysielanej 20. februára na CNN. Prinášam preklad celého rozhovoru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu

Fareed Zakaria uviedol Georgea Sorosa ako jedného z najúspešnejších investorov všetkých dôb, ktorý vynaložil miliardy dolárov na podporu demokracie po celom svete, podporou tzv. otvorených spoločností. Bol veľkým priaznivcom Baracka Obamu v prezidentských voľbách v roku 2008 i keď sa údajne už v posledných niekoľkých mesiacov k danej téme odmieta vyjadrovať. Celý rozhovor je rozdelený do troch nosných tém: demokratické hnutia na Blízkom východe a v severnej Afrike; americká politika a prezidentov nový rozpočet; útoky zo strany niektorých konšpirátorov voči jeho osobe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Demokratické hnutia na Blízkom východe a v severnej Afrike

Prvá otázka na Georgea Sorosa sa týkala jeho názoru na súčasné dianie v arabskom svete, či mu to pripomína rok 1989, keď bol veľmi aktívni pri pomoci daným krajinám k ich prechodu k slobode. George Soros odpovedá: „Je to veľmi podobné. Ide o historickú udalosť, aspoň vo význame toho, čo sa stalo vtedy. A je to naozaj spontánna túžba ľudí žijúcich v uzavretých spoločnostiach striasť sa diktatúry a skorumpovaných režimov a posunúť sa smerom k demokracii. Veľký rozdiel medzi rokom 1989 a súčasnosťou je, že vtedy to bola sovietska diktatúra, ktorá sa rozpadala. Tu ide o našich spojencov, ktorí sa menia. A teraz musíme skutočne získať späť dôveru a spojenectvo ľudí v týchto krajinách." Fareed Zakaria podotkol, že vo východnej Európe boli ľudia za USA, lebo čelili Sovietskemu zväzu. Teraz ale USA podporujú dané diktátorské režimy v arabskom svete a tak sa na USA ľudia v tých krajinách pozerajú s určitou mierou podozrenia. George Soros reaguje: „Ale musím povedať, že v tomto smere prezident Obama urobil vynikajúcu prácu. Nie je to dostatočne oceňované. Naozaj, je to veľký rozdiel, že on je našim prezidentom v tejto dobe. Len si predstavte, že Bush a Cheney by boli v čele. Nemyslím si, že by ste mali pokojnú revolúciu v Egypte." I keď boli za demokraciu a Bush hovoril o agende slobody, kontroval Fareed Zakaria. „Áno, tak to bolo, ale v skutočnosti boli spojencami týchto režimov a prezident Obama to vidí z hľadiska ľudí, uplatňujúcich si svoje práva mať väčší dosah na vládnutie," odpovedal George Soros.

SkryťVypnúť reklamu

Fareed Zakaria pokračoval, Sorosovým tvrdením, že revolúcie začínajú entuziazmom a končia slzami, na čo Soros súhlasne prikývol. A existuje aj mnoho prípadov, kedy veci začnú dobre, ale potom sa vojenské jednotky chopia opäť moci, alebo nastane nejaký druh celkovej dysfunkcie. Opäť súhlas od Sorosa. Aké sú lekcie, ktoré sa mal Soros naučiť o tom ako si byť istý, že Egypt pôjde správnou cestou ako nesprávnou? „Áno. No, čo som sa naučil v rokoch 1989 a 1991, kedy som tam bol veľmi zapojený, je to, že prechod od uzavretej spoločnosti k otvorenej spoločnosti nie je jednoduchý, pretože je to krok vpred, pretože tam je oveľa väčšie zapojenie v demokracii ako keby išlo len zvrhnutie diktátora. Musíte budovať inštitúcie. To chce čas a hlavne úsilie. A tieto krajiny budú potrebovať veľa pomoci aby revolúcia skutočne uspela."

SkryťVypnúť reklamu

Fareed Zakaria podotkol, v Egypte sa ľudia pozerajú na Moslimské bratstvo, skupinu, ktorá či je mierová alebo nie je, má celkom extrémne názory, ktoré často nie sú kompatibilné s otvorenou spoločnosťou, demokratickou spoločnosťou. „Vidíte, to je to, čo mi prišlo veľmi povzbudivé, pretože som tiež trochu prijal tento názor, že je to buď Mubarak alebo Moslimské bratstvo, alebo al-Kájda. Ukazuje sa, že dokonca aj v Egypte, je dostatočne zapojená stredná trieda, najmä mladí ľudia, ktorí skutočne chcú byť demokratickí a nie sú zaviazaní islamským politickým hnutiam. Takže realita sa skutočne ukazuje byť oveľa schodnejšou ako som čakal." Zakaria sa spýtal, že keď sa pozrie na režimy všade na okolo, tak sa zdá, že sú protesty a nespokojnosť všade. Najzaujímavejší je Irán. „Samozrejme. A ja som presvedčený, že režim neprežije. Začal byť už veľmi zraniteľný, pretože revolúcia sa stala viac extrémnou. V skutočnosti, boli mulláhovia, islamský prvok, už nemali právo voliť, a boli to práve revolučné gardy, a potom aj v revolučných gardách stále úzka skupina ľudí, ktorí sa sami udržujú pri moci prostredníctvom reálneho útlaku a despotizmu, zabíjaním ľudí prostredníctvom súdnych procesov. A veľká väčšina ľudí ich neznáša, snažia sa dostať do popredia. A pretože vtedy boli utláčaní, toto hnutie bolo potlačené."

SkryťVypnúť reklamu

Je možné urobiť niečo na podporu týchto síl v Iráne? „Áno. Myslím, že Obama, skutočne vykonal aj veľmi dobrú prácu tým, že sa odmietol zapojiť a byť podnecovateľom zmeny režimu. Tento pokus zaviesť zmenu režimu z vonka je kontraproduktívny, pretože potom režim môže obviniť svojich protivníkov, že sú platení z cudzej pomoci. Obama sa tomu úzkostlivo vyhýbal. On bol kritizovaný za to, že nebol za demokraciu, netlačil na to. Teraz si myslím, že teraz začína tlačiť a je to tak správne. A ako som povedal, situácia by sa tam mohla vyvinúť veľmi, veľmi škaredo. Myslím si, že lídri opozície by mohli byť ľahko zabitý cez falošné súdne procesy, pretože režim bojuje o svoje prežitie, pretože vedia, že spáchali také zločiny, že sú to buď oni, alebo ľud. Pripravia sa na oveľa viac odporu, ale nemyslím si, že budú môcť uspieť, pretože to je niečo, prečo sa ľudia správajú veľmi odlišne, než v normálnych časoch. Sú vlastne ochotní obetovať svoje životy pre spoločnú vec. Takže to, čo sa zdá byť nemožné je nielen možné, ale sa to aj skutočne stane. Takže ja by som sa stavil, že iránsky režim nebude existovať o rok."

Fareed Zakaria zareagoval, že ak sa iránsky režim zrúti, bude to skutočná revolúcia na Blízkom východe a teda podľa neho si George Soros predstavuje obdobie veľkej nestability. „Áno. No, pozrite, v rokoch 1989, 1991, sa zrútil Sovietsky zväz. To bola hlavná zmena v geopolitike. Aspoň môžete očakávať, že pre Irán, bude toto zrútenie rovnako významné. Inými slovami, táto hra o geopolitike nie je celkom fixná, pretože to, čo sa deje vnútri štátov má veľký vplyv na to, ako sa tieto štáty správajú. Takže, si myslím, že Irán takmer nevyhnutne zmení svoj charakter, a to zmení politickú scénu."

Americká politika a rozpočet

Rozhovor sa presúva k problematike americkej ekonomiky a moderátor začína otázkou na svojho hosťa, kde sa podľa neho nachádza ekonomika USA v súčasnosti. Je rozpočet, ktorý prezident nedávno predložil správnou cestou? Je republikánska kritika rozpočtu oprávnená a na koho strane stojí George Soros? „Prezident Obama stratil kontrolu nad agendou, ktorá je teraz v rukách republikánskej strany, ktorá sa chystá realizovať veľmi silnú snahu znížiť verejné služby tým, že odmietne akékoľvek zvyšovanie daní, tým, že núti rozšírenie daňových škrtov Obamu tiež pre najbohatšie jedno alebo dve percentá. Ak ste si vybudovali deficit v rozpočte, teda, musíte znížiť verejné služby, a oni sa stavajú proti akémukoľvek typu ďalších nových daní. Myslím si, že táto agenda bude úspešná, ale bude pokračovať do tej miery, kde bude viac zameraná na škrtanie verejných služieb a na dosiahnutie ideologických účelov republikánov, skôr ako na udržanie ekonomiky v chode. Takže si myslím, že to bude mať negatívny dopad na ekonomiku."

Na otázku či si myslí, že Obama zvláda v celkovom meradle ekonomiku dobre, odpovedá: „Nie, nie. Bol som kritický k tejto téme, a myslím si, že on urobil jednu veľkú chybu. Musel vykonať sanáciu bankového systému (tzv. bailout), pretože bez nej by sme boli v depresii. Ale spôsob, akým to urobil, bol zlý, pretože mal presunúť kapitál tam, kde chýbal. Bola tam diera vo vlastnom imaní, a on mal poskytnúť vlastný kapitál, a namiesto toho, aby znárodnil banky, znárodnil len záväzky bánk." Fareed Zakaria sa zamyslel, že v prípade Veľkej Británie, George Soros povedal, že britská vláda, ktorá sa usiluje o politiku obmedzovania verejných výdavkov, hoci sa dohodla aj na určitom zvyšovaní daní, tak celá táto politika, z dôvodu redukovania peňazí v ekonomike má spôsobiť to, že vláda minie menej, je nebezpečná, pretože by to mohlo dostať hospodárstvo a Veľkú Britániu späť do recesie. Pokračoval v úvahe s otázkou, či si jeho hosť myslí, že je tu podobné nebezpečenstvo, ak by republikánska strana pretlačila škrty vo verejných výdavkoch, kým ekonomika je stále ešte dosť krehká, aspoň z pohľadu zamestnanosti. Reakcia Georgea Sorosa: „Áno. A robiť to v čase, keď súkromný dopyt nie je dostatočne silný, keď investície podnikov nie sú dosť silné, aby prekonali spomalenie, vytvára sa tak spomalenie. Takže nezamestnanosť, miesto toho, aby klesala, zostane pravdepodobne veľmi vysoko. A mať tieto zdroje trvale nezamestnané je v podstate veľmi škodlivé pre ekonomiku."

Ale Fareed Zakaria zakontroval, že teraz ako jeho hosť dobre vie, republikáni budú hovoriť, že ak dané opatrenia neurobia, budú USA čeliť kríze, pretože si požičiavajú všetky tieto peniaze a trh s dlhopismi im tie peniaze už neposkytne. Teraz je podľa Fareedza Zakariu možno George Soros v úlohe svetového odborníka na túto tému, pretože doslova nahromadil bohatstvo v hodnote desiatok miliárd dolárov, keď zistil kedy dlhopisové trhy budú podporovať vlády a kedy nie. Spýtal sa ho, že keď sa pozrie na americkú vládu teraz, myslí si, že je v nebezpečenstve ďalšej krízy, kedy si nebude môcť požičať o nič viac a že trh s dlhopismi ju potrestá? „Áno. To je viac či menej v kartách, pretože neaplikujeme fiškálne stimuly, pretože ideológia je, že vlády nemôžu urobiť nič správne, nie? Takže nemôžeme očakávať, že nám vláda pomôže. Takže fungujete na životne dôležitých zdrojoch, a Federálny rezervný systém poskytuje kvantitatívne uvoľňovanie. No, myslím si, že keď to skončí, že nebudú vytvárať žiadne ďalšie peniaze, síce to vytvára prístup k peňažnej zásobe a keď prestanete tlačiť peniaze do ekonomiky, úrokové sadzby pôjdu nahor. A bude to rast úrokových sadzieb, čo zadusí hospodárske oživenie." Fareed Zakaria sa spýtal, či teda predvída rast úrokových sadzieb, ktoré zastavia ekonomický rast a či vidí riziko krachu na štátnej a miestnej úrovni. George Soros odpovedá súhlasne a tvrdí, že tam bude aj strach a budú aj defaulty.

Konšpirácie

V ďalšej časti rozhovoru Fareed Zakaria začal s obvinením od Glenna Becka, moderátora Fox News, na adresu Georgea Sorosa, že on je tým, kto ťahá za všetky nitky z úzadia tzv. puppet master, je akýmsi supermozgom, ktorý sa snaží zosadiť americkú vládu. Zaujímalo ho ako jeho hosť reaguje na podobné obvinenia. „No, ja by som sa bavil, keby v tom ľudia videli vtip, pretože to, čo robí on, je len projektovaním toho, čo robí Fox, teda Rupert Murdoch, pretože on má mediálne impérium, ktorým prezentuje ľuďom niektoré lži, a tým ovplyvňuje vládu zlým smerom. Ale, viete, tým, že obviní mňa, tak robí pomerne ťažko viditeľným skutočnosť, že on pracuje pre muža, ktorý robí to, z čoho viní mňa, čiže Fox News ťahá za nitky."

Podľa Fareeda Zakariu, ide o veľmi osobnú záležitosť. Glenn Beck totiž o Sorosovi hovorí a obviňuje ho, že keď mal 14 rokov v podstate pomáhal pri chytaní Židov, pri tom je aj on žid a stratil veľa blízkych v Holokauste. Preto sa ho pýta, ako sa cítil keď počul tieto obvinenia. „No, pozrite sa, Fox News si už vytvorili zvyk, používajú metódy Georgea Orwella, viete, newspeak, kde si môžete povedať ľuďom lži a zavádzať ich. A neverili by ste, že v otvorenej spoločnosti a demokracii tieto metódy môžu uspieť. Ale vlastne, oni uspeli. Podarilo sa im to v Nemecku, kde sa Weimarská republika zrútila a nacistický režim nasledoval. Tak toto je veľmi, veľmi nebezpečný spôsob, ako klamať ľudí, a ja by som bol rád, aby si boli ľudia vedomí, že sú klamaní. Keďže som to videl ako dieťa, som zvyknutý okamžite reagovať týmto spôsobom. Ale ľudia v Amerike, sú naivní. Oni nemali túto skúsenosť. Ale teraz majú túto skúsenosť a preto dúfam, že sa prebudia a uvedomia si, že sú klamaní."

Ďalej sa ho spýtal čo si myslí o širšom hnutí Tea Party a teda o tom čo sa deje na pravo. „Myslím si, že ľudia v Tea Party sú veľmi slušní, ťažko pracujúci ľudia. Boli zasiahnutí silou, ktorá pochádza odniekiaľ, ktorú nemôžu plne pochopiť a sú tak zavádzaní. A sú uvádzaní do omylu ľuďmi, ktorí to využívajú pre svoje sebecké účely, teda na odstránenie regulácií a zníženie daní. Čiže kvôli zníženiu zdanenia a regulácie, sú využívaní a podvádzaní." Posledná otázka Fareeda Zakariu znela prekvapivo, keď podotkol, že je prekvapený nad tým, že keď ho prvýkrát stretol, bol vždy obviňovaný, že je ultra kapitalistom. Bol špekulantom, osobou, ktorá, pochopila trhy lepšie ako ktokoľvek iný. A teraz sa vyfarbil ako ikona, ktorá je predstaviteľom ľavicového krídla. Bol to vskutku veľký kus cesty. „No, mali ste práve skúsenosť z rozprávania sa s ťahačom za nitky (puppet master) a krajne ľavicovým manipulátorom, a vy a publikum môžete robiť svoje vlastné rozhodnutia."

Mne sa osobne tento pomerne dlhý rozhovor veľmi páčil. Je ale ťažké mať úplne vyhranený názor na Georgea Sorosa, lebo život nie je čierno-biely. Sú veci za ktoré si u mňa vyslúžil rešpekt, ale spája sa mi s ním aj veľmi veľa kontroverzií, kde sa s jeho názormi nestotožňujem. Okrem čiastkových videí pripájam aj video celej relácie GPS.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu