
Na úvod pripomeniem, že rozhovor vznikal v čase, keď Irán čelil závažným obvineniam zo strany USA, že jeho zložky pripravovali atentát na Saudského veľvyslanca vo Washingtone. Ešte v skratke k súčasnej situácii v Iráne. V súčasnosti môžeme byť svedkami vážneho vnútorného napätia v krajine, kde prezident vedie boj o moc s ďalšími mocnými silami režimu, dokonca aj zo samotným najvyšším duchovným vodcom ajatolláhom Alím Chameneím. Samozrejme Irán pociťuje aj silu ekonomických sankcií od medzinárodného spoločenstva a bol nútený zrušiť mnohé dotácie. Revolúcie v arabskom svete Irán zatiaľ obchádzajú, keďže sa mu podarilo dostať pod kontrolu opozičné Zelené hnutie. Čo sa týka vzťahov s USA, zostávajú aj naďalej veľmi problematické. Tieto krajiny počas 32 rokov prakticky nenadviazali diplomatické vzťahy. Irán robil všetko preto, aby sa Západu nezapáčil. Napr. financoval milície a politikov v Iraku, podporuje Hizballáh, dokonca aj Assadov režim v Sýrii. Súčasný prezident sa vyjadril ohľadom Izraela, že ho je nutné vymazať z mapy. A samozrejme najväčším problémom je vyvíjanie jadrových technológií, konkrétnejšie jadrových zbraní.
Irak
Na otázku ohľadom Iraku a odvelenia amerických jednotiek do konca tohto roka, Ahmadínedžád odpovedal, že je to dobrý nápad, ktorý mohol byť vykonaný skôr, možno pred siedmimi či ôsmimi rokmi a zabránilo by sa tak zabitiu ako irackých tak aj amerických občanov. Predstavitelia irackej vlády podľa neho neakceptovali zvýšenú prítomnosť amerických jednotiek. Či pomôže Irán pri trénovaní irackých jednotiek, to určí iracká vláda, ktorá ako prezident dodal, je nezávislá a suverénna. Na otázku či sa zvýši iránska angažovanosť v krajine po stiahnutí jednotiek, odpovedá, že sa asi neudeje žiadna zmena. Pripúšťa špeciálny vzťah medzi dvoma krajinami, aj vďaka spoločnej minulosti, vojne, ale dodáva, že Irán má veľmi priateľské vzťahy s irackým ľudom.
Kaddáfí
Reakcia na smrť Muammara Kaddáfího: „Vôľa ľudu by mala zapracovať a zvíťaziť všade. Spravodlivosť, sloboda a rešpekt k ľuďom, je právom všetkých národov. Samozrejme, že nám je veľmi ľúto, že boli zabití ľudia. Prial by som si, aby každý rešpektoval spravodlivosť a slobodu, a neboli by potrebné žiadne konflikty ani rozpory. Na začiatku sme odporúčali dialóg medzi oboma stranami, ale nevenovali pozornosť našim odporúčaniam. A samozrejme zásah NATO bol účinný pri zhoršovaní konfliktu."
Sýria
Fakt, že Ahmadínedžád používa dvojaký meter, mu Fareed Zakaria, ihneď vysvetlil. Ak má vôľa ľudu zvíťaziť, prečo je Sýria špecifický prípad, kde Assadov režim masakruje svoj vlastný ľud. Dokonca aj Turecko so Sýriou prerušilo vzťahy a žiada o odstúpenie Assada. Alibistická odpoveď: „Máme priateľské vzťahy ako s Tureckom tak aj so Sýriou. Naša politika je nezávislá. Myslíme si, že by sme mali rešpektovať nezávislosť a zvrchovanosť všetkých národov na celom svete - v Spojených štátoch, v Európe. Myslím si, že všetky strany si musia sadnúť a dosiahnuť pochopenie a nemali by byť žiadne zásahy zvonku ani z NATO, alebo od nás. Áno, spravodlivosť si vyžaduje, aby nikto nezabíjal druhých. Nikto nemá právo zabíjať druhých. Viete, vlády ignorujú súperov. Budeme sa snažiť vyvinúť väčšie úsilie na podporu ako vlády Sýrie, tak aj druhej strany, aby všetky strany dospeli k dohode. Ale myslím si a sme presvedčení, že by nemalo dochádzať k zásahom zvonka. Pozícia Spojených štátov situácii nepomôže. Nikdy nepomáha. Mohli urobiť veci lepšie v Líbyi, napríklad. Od začiatku sme hovorili, že by mal byť medzinárodný tím na sprostredkovanie s cieľom povzbudiť všetky strany dospieť k dohode. Ale NATO malo ambície v Líbyi. Chceli zásoby ropy v Líbyi. Nebolo treba zabiť toľko ľudí. Toto je situácia aj v Sýrii."
USA
Fareed sa najprv pýtal ohľadom plánovaného atentátu na saudského veľvyslanca, či teda prezident hovoril s generálom Suleimanim, veliteľom tzv Qods jednotky revolučných gárd. „Myslím, že sa musíme pozrieť na koreň problému. Obvinenia Spojených štátov proti našej krajine pokračujú viac ako 33 rokov. Vytvorili jadrovú otázku, aj dnes vytvárajú a hovoria také veci. Musíme naozaj zabiť veľvyslanca našej bratskej krajiny? Aký je dôvod a záujem v pozadí? My sme civilizovaný národ. Máme silnú logiku, a s touto silnou logikou, hovoríme ku všetkým národom. Nikdy sme nemali v úmysle zraniť Saudskú Arábiu." Na naliehanie Fareeda prezident povedal, že nehovoril so Suleimanim. A ani nemusí, keďže od USA sa dočkali mnohých podobných obvinení. Že vraj, celý svet hovorí, že iránsky ľud je múdry, a mali by vidieť motívy v Spojených štátoch. Ohľadom Wikileaks povedal, že to nie sú dôveryhodné informácie. „Nemáme žiadny problém s vládami tohto regiónu, a vieme, že tieto problémy sú vyvolané vonkajšími silami. Neuznávame sionistický režim, pretože tento režim je v podstate nelegitímny. Nemáme žiadne problémy s ľuďmi v Spojených štátoch. Milujeme ich. Máme problémy s vládou Spojených štátov. Čo robia americké základne v našom regióne? V priebehu tohto roka boli uzavreté vojenské zmluvy vo výške deväťdesiat miliárd dolárov s krajinami tohto regiónu. A Spojené štáty robia veľmi škaredú vec. Míňajú toľko peňazí za tieto vojenské základne. Mohli by tieto peniaze minúť na amerických nezamestnaných. Už viac ako 1 000 miliárd dolárov dosahuje vojenský rozpočet. Ak by sa tieto peniaze minuli v prospech americkej ekonomiky, bolo by nevyhnutné, aby ľudia išli na Wall Street?"
Nukleárny program
Podľa vrcholového predstaviteľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Irán danú organizáciu od začiatku ohľadom jeho programu zavádza a nedokázal preukázať, že vyvíja len mierový a nie aj vojenský jadrový program. Fareed sa spýtal ako na dané obvinenie reaguje prezident? Podľa neho tí, ktorí usilujú o atómové bomby, alebo hromadia zásoby, sú politicky retardovaní. „Všetky jadrové zariadenia v Iráne sú sledované MAAE. Choďte a presvedčte sa sami. Kamery boli nainštalované. Kontroly budú pokračovať. Napríklad, budú chcieť prísť a skontrolovať moje kancelárie alebo môžu chcieť nahliadnuť do všetkých obranných zariadení v krajine. Kto by to pripustil? Ktorá vláda na svete by to povolila? Je to v stanovách MAAE?" Fareed oponuje, že Irán nebol v minulosti úprimný. Aj jeden reaktor bol objavený len vďaka špionáži. A kto vie koľko je takých reaktorov, o ktorých sa nevie? „To je lživé tvrdenie. Skontrolovali naše doklady a potvrdili všetky dôkazy, ktoré Irán poskytol. Aj ja sa na niečo opýtam. Ak by Irán nebol proti politike Spojených štátov, a ak by bol spojenec Spojených štátov a stálym členom Bezpečnostnej rady, hovorila by agentúra o Iráne týmto spôsobom? To je jasné. Kto je proti politike Spojených štátov je buď terorista alebo sa chystá vytvoriť atómovú bombu, alebo je proti ľudským právam, alebo je to diktátor. Nová administratíva musí uznať, že éra kolonializmu je u konca. Určite sme pripravení na nové rokovania. Iste. Sme vždy pripravení. A určite budeme hovoriť o nových návrhoch. Myslíme si, že dialóg je riešenie."
Opozícia
Fareed sa spýtal, či by sa mohol stretnúť s opozičným lídrom Zeleného hnutia Mírom Hosejnom Músávím. „V Iráne nemáme politických väzňov. Vláda nikdy nezatkla a uväznila ľudí. Oni sú proti vláde, ale oni nikdy neboli uväznení na základe sťažností vlády. Máme nezávislé súdnictvo. Máme súdny systém, nezávislý od vlády a systém nie je pod vplyvom vlády. Nemôžem dávať príkazy, že urobte tak či onak. Vysvetlenie z čoho bol pán Músáví obvinený by malo pochádzať z oblasti súdnictva. Mali by sme zistiť, čo hovorí hovorca súdnictva. Nie som sudca a sudca neprijíma rozkazy odo mňa."
Izrael
Irán je údajne priateľský ku všetkým obyvateľom Zeme. Vrátane Izraelčanov? „Ľudia na celom svete, obyčajní ľudia, aké problémy majú? Od samého začiatku, sme proti sionistom. Sionisti nie sú ani kresťania ani Židia. Nemajú žiadne náboženstvo. Náboženstvom je bohatstvo a peniaze. Sionizmus je zložitá a komplikovaná strana. Majú 10 000 členov a 2000 je hlavných členov. Niektorí z nich sú v Európe, niektorí z nich sú v Spojených štátoch a predstavujú rasistickú skupinu a považujú sa za lepších než ostatní. Sionisti by mali ísť preč a mali by umožniť ľuďom voľbu. Pokiaľ budú mať Palestínčania právo na sebaurčenie, bude to v poriadku. Ale Palestínčanom bolo odopreté právo na sebaurčenie. To je jasné. Režim bol vytvorený na ovládanie regiónu. Vzhľadom k tomu, režim bol vytvorený s cieľom zabezpečiť záujmy niektorých ľudí v Spojených štátoch a v Európe."
Chameneí
Fareed začal konštatovaním, že Chameneí nedávno vystúpil s prejavom ako Irán možno nepotrebuje prezidenta a že by bolo predstaviteľné mať parlamentný systém na čele s premiérom. Prezident to nevníma ako útok. Tento návrh vyplynul z akademických diskusií. V iránskej ústave je možné vykonať zmeny. Prezident v tom nevidí žiaden problém. Fareed kontroval, že predsa ak sa pozrieme na kontext, tak si nemohol zvoliť ani vlastného ministra vnútra či zahraničia. Dokonca mal povedať, že sú určité medze a ak tie budú prekročené, tak potom bude konať. „Myslíte si, že prezidenti vo všetkých častiach sveta môžu rozhodovať sami. Tam sú limity všade. Právne obmedzenia a iné obmedzenia. Myslíte si, že prezident Obama môže robiť čo chce? Iste, že nie. Nedosiahli sme skutočnej spravodlivosti kdekoľvek na svete. Nikde na svete. Ukážte mi jedno miesto na svete, kde dokonalá spravodlivosť zvíťazí. Samozrejme, že mám vážnych súperov. To je jasné. Existujú ľudia, ktorí sú proti nám a väčšina z nich sú politici, ale naši ľudia vítajú porozumenie a dialóg."
Korupcia a porovnanie s Tureckom
Prezident má v Iráne reputáciu čistého muža. Nekorupčného. Ale teraz existujú vážne obvinenia proti jeho náčelníkovi štábu o miliardy dolárov. Ide len o zdiskreditáciu od protivníkov? „Ide z časti o politické záležitosti. Vláda je čistá. Žiadny z členov vlády sa nezúčastnil na podobných skutkoch. Je možné, že ide o politickú súťaž. Súdnictvo sa o to postará a nebudú žiadne obvinenia proti vláde." Posledná otázka Fareeda mala provokačný charakter. Koncom 70. rokov keď vznikala republika, boli Irán a Turecko v sociálnych a ekonomických ukazovateľoch na rovnakej úrovni. V súčasnosti Turecko vo všetkom výrazne prevyšuje Irán. Nie sú dejiny dobrým hodnotením úspechu? „Existujú rôzne podmienky. Samozrejme, budeme veľmi radi vidieť Turecko ako sa vyvíja. Nie sme proti tomu. Boli by sme radi, vidieť iné krajiny sa rozvíjať. Turecko však nezaznamenalo osemročný vojnový stav. A Turecko nikdy nezažilo desaťročia sankcií. Ale v niektorých oblastiach sme pred Tureckom. Turecko má viac ako 300 miliárd dolárov zahraničného dlhu. Irán takmer nič. A vedecky, sme dospeli. Ale nikdy neporovnávame našu situáciu s Tureckom. Staviame náš národ. Budeme rozvíjať naše hospodárstvo. A budúcnosť patrí nám."
Verím, že tento rozhovor bol zaujímavým čítaním. Nerobím si žiadne ilúzie o zahraničnej politike USA, ani o mierumilovnosti Izraela voči svojim susedom. Ale pardon, stále budem viac veriť Západu ako takémuto pánovi, ktorý sa veľmi rád hrá so slovíčkami a zavádza jedna radosť. Mierumilovný a láska sem a tam. Hádže tými slovíčkami ako nejaký hipík. Irán je nebezpečný a to nie je žiaden fabrikát. Strpčuje život svojim obyvateľom a núti ich žiť v klietke. Toľko popráv čo je v Iráne, je snáď len v Číne. Na webe je veľa videí aké barbarské praktiky používajú. Zelené hnutie a celková opozícia ešte nepovedali posledné slovo. Ak padne v blízkej dobe Sýria, predpokladám postupnú zmenu aj v Iráne.
Zdroje:
http://globalpublicsquare.blogs.cnn.com/
http://transcripts.cnn.com/TRANSCRIPTS/1110/23/fzgps.01.html
Video verzia rozhovoru bola stiahnutá z webu. Dostupná je už len audio verzia na iTunes ako Podcast.