
Webstránka mapsofworld.com pripravila zoznam TOP svetových udalostí za rok 2011 s veľmi užitočným a detailným popisom. Vytvorili aj zoznam TOP 5 EVENTS na základe populárneho hlasovania návštevníkov stránky:
1. Zemetrasenie a cunami v Japonsku
2. Strata AAA ratingu USA
3. Revolúcia v Tunisku (arabská jar)
4. Grécka kríza (európska dlhová kríza)
5. OSN uznala práva LGBT (gejom, lesbám, bisexuálom a transgender ľuďom)
Celkom prekvapujúce poradie podľa môjho názoru. Ja by som určite preferoval európsku dlhovú krízu ako kľúčovú udalosť roka 2011 a druhé miesto by u mňa získala arabská jar. Japonsko a rating USA samozrejme majú plné právo byť na danom zozname. LGBT by som vymenil v danom rebríčku za smrť Osamu bin Ladína alebo Stevea Jobsa. Ale každý má svoje preferencie, čiže je to čisto subjektívny pocit. Na stránke je skvelá interaktívna mapa sveta a mnohé ďalšie dôležité udalosti (napr. 100 rokov IBM, spustenie Google +, zemetrasenie na Novom Zélande, egyptská revolúcia, Mubarak, Kaddáfí, Sýria a ďalšie).

Okrem globálnych najznámejších udalostí je dobré pozrieť sa aj do niektorých svetových regiónov. Keďže Európa a Severná Amerika sú v našich médiách dosť zastúpené, pozrime sa na Áziu, Afriku a Latinskú Ameriku (Blízky Východ a Austráliu s Oceániou vynechávam).
Ázia
Daný región minulý rok ovládli politické otrasy v krajinách ako India, Čína, Thajsko, Barma či Severná Kórea. Podľa Council on Foreign Relations bolo týchto 10 udalostí kľúčových:
1. Smrť severokórejského diktátora Kim Čong-ila
2. Tri výrazné protesty v Číne - vo Wenzhou (virtuálny protest na čínskom internete kvôli vlakovej nehode, o ktorej vláda nechcela informovať), v Daliane (protest asi 70 tisíc ľudí kvôli nedostatočnej bezpečnosti v lokálnej továrni) a malá obec Wukan (kvôli korupcii a nelegálnemu predaju pozemkov).
3. Antikorupčný protest Anna Hazareho v Indii
4. Mierne politické zmeny v Barme (Mjanmarsko)
5. Očakávanie výrazného zhoršenia stavu čínskej ekonomiky (presúva sa na rok 2012)
6. Neistota z Číny, konkrétnejšie z jej zahraničnej politiky, viedla mnohé krajiny v regióne k tesnejšej spolupráci s USA
7. Návrat Shinawatrovcov k moci v Thajsku
8. Cyber útoky či špionáž Číny (napr. útok na spoločnosť Sony)
9. Ai Weiwei (najznámejší čínsky umelec a disident bol zatknutý, čo spôsobilo výrazné pobúrenie)
10. Japonské zemetrasenie

Afrika
V Afrike sa toho udialo tiež požehnane. Dokonca aj keď nerátame arabskú jar v Severnej Afrike. Podľa African review boli dôležité tieto udalosti (je ich až 25, ja vyberám len niektoré):
- smrť Wangari Maathai, prvej ženskej africkej laureátky nobelovej ceny
- hladomor na Africkom rohu
- zvrhnutie líbijského diktátora Kaddáfího
- Aliko Dangote - dominancia tohto najbohatšieho Afričana v zozname Forbes najbohatších Afričanov (tento africký cementový kráľ je jedným z mála svetlých príkladov spomedzi korupčných afrických boháčov)
- voľby v Zambii (Čína má výrazné záujmy o ložiská medi v krajine)
- vznik Južného Sudánu ako 193. krajiny
- bezradnosť Africkej únie v riešení konfliktov (Líbya, Pobrežie Slonoviny, Somálsko)
- Keňa sa prvýkrát angažovala vojensky v Somálsku kvôli militantnému zoskupeniu Al-Shabaab
- rozrastanie železničných tratí po celej Afrike, čo pomáha obchodu
- Juhoafrická republika sa stala oficiálne členom BRICS

Latinská Amerika
Na stránke Univision News ma zaujal ich netradičný zoznam ohľadom udalostí v danom regióne:
- Hugo Chávez Greatest Hits za rok 2011: masívny nákup ruských zbraní na zabráneniu líbyjskému scenáru vo Venezuele, návrat 85 % zlatých rezerv Venezuely zo zahraničia, CELAC, nové zoskupenie vedené Venezuelou s cieľom nahradiť OAS
- Krviprelievanie v Mexiku pokračovalo, keďže vojna proti drogám zúri naďalej (ohavné vraždenie v mexickom kasíne)
- Kubánsky Facebook - Castrovci kopírujú čo sa dá, Kuba totiž vytvorila svoju vlastnú sociálnu sieť pod názvom Red Social, okrem toho má aj vlastnú Wikipediu pod názvom Ecured, samozrejme všetko prístupné len z ostrova slobody
- nový prezident Peru Ollanta Humala, ktorého sa mnohí obávali ako nového Cháveza, za veľmi pochybných okolností vymenil polovicu vládneho kabinetu a nebol schopný zodpovedať otázku či bude v budúcnosti opätovne kandidovať
- Chudoba sa znižuje v Latinskej Amerike i napriek globálnej recesii (chudoba klesla zo 48,4 % v roku 1990 na 31,4 % v roku 2010)
- Otec Tomas Gonzalez, alebo "Fray Tormenta" ("Brother Storm"), ako je známy v Mexiku, prevádzkuje útulok pre migrujúcich pracovníkov, ktorí sa snažia dostať na sever za hranice so Spojenými štátmi pri hľadaní práce.
- Camila Vallejo, líderka študentov, sa stala osobnosťou roka v Čile
- Apple sa pomaličky dostáva do Latinskej Ameriky, keď umožnilo, aby boli iTunes Store k dispozícii v 16 krajinách naraz

Prajem všetkým, ktorí zablúdili na tento blog a nebodaj ho čítajú aj pravidelnejšie, Všetko dobré v roku 2012 !!!
Zdroje:
http://www.mapsofworld.com/events/year-2011/
http://blogs.cfr.org/asia/2011/12/29/the-top-ten-events-that-shook-asia-in-2011/
http://univisionnews.tumblr.com/post/14308086631/best-and-worst-2012-latin-american-affairs pošli do vybrali.sme.sk