
Na Štedrý deň zahynulo najmenej 86 ľudí pri útokoch v dvoch nigérijských mestách. Mestom Jos v centrálnej časti krajiny otriaslo najmenej sedem výbuchov na rôznych miestach vrátane ulíc preplnených nakupujúcimi ľuďmi. Najmenej 80 ľudí zahynulo a ďalších 100 bolo zranených. Ďalšie útoky sa odohrali v meste Maiduguri na severe Nigérie, kde militanti zaútočili na dva kostoly, čo si vyžiadalo najmenej 6 mŕtvych. Radikálna islamská skupina, známa pod pomenovaním Boko Haram, sa prihlásila k útokom. Skupina Boko Haram si zmenila meno po úniku z väzenia začiatkom tohto roka, kedy sa na slobodu dostalo viac ako 700 väzňov. Nové pomenovanie skupiny je v prepise nasledovné: "Organizácia nasledovníkov učenia proroka Mohameda a víťazov islamu a svätých vojen". Náboženské násilie v Nigérii má svoje pevné korene. Je to pochopiteľné, keďže krajina je rozdelená na moslimský sever a kresťanský juh. Podobným problémom čelia aj iné krajiny v Afrike, ktoré sú religiózne rozdelené. Od roku 2000 zahynuli už tisícky ľudí v dôsledku daných problémov v Nigérii. V roku 2001 zomrelo najmenej tisíc ľudí v spomínanom meste Jos po vzájomnom pálení mešít a kostolov. Treba poznamenať, že vraždenie bolo približne rovnaké na oboch stranách, čiže aj kresťania majú svojich militantov. Náboženské násilie si už tohto roku v Jose a okolí vyžiadalo približne 500 životov. Nigéria, ktorá má 150 miliónov obyvateľov, má skúsenosti s podobnými incidentmi, ale stále ide len o sporadické vyčíňanie v kontraste k aktivitám podobných organizácií na Blízkom východe. Aj tak je hrôzostrašná predstava, že na miestach kde štát nezakazuje vierovyznanie, si veriaci počas sviatkov nemôže ísť do kostola pokojne vyjadriť svoju vieru.

Somálski piráti sa v sobotu ráno v Arabskom mori zmocnili thajskej nákladnej lode s 27 ľuďmi na palube. Loď MV Thor Nexus smerovala zo Spojených arabských emirátov do Bangladéša a piráti ju prepadli asi 450 námorných míľ na severovýchod od jemenského ostrova Socorta. Táto loď je len kvapkou v mori, keďže ich nebezpečná činnosť prebieha neustále. V súčasnosti zadržiavajú vyše 40 lodí a viac ako 700 rukojemníkov podľa Ecoterra International. Za drahé výkupné potom loď s posádkou prepustia. V Somálsku, ktoré už 20 rokov nemá funkčnú vládu, majú piráti podľa zahraničných pozorovateľov väčšiu moc ako štátne inštitúcie. Z Adenského zálivu sa im podarilo spraviť v posledných rokoch jedno z najnebezpečnejších miest na svete. Európska protipirátska námorná misia je bezmocná, čo je pochopiteľné, keďže ide o obrovský priestor, ktorý nie je možné plne ustriehnuť.

Alexander Lukašenko, bieloruský diktátor, vyhral prezidentské voľby už po štvrtý raz a bude pokračovať v nepretržitom vládnutí od roku 1994. Zvíťazil už v prvom kole s údajným ziskom 79,7 % hlasov. Opozíciu aj s protestujúcimi rýchlo a tvrdo potlačil. Ukázal ako vie ignorovať okolité krajiny, pozorovateľov či medzinárodné organizácie. Najviac ho ale trápia naštrbené vzťahy s Ruskom, ktoré mu ukazuje varovný prst. Je možné totiž použiť paralelu, že Bielorusko by bez ruského krytia nevydržalo o nič dlhšie ako Severná Kórea bez podpory Číny. Čiže cesta ako zvrhnúť diktátorský režim v Bielorusku, je tlačiť na Rusko. A to nie je v súčasnosti až tak pravdepodobný scenár. Venezuelský prezident Hugo Chávez sa poponáhľal s gratuláciami svojmu priateľovi: „Bol to neobyčajný deň pre demokraciu, ktorý vyústil do znovuzvolenia veľkého európskeho lídra. Lukašenko vie ako má viesť svoju slávnu vlasť k nezávislosti, uprednostňovaním posvätných záujmov svojho ľudu pred úzkoprsými zámermi svetových mocností." Aj ja dúfam, že raz príde ten neobyčajný deň pre skutočnú demokraciu, keď títo páni pôjdu kade ľahšie, ale s poriadnym výpraskom.