Top globálne udalosti roku 2011 + Ázia, Afrika a Latinská Amerika

Posledný týždeň v roku 2011 brazílska ekonomika predbehla celkom oprávnene ekonomiku Veľkej Británie a stala sa šiestou najväčšou ekonomikou sveta. Maďarsko už viac nie je republikou a prijalo kontroverzný zákon o centrálnej banke, kde bola čiastočne narušená jej nezávislosť. Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 7.0, ale neboli hlásené zranenia či škody. Irán začal desaťdňové vojenské cvičenie v medzinárodných vodách za Hormuzským prielivom, teda na strategickej ropnej ceste medzi Perzským a Ománskym zálivom a dokonca mal vyrobiť aj prvú jadrovú palivovú tyč. Egyptský súd zrušil zákaz nosenia ženských islamských závojov, ktorý sa vzťahoval na hlásateľky štátnej televízie. Dánsko prebralo rotujúce predsedníctvo v EÚ po Poľsku. Pred piatimi rokmi bol obesený Saddám Husajn. Keďže sa nám začal rok 2012, tak v tejto týždňovke sumarizujem dianie vo svete v uplynulom roku 2011 a okrem najznámejších udalostí, približujem dianie aj v Ázii, v Afrike a v Latinskej Amerike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Webstránka mapsofworld.com pripravila zoznam TOP svetových udalostí za rok 2011 s veľmi užitočným a detailným popisom. Vytvorili aj zoznam TOP 5 EVENTS na základe populárneho hlasovania návštevníkov stránky:

1. Zemetrasenie a cunami v Japonsku

2. Strata AAA ratingu USA

3. Revolúcia v Tunisku (arabská jar)

4. Grécka kríza (európska dlhová kríza)

5. OSN uznala práva LGBT (gejom, lesbám, bisexuálom a transgender ľuďom)

Celkom prekvapujúce poradie podľa môjho názoru. Ja by som určite preferoval európsku dlhovú krízu ako kľúčovú udalosť roka 2011 a druhé miesto by u mňa získala arabská jar. Japonsko a rating USA samozrejme majú plné právo byť na danom zozname. LGBT by som vymenil v danom rebríčku za smrť Osamu bin Ladína alebo Stevea Jobsa. Ale každý má svoje preferencie, čiže je to čisto subjektívny pocit. Na stránke je skvelá interaktívna mapa sveta a mnohé ďalšie dôležité udalosti (napr. 100 rokov IBM, spustenie Google +, zemetrasenie na Novom Zélande, egyptská revolúcia, Mubarak, Kaddáfí, Sýria a ďalšie).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Okrem globálnych najznámejších udalostí je dobré pozrieť sa aj do niektorých svetových regiónov. Keďže Európa a Severná Amerika sú v našich médiách dosť zastúpené, pozrime sa na Áziu, Afriku a Latinskú Ameriku (Blízky Východ a Austráliu s Oceániou vynechávam).

Ázia

Daný región minulý rok ovládli politické otrasy v krajinách ako India, Čína, Thajsko, Barma či Severná Kórea. Podľa Council on Foreign Relations bolo týchto 10 udalostí kľúčových:

1. Smrť severokórejského diktátora Kim Čong-ila

2. Tri výrazné protesty v Číne - vo Wenzhou (virtuálny protest na čínskom internete kvôli vlakovej nehode, o ktorej vláda nechcela informovať), v Daliane (protest asi 70 tisíc ľudí kvôli nedostatočnej bezpečnosti v lokálnej továrni) a malá obec Wukan (kvôli korupcii a nelegálnemu predaju pozemkov).

SkryťVypnúť reklamu

3. Antikorupčný protest Anna Hazareho v Indii

4. Mierne politické zmeny v Barme (Mjanmarsko)

5. Očakávanie výrazného zhoršenia stavu čínskej ekonomiky (presúva sa na rok 2012)

6. Neistota z Číny, konkrétnejšie z jej zahraničnej politiky, viedla mnohé krajiny v regióne k tesnejšej spolupráci s USA

7. Návrat Shinawatrovcov k moci v Thajsku

8. Cyber útoky či špionáž Číny (napr. útok na spoločnosť Sony)

9. Ai Weiwei (najznámejší čínsky umelec a disident bol zatknutý, čo spôsobilo výrazné pobúrenie)

10. Japonské zemetrasenie

Obrázok blogu

Afrika

V Afrike sa toho udialo tiež požehnane. Dokonca aj keď nerátame arabskú jar v Severnej Afrike. Podľa African review boli dôležité tieto udalosti (je ich až 25, ja vyberám len niektoré):

SkryťVypnúť reklamu

- smrť Wangari Maathai, prvej ženskej africkej laureátky nobelovej ceny

- hladomor na Africkom rohu

- zvrhnutie líbijského diktátora Kaddáfího

- Aliko Dangote - dominancia tohto najbohatšieho Afričana v zozname Forbes najbohatších Afričanov (tento africký cementový kráľ je jedným z mála svetlých príkladov spomedzi korupčných afrických boháčov)

- voľby v Zambii (Čína má výrazné záujmy o ložiská medi v krajine)

- vznik Južného Sudánu ako 193. krajiny

- bezradnosť Africkej únie v riešení konfliktov (Líbya, Pobrežie Slonoviny, Somálsko)

- Keňa sa prvýkrát angažovala vojensky v Somálsku kvôli militantnému zoskupeniu Al-Shabaab

SkryťVypnúť reklamu

- rozrastanie železničných tratí po celej Afrike, čo pomáha obchodu

- Juhoafrická republika sa stala oficiálne členom BRICS

Obrázok blogu

Latinská Amerika

Na stránke Univision News ma zaujal ich netradičný zoznam ohľadom udalostí v danom regióne:

- Hugo Chávez Greatest Hits za rok 2011: masívny nákup ruských zbraní na zabráneniu líbyjskému scenáru vo Venezuele, návrat 85 % zlatých rezerv Venezuely zo zahraničia, CELAC, nové zoskupenie vedené Venezuelou s cieľom nahradiť OAS

- Krviprelievanie v Mexiku pokračovalo, keďže vojna proti drogám zúri naďalej (ohavné vraždenie v mexickom kasíne)

- Kubánsky Facebook - Castrovci kopírujú čo sa dá, Kuba totiž vytvorila svoju vlastnú sociálnu sieť pod názvom Red Social, okrem toho má aj vlastnú Wikipediu pod názvom Ecured, samozrejme všetko prístupné len z ostrova slobody

- nový prezident Peru Ollanta Humala, ktorého sa mnohí obávali ako nového Cháveza, za veľmi pochybných okolností vymenil polovicu vládneho kabinetu a nebol schopný zodpovedať otázku či bude v budúcnosti opätovne kandidovať

- Chudoba sa znižuje v Latinskej Amerike i napriek globálnej recesii (chudoba klesla zo 48,4 % v roku 1990 na 31,4 % v roku 2010)

- Otec Tomas Gonzalez, alebo "Fray Tormenta" ("Brother Storm"), ako je známy v Mexiku, prevádzkuje útulok pre migrujúcich pracovníkov, ktorí sa snažia dostať na sever za hranice so Spojenými štátmi pri hľadaní práce.

- Camila Vallejo, líderka študentov, sa stala osobnosťou roka v Čile

- Apple sa pomaličky dostáva do Latinskej Ameriky, keď umožnilo, aby boli iTunes Store k dispozícii v 16 krajinách naraz

Obrázok blogu

Prajem všetkým, ktorí zablúdili na tento blog a nebodaj ho čítajú aj pravidelnejšie, Všetko dobré v roku 2012 !!!

Zdroje:

http://www.mapsofworld.com/events/year-2011/

http://blogs.cfr.org/asia/2011/12/29/the-top-ten-events-that-shook-asia-in-2011/

http://www.africareview.com/Special+Reports/Africas+key+2011+moments/-/979182/1296016/-/duuh4yz/-/index.html

http://univisionnews.tumblr.com/post/14308086631/best-and-worst-2012-latin-american-affairs pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu