Aké možnosti nám ponúka hystericky zatracovaná jadrová energia

Štvrtý júnový týždeň Čína prepustila na kauciu svojho najznámejšieho umelca - disidenta Ai Weiwei (konečne!!!), ktorého držala vo väzbe od apríla. Jon Huntsman oznámil kandidatúru na prezidenta USA, tento súčasný veľvyslanec v Číne, je konečne zaujímavým kandidátom od republikánov, popri ostatnom slabom odvare (česť výnimke Ronovi Paulovi). Barack Obama navrhuje stiahnutie 33 tisíc vojakov z Afganistanu do konca leta 2012, kým 68 tisíc tam zostane do roku 2014. Súd zhodnotil výroky kontroverzného Geerta Wildersa za šokujúce, ale neprekračujúce zákon, čím bola sloboda slova zaručená. Fíni majú dva mesiace po voľbách nového premiéra Jirkiho Katainena, bývalého ministra financií. Na Ukrajine sa začal veľký politický proces s Júliou Tymošenkovou, ktorá je veľmi trápne obžalovaná zo zneužitia moci. Republikáni ohrozujú financovanie americkej účasti v Líbyi, lebo obviňujú Obamu z vynechávania Kongresu zo spolurozhodovania v danej téme. V tejto týždňovke sa zaoberám jadrovou energiou a poukazujem na zaujímavé skutočnosti večne skryté pre zaslepencov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Rok 2011 môžeme pokojne nazvať rokom nukleárnej hystérie. Minulý rok sme ani nemohli tušiť, že to bude práve Japonsko, odkiaľ sa začnú šíriť do sveta doteraz najsilnejšie tlaky na zrušenie jadrových elektrární, či celkového jadrového výskumu v prospech zelenej loby. Liberálna (nie v konotácii s pojmom libertarián) Európa sa chytila ako prvá a najsilnejšie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vydala ohromujúce oznámenie, že nemecký národný program jadrovej energie by mal byť postupne ukončený do roku 2022. Nemecko pritom získava takmer štvrtinu energie z jadrovej energetiky. Švajčiarsko má podobné plány zrealizovať do roku 2032. A chytajú sa aj ďalšie krajiny, ako napr. Taliansko a mohol by som pokračovať. Nikdy by ma nenapadlo, že budem v niečom súhlasiť s Francúzskom, ale ich boj o jadro je aspoň racionálny, čo sa nedá povedať o ostatných ustráchaných krajinách, ktoré na racionálnu debatu ani nemyslia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milí alarmisti, poznáte Nathana Myhrvolda? Zjavne nie, lebo ak by ste počúvali názory tohto vysoko inteligentného pána, bolo by vám hneď niekoľko vecí jasnejších. Tento pán sa snaží vytvoriť bezpečnejšie jadrové elektrárne aj s pomocou nových technológií. Kto je tento pán? V skratke, PhD získal v 23 rokoch, fyziku študoval pod Stephenom Hawkingom, bol technologickým riaditeľom Microsoftu, je taktiež paleontológom, šéfkuchárom a jeho spoločnosť vlastní 30 tisíc patentov!!! To len na úvod, aby tu niekto nezačal spochybňovať odbornosť a kvalifikovanosť tohto pána.

Obrázok blogu

Nikto nespochybňuje, že v Japonsku sa vykonalo mnoho chýb. Racionálne je, ale nezačať zatracovať jadrovú energiu, ale vylepšovať ju. Myhrvold tvrdí, že energetický problém pre 21. storočie je skrytý v otázke, ako je možné dosiahnuť, aby sa úroveň energie obyvateľa rozvinutého sveta dostala ku každému obyvateľovi Zeme. „Keď sa pozriete na rozvíjajúci sa svet, keď sa pozriete na Čínu, Indiu a Brazíliu, tak celý svet chce mať úroveň energie na obyvateľa aká je v rozvinutom svete. Takže to znamená, že hovoríme o energetickom koláči, ktorý je možno 10 násobne väčší, ako hovoríme dnes."

SkryťVypnúť reklamu

Myhrvold hovorí, že na svete je v súčasnosti okolo 400 jadrových elektrární. Existujú ľudia, ktorí predpovedajú, že Čína bude stavať len 400 jadrových elektrární v Číne v priebehu nasledujúcich 30 rokov. Čím sa zdvojnásobí celkový počet, len vďaka Číne. Podľa neho, aby mohol byť nasýtený dopyt po energii, je nutné mať energetické technológie, ktoré by mohli docieliť úspory z rozsahu. Priznáva, že je tu aj možnosť pálenia nukleárneho odpadu vo forme paliva. Takže sa vezmú minuté palivové tyče z iných reaktorov alebo si môžeme vziať odpad s ochudobneným uránom a použiť ich ako palivo. „Teraz, to je úžasná vec, pretože to by nám umožnilo spustiť celú americkú ekonomiku na vyše 100 rokov len na veciach, ktoré sme už vykopali a stoja daňových poplatníkov peniaze za ich stráženie ako nebezpečný jadrový odpad.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Myhrvold pracuje na technológii, ktorú by mohli využívať moderné jadrové elektrárne a ktorou by sa zvýšila spotreba energie vo svete a nebolo by tomu tak na základe fosílnych palív. V súčasnosti je jeho projekt vo fáze dizajnovania jadrovej elektrárne. Ako podotýka: „Ale potom sú tu všetky technické a právne problémy, pretože elektráreň musí byť niekde postavená. Musí byť u niekoho na dvore. A ak sú všetci v režime nie na mojom dvore, potom ste v zaseknutom bode."

Myhrvold rozoberá aj situáciu v USA, čo sa týka jadrovej energie. Podľa neho sa USA pred 30 rokmi rozhodli, že zastavia výstavbu jadrových elektrární. Preto je veľmi ťažké mať dobré inovácie na nové elektrárne, ak sa nestavajú. Myhrvold ale vidí, že USA začínajú zaostávať aj v iných technologických oblastiach. Čína ich má v blízkej dobe predbehnúť aj v oblasti vydávania patentov, ak s tým niečo USA nespravia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Rozhovor s Fareedom Zakariom v jeho relácii GPS zakončuje Myhrvold nasledovne: „Viete čo ma zaráža historicky na Spojených štátoch? To že sa stali svetovým vynálezcom v čase, keď boli rozvojovou krajinou. V 19. storočí bola Amerika predovšetkým poľnohospodárskym národom, začínala sa orientovať na ťažký priemysel. Ale aj v roku 1850 sme vymysleli veci ako je telegraf, čistička bavlny. Viete, Thomas Edison prišiel a vynašiel veľa ďalších vecí. Stali sme sa svetovým vynálezcom a boli sme ekvivalentom Brazílie v súčasnosti. A ak sa nad tým zamyslíte, ide o veľmi pozoruhodný prechod. Takže v USA máme odhodlanie. Máme možnosť to urobiť. Len sa musíme uistiť, že vláda a politika a ďalšie veci nie sú v ceste. A ak sa podarí, aby sme nezleniveli, myslím, že môžeme hrať veľmi dôležitú úlohu ako vynálezcovia sveta na dlhú dobu dopredu. Kombinácia inovácie a zmeny a ohľaduplnosti a nesenie rizika, bola jedinečná v USA a stále je. Nebude jedinečná navždy a nemôžeme sa na to spoliehať."

Záver myšlienok tohto pána odbočil k všeobecnej rovine inovácií, ale je tam súvis s jadrovou energiou. Ak sme takí naivní, že si myslíme, že zelená energia je jediná správna idea pre budúcnosť tak sa môžeme škaredo popáliť. Netvrdím, že aj tú netreba rozvíjať a znižovať tak jej veľmi vysoké náklady na výrobu energie. Nie Európa udáva trend, ale Čína naozaj začína budovať jadrové elektrárne, ktoré sa nákladovo pohybujú na úrovni tepelných elektrární. Jadro nie je kacírskou myšlienkou. Ukrýva mnoho možností, ktoré sme ešte ani nepreskúmali. Čo budete robiť všetci zelení nadšenci, keď počas najbližších desiatok rokov vznikne technológia, ktorá bude môcť páliť jadrový odpad? Poviete si, keby sme nemali nastavené zle ciele a nenalievali zdroje do neefektívnych odvetví, mohli sme tento proces urýchliť.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu