WikiLeaks, David Cameron a Wyclef Jean (30. týždeň)

Posledný júlový týždeň priniesol veľa zaujímavých informácií zo svetového diania. Dovolil som si pripraviť súhrn tých udalostí, ktoré ma zaujali ich kľúčovým významom a preto sú hodné zaznamenania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Začnem tragickou udalosťou, ktorá sa udiala ešte pred minulým týždňom, ale jej obrovský presah a diskusie, ktoré rozvírila po celom svete, položili mnoho nových otázok ako predchádzať podobným nepríjemným situáciám. Ide o Loveparade v Duisburgu, kde sa počet obetí vyšplhal na 21. Podľa dostupných informácií bola na vine zlá organizácia, čo bolo vidieť už len na záberoch kolujúcich po internete. Názory, že takéto masové akcie by nemali byť povoľované sú pochopiteľné, ale asi by to nebolo správne riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V pondelok obletela svet správa, že na internetovom portáli WikiLeaks boli zverejnené tajné dokumenty o vojne v Afganistane. Ide o 90 tisíc dokumentov!!! Podľa slov šéfa WikiLeaks Jualiana Assangea ide o také množstvo, že jeho tím spolupracovníkov stihol prezrieť len niečo okolo 2 tisíc dokumentov. Celý súbor dokumentov bol poskytnutý aj denníkom ako New York Times, Der Spiegel a Guardian. Pentagon v súčasnosti intenzívne pátra po vinníkovi. Počuť aj názory, že pustené informácie nemali strategický význam, ale aj tak prezradili mnoho o čom sa oficiálne nehovorilo. Ohrozenie afganských informátorov nie je dobrou správou. Je to darček pre Taliban. Ale na druhej strane detailnejší pohľad na zabíjanie civilistov zo strany Američanov je tiež veľmi podstatný. Aj preto je ťažké odpovedať či toto zverejnenie prinieslo viac pozitív ako negatív.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V utorok britský premiér David Cameron na svojej návšteve v Turecku prisľúbil svojmu hostiteľovi podporu v otázke vstupu do EÚ. Svoj názor podoprel argumentmi vyzdvihujúcimi ekonomický aspekt budúcej spolupráce. Pre mňa ide o prekvapenie, keďže treba uvažovať aj nad politickými či kultúrnymi bariérami. Turecko sa za vlády Erdogana stáva viac islamistickou ako sekulárnou krajinou a na základe koketovania s iránskym režimom sa nedá prihliadať len na hospodárske otázky a zabúdať na potenciálne nebezpečenstvo.

Obrázok blogu

V stredu sme sa mohli dočítať o tragickom páde pakistanského airbusu so 152 pasažiermi na palube neďaleko Islamabadu. Žiaľ, ani jeden človek podľa médií haváriu neprežil. Na vine bolo pravdepodobne počasie, keďže v Pakistane je obdobie monzúnov. Nemôžem si pomôcť, ale na môj vkus najbezpečnejší dopravný prostriedok v letných mesiacoch padá každý rok až moc často.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Vo štvrtok som sa na Reuters dočítal, že známy spevák Wyclef Jean sa pohráva s myšlienkou kandidovať v novembrových prezidentských voľbách na Haiti. Spevák sa na Haiti narodil, ale vyrástol v New Yorku. Môže priniesť nádej a inšpiráciu pre mladých. Ale je otázne ako by po možnom víťazstve zvládal nový typ práce, keďže Haiti je ťažko skúšaná krajina a v tomto obore spevák ešte nemá žiadne skúsenosti.

Obrázok blogu

V piatok ma zaujali dve správy z iných častí sveta. V Mexiku zabili vládni vojaci Ignacia Coronela, ktorý bol trojkou medzi vodcami najmocnejšieho drogového kartelu a najhľadanejším narkobarónom v krajine. Na jeho hlavu vypísali päťmiliónovú odmenu aj Spojené štáty. Po 26 tisíc obetiach od nasadenia armády na boj proti narcos ide o prvú dobrú správu. Druhou správou bolo, že taliansky premiér Silvio Berlusconi stratil väčšinu v parlamente. Pre mňa je to jednoznačne pozitívna správa, keďže nechápem prečo osoba, ktorá si buduje kult osobnosti v Taliansku a je obvinená z množstva neskutočných, ale nedokázaných previnení, hrá stále prvú ligu v politike.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V sobotu som čítal o zlej situácii v Iraku. Tohtoročný júl sa stal v Iraku mesiacom s najvyšším počtom obetí atentátov za viac ako dva roky. Vyplýva to zo štatistík, ktoré v sobotu zverejnili iracké ministerstvá zdravotníctva, obrany a vnútra. Podľa týchto údajov prišlo pri útokoch povstalcov na celom území Iraku za posledný mesiac o život 535 ľudí. Z toho bolo 396 civilistov, 89 policajtov a 50 vojakov. Samozrejme Afganistan nezaostáva čo sa týka negatívnych prívlastkov, keďže júl bol najkrvavejší v úmrtí vojakov, ktorých zahynulo 63.

Obrázok blogu

Väčšina Španielov nemá rada býčie zápasy, ale nesúhlasí ani s ich zákazom v Katalánsku. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý v nedeľu zverejnil španielsky denník El Pais. Na základe týchto údajov si 58 percent opýtaných myslí, že katalánsky zákaz je skôr odmietnutím španielskej tradície ako túžbou po ochrane zvierat. Prieskum ukázal, že až 60 percent Španielov býčie zápasy nemá v láske, zároveň sa však 57 percent opýtaných vyslovilo proti zákazu zápasov v Katalánsku. Podporilo ho len 30 percent respondentov. Tak teda chcú tí Španieli býčie zápasy alebo nie?

Určite som na množstvo iných dôležitých udalostí zabudol. Preto veľmi rád privítam ďalšie výnimočné udalosti, ktoré zaujali vás.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu