5. Plány Nemecka na rozbitie ČSR
Hossbachov protokol z 5. novembra 1937 (prejednávaný Norimberským tribunálom), je zápisom z rokovania Hitlera s najbližšími spolupracovníkmi a pojednáva o vojnových plánoch Nemecka v Európe. Je tu plán anektovať Rakúsko a eventuality útoku proti ČSR, s ktorým uvažoval už na rok 1938 a rátal aj s vojenskou spoluprácou Maďarska. Ribbentrop (min. zahraničia), vo svojom liste poľnému maršalovi Keitlovi v marci 1938 píše, že Maďarský vyslanec v Berlíne navrhol spoločne prerokovať vojnové akcie proti ČSR. Jodl vo svojom denníku píše, že M.Horthy s Hitlerom sa v sprievode svojich ministrov zhovárali o útoku proti ČSR a Hitler poznamenal: ,,Kto chce zasadnúť k jedlu, musí sa zúčastniť aj varenia. A Maďari sa majú k tomu, aby pomáhali založiť Európsky požiar".
6. Hitlerov tlak na ,,samostatný" rozpad ČSR, rok 1939
ČSR mala Mníchovskou dohodou ,,uzákonené" hranice, a tak Hitler tlačil hlavne na Slovenských poitikov, aby vyhlásili samostatnosť. Rozbitím ČSR ho už neviazali zmluvy (ČR nebola ČSR), a mohol tak realizovať svoje expanzívne plány. A tento tlak bol nemalý...
Radikáli, ako Mach, Ďurčanský, ktorí boli informovaní o plánoch Nemecka hlavne cestou ríšskeho Viedenského miestodržiteľa Seyss - Inquarta, sa dožadovali vyhlásenia samostatného Slovenska (Machov prejav 5. februára 1939 v Rišnovciach).
6. marca 1939 sa však Slovenská vláda uzniesla, že nevyhlási samostatný štát. Časopis Slovák z 8. marca 1939 uverejnil toto uznesenie takto: ,,Stojíme na stanovisku Žilinského manifestu a dúfame, že sa podarí preklenúť všetky prekážky".
7. marca 1939 prichádza na Slovensko Viedenský miestodržiteľ Seyss - Inquart.
Tu je namieste povedať, že z dohôd M. Horthy - Hitler vyplýva sľub Hitlera ponechať Slovensko Maďarsku, ak si neuplatní svoj nárok Nemecko. Pôsobením Viedenských Nemcov, zoskupených okolo Seyss - Inquarta, sa však podarilo Hitlera presvedčiť, že je v záujme Ríše, ak sa Maďarsko neposilní pripojením Slovenska.
Seyss - Inquart (stretol sa s Tisom a Sidorom), preto prišiel presvedčiť Slovenskú stranu (hlavne Sidora), aby vyhlásením samostatnosti predišla násilnému obsadeniu a udalostim s tým spojeným. Tiso aj Sidor odmieli, ako argumenty použili aj hospodársku nepripravenosť Slovenska, jeho deficit a ,,nemožnosť robiť menu bez zlata(Tiso)".
V noci z 9. na 10. marca 1939, vyhlásila Vláda ČSR v autonómnej Slovenskej krajine mimoriadny stav. Sprevádzal ho vojenský zásah, pri ktorom bolo uväznených cca 250 osôb, väčšinou zo štruktúr HSĽS a Hlinkovej gardy. Za zásahom bola Nemecká snaha urýchliť odtrhnutie sa Slovenska od ČSR. Inicioval ho gen. Alois Eliáš a príkaz naň dal priamo prezident ČSR, Emil Hácha. Pražská vláda dostala na tento zásah tichý súhlas (pokyn), z Berlína.
J. Tiso je odvolaný z funkcie predsedu vlády a spolu s ním celá vláda. Výnosom prezidenta E. Háchu je menovaný predsedom vlády J. Sivák. Tento však svoje menovanie odmietne. Je vyhlásený mimoriadny stav a stanné právo so zákazom zdržovať sa vonku po 19:00 hod. Tiso odchádza na faru v Bánovciach a vyhlasuje, že:,,Nebude Seyss - Inquartom svojho národa".
11. marca prezident E. Hácha menuje predsedom Slovenskej vlády K. Sidora.
11. marca 1939 Hitler posiela št. tajomníka Kepplera za Sidorom, opäť s požiadavkou na vyhlásenie samostatnosti Slovenska.
12. marca 1939 posiela poslov spoza Dunaja za Sidorom aj Ďurčanský, ktorý sa zdržoval v tom čase vo Viedni. Nemci hrozili obsadením Bratislavy a komunikovali túto vec s Ďurčanským. Ďurčanský, uvedomujúc si, čo by priama intervencia znamenala, jednak žiadal Sidora o vyhlásenie samostatnosti, jednak Nemcov o trpezlivosť. (Sidorove, Dafčíkove a Kovárove poznámky, čítané pred Národným súdom).
Sidor odmieta vyhlásiť samostatnosť Slovenska.
Hitler sa rozhodol pre priamy zákrok a 12. marca 1938 večer, pozýva J. Tisu. Za Tisom prichádza Ďurčanského posol Dafčík 12. marca večer do Bánoviec. Tiso sa odmieta angažovať. 13. marca 1938 ráno, opäť Dafčík prichádza do Bánoviec a tlmočí Tisovi, že Hitlerovo pozvanie ja vážne a hrozí vojenská intervencia. Tiso odchádza do Bratislavy, ale odmieta ísť do Berlína. Informuje Sidora a žiada ho o zvolanie Vlády aj predsedníctva strany. (Sidorove poznámky, čítané pred Národným súdom).
13. marca 1939 sa Tiso stretáva s Hitlerom a vypočuje si jeho ultimátum...
Pokračovanie....
With respect
dominik svetík
Zdroje: Ivan Kamenec: Hektické mesiace ČS dejín., Proces s Dr. J. Tisom (A. Rašla, E. Žabkay, Tatrapress 1990), Wikipedia - Slobodná encyklopédia