
Americký think tank Pew Research Center (konkrétnejšie projekt Pew Forum on Religion and Public Life) vydal minulý týždeň pozoruhodnú štúdiu o veľkosti a distribúcii kresťanskej populácie vo svete. Kresťanstvo je aj naďalej najviac praktizovaným náboženstvom na svete s 2,2 miliardami veriacich (skoro tretina z celkovej svetovej populácie !!!). Len pre zaujímavosť: Islam sa nachádza na druhom mieste s približne 1,6 miliardou nasledovníkov. Je pozoruhodné koľko sa toho za posledných 100 rokov zmenilo v štruktúre regionálnej distribúcie kresťanov. Pred storočím žilo viac ako 9 z 10 kresťanov buď v Európe alebo Amerike. V súčasnosti Amerika a Európa zaberá len 6 z 10 kresťanov. Pri tom jeden zo štyroch kresťanov žije v subsaharskej Afrike a jeden z ôsmych v Ázii. Najväčšiu časť kresťanov a to až polovicu tvoria katolíci. Protestantov je približne tretina a ortodoxných asi dvanástina so všetkých kresťanov. Tieto zmeny môžeme pozorovať v dôsledku rozdielnych demografických trendov po celom svete (napr. európska populácia rástla najpomalšie v porovnaní s ostatnými regiónmi sveta), ale určite aj v dôsledku veľmi aktívnej snahy kresťanských cirkví získavať nových stúpencov mimo Európu a Ameriku.

Takmer polovica (48 %) všetkých kresťanov žije v 10 krajinách s najväčším počtom kresťanov. Tri z 10 krajín sa nachádzajú v Amerike (USA, Brazília a Mexiko). Dve z nich sú v Európe (Rusko a Nemecko), dve sú v ázijsko-tichomorskom regióne (na Filipínach a v Číne) a tri sú v subsaharskej Afrike (Nigéria, Konžská demokratická republika a Etiópia), čo dokazuje globálny dosah kresťanstva. Je očividné, že kresťanstvo sa rozšírilo ďaleko od svojich historických koreňov (v regióne Severnej Afriky a Blízkeho Východu tvoria kresťania len 4 % populácie, približne 13 miliónov veriacich). Pre zaujímavosť: Indonézia, krajina s moslimskou väčšinou, má viac kresťanov ako všetkých 20 krajín na Blízkom Východe dokopy. Nigéria má dvojnásobne viac protestantov ako Nemecko, kolíska reformácie. Brazília má zase dvakrát viac katolíkov ako Taliansko.

Zaujalo ma aj členenie na globálny juh a sever (toto delenie sa často používa pri porovnávaní bohatého severu a chudobného juhu). I keď sú kresťania početnejší na globálnom juhu, koncentrácia kresťanov je oveľa vyššia v globálnom severe, kde 69 % populácie je kresťanov. Naproti tomu 24 % ľudí žijúcich na globálnom juhu tvoria kresťania. To odráža skutočnosť, že celkový počet obyvateľov globálneho juhu je asi 4,5 krát väčší ako počet obyvateľov globálneho severu. Ďalej je zaujímavé pozrieť sa na 10 krajín s najväčším počtom kresťanov tvoriacich menšinu. Je ich okolo 208 miliónov. Jasné, že Číne patrí prvé miesto v tomto rebríčku, keď 5 % z jej populácie (okolo 67 miliónov) je kresťanov. India je na druhom mieste (31 miliónov kresťanov) a Indonézia na treťom mieste (21 miliónov). Nasleduje Južná Kórea, Pobrežie Slonoviny, Vietnam, Čad, Egypt, Kazachstan a Česká republika.

Čo dodať na záver? Prečo ma daná štúdia natoľko zaujala? Pretože svet sa neustále mení. Môžeme si zobrať hociktorý pohľad a vidíme, že dynamika zmien je proste fascinujúca. Religiozita nie je žiadnou výnimkou. Tak ako sa ekonomická moc presúva z rozvinutých krajín do rozvíjajúcich sa ekonomík, tak sa kresťanstvo rozrastá do nových miest, kde to veriaci často nemajú ľahké a často musia prinášať ťažké obete (napr. bombové útoky v Nigérii). Ale to ich paradoxne ešte viac posilňuje a ich počty len rozširuje, čo čísla len potvrdzujú.

Zdroje:
http://www.pewforum.org/Christian/Global-Christianity-worlds-christian-population.aspx
http://www.pewforum.org/Christian/Global-Christianity-exec.aspx
http://www.pewforum.org/Christian/Global-Christianity-majorities-and-minorities.aspx