,,Také rýchlosti pádu, aké sme videli v priamych prenosoch z kolapsu budov WTC, nemôžeme dosiahnuť ani v počítačovej simulácii, ani pri numerickom riešení diferenciálnych rovníc. Dve sily brzdiace pád, sa totiž nedajú z rovnice odstrániť. Je to odpor, ktorý vzniká nárazom padajúcej hmoty na nehybnú hmotu a zotrvačná sila padajúcej hmoty. Výpočtami sme zistili, že pád budovy sa mal zastaviť zhruba po 80 -tich metroch"- hovorí Ing. Němec.
Výpočty Ing. Němca začínajú od momentu pádu vrchnej časti veže, nad miestom, kde narazilo lietadlo. Nezaoberajú sa tým, prečo vrchná časť začala padať. Skúmajú dynamiku pádu vrchnej časti a jej pôsobenie na spodnú časť. Zaoberajú sa tým, v ktorom momente sa podľa rovníc pád zastaví.
Pri výpočtoch bol použitý program RFEM, ktorý zaberá 25 % trhu EU s programami pre výpočet stavebných konštrukcií a ako kontra program, český program z ústavu stavebnej mechaniky FyDik.
Rozhovor s Ing. Němcom na tému WTC, na českom serveri reformy.cz si prečítajte TU.
Na prvom z videí Ing. Němec v úvode hovorí, že v prednáške sa bude zaoberať výlučne mechanikou v súvislosti so zákonmi zachovania hmoty, energie, hybnosti. Video.
V druhom videu uvidíme spôsoby výpočtov a aké varianty parametrov odporu konštrukcie budovy poli pre jednotlivé simulácie použité. Video.
V treťom videu uvidíme niekoľko variantov pádu budov pri slabších a silnejších odporových hodnotách konštrukcie, pri prepočítaní a simulácii obidvoma programami. Video.
Ďalší rozhovor s Ing. Němcom na serveri Zem & Vek, si môžete prečítať TU. V rozhovore podrobne opisuje postup výpočtov, použité parametre a závery z nich vyplývajúce.
Na záver moje dva články na túto tému:
Článok z 11.9.2013. Tu.
Článok z 13.9.2013. Tu.
Venované tisícom priamych i nepriamych obetí z útokov 11/9/2001 a stovkám tisícov obetí v krajinách, v ktorých sa tieto útoky stali zámienkou k vpádu, agresii, okupácii a rozvratu.
With respect
dominik svetík