Ad: Béla Bugár ako alibi pre Fica

Písmo: A- | A+

Z komentára pána Petra Schutza môže pre čitateľa vyplývať, že Most-Híd je v téme II. piliera nekonzistentný a dôvodom tohto postoja je hra o budúcu koalíciu so Smerom.

Dovoľte mi tento zvrátený záver vyvrátiť nasledujúcimi faktami:

Fakt 1.: Zainteresovaní ľudia veľmi dobre vedia, že som osobne prispel ku vzniku II. piliera ako iniciátor, neskôr k jeho ochrane ako spoluorganizátor viacerých petícií požadujúcich zachovanie 9% sadzby odvodov.

Fakt 2.: Smer prejavil svoju dvojtvárnosť, keď porušil svoj sľub ponechania 9% sadzby a upravil ju na súčasný stav. Celá opozícia vtedy ostro kritizovala tento krok. Občan – sporiteľ sa právom cítil podvedený. Smer toto všetko veľmi dobre vie a práve preto potrebuje vhodné alibi, aby ho v budúcich voľbách za toto okabátenie ľudí nikto nekritizoval. Má preto záujem, aby sme všetci odsúhlasili súčasne platný stav a tým de facto „legitimizovali“ jeho kroky, ktoré sme predtým tak vehementne kritizovali. 

Fakt 3.: Bohužiaľ až teraz sa účastníci II. piliera dozvedeli ako budú môcť čerpať svoje úspory. Táto druhá strana mince mala byť však známa pred mnohými rokmi a každý z doterajších ministrov práce má svoje „maslo na hlave“, pretože to neurobil. Každý účastník II. piliera už pri vstupe mal vedieť ako si bude môcť vybrať svoje vložené peniaze.

Fakt 4.: Smer s niektorými opozičnými stranami uzavrel v tejto veci podľa ich vlastných slov „historickú dohodu“, čím získal 22 opozičných hlasov pre podporu novely Zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Týmto zákonom štát de facto núti každého sporiteľa, o ktorého majú záujem vybrané poisťovne uzavrieť s nimi zmluvu, aj keď to sám sporiteľ nepovažuje za výhodné. „Dohodnutý vzorec“ explicitne bude ukazovať, komu sa oplatilo vstúpiť do II. piliera a komu nie. Úplnou čerešničkou na torte je, že podľa názoru ministerstva bude až okolo 20% ľudí z dvojpilierového systému mať vyššie dôchodky ako keby zostali len v I. pilieri......z čoho explicitne vyplýva, že tých zvyšných 80% ich bude mať nižšie........Mimochodom, viaceré ustanovenia predmetného zákona nie sú podľa môjho názoru v súlade s Ústavou SR.

Som obrazne povedané v konflikte záujmov, pretože som na jednej strane účastníkom a obhajcom dvojpilierového systému. Pretože však veľmi dobre viem ako sa výška dôchodkov počíta a nenechám sa „opiť rožkom“, stávam sa na druhej strane kritikom niektorých zlých nastavení konkrétnych parametrov systému II. piliera. A určite sa budem snažiť, aby občania mali možnosť práva na slobodný výber, či uzatvoria poistku alebo si budú môcť postupne vyberať nasporené peniaze zo svojho dôchodkového účtu.

Ak si niekto myslí, že moje osobné hlboké presvedčenie je politická kalkulácia a snaha vychádzať v ústrety Smeru, tak je „vedľa ako tá jedľa“.

Skryť Zatvoriť reklamu