R. 1938 - 39 - samostatnosť Slovenska, strata územia a 2. sv. vojna

2. časť. V snahe pravdivo osvetliť tento kus histórie, ostanem jednak pri overených faktoch a dátumoch, jednak, okrem dolu uvedených, čerpám z knihy Proces s Dr. J. Tisom (A. Rašla, E. Žabkay, Tatrapress 1990). A. Rašla bol žalobcom a E. Žabkay obhajcom J. Tisa, pred Národným súdom. Vo svojich výpovediach v tejto knihe citovali jednak protokolované dokumenty a výpovede svedkov, či už obžaloby, alebo obhajoby, ale aj vlastné rozhovory s nimi. Túto dobu a ľudí v nej, je potrebné posudzovať v historickom kontexte, kedy na jednej strane došlo po Mníchovskej dohode k odstúpeniu časti územia Nemecku, Maďarsku a Poľsku a nakoniec, hlavne z vôle Hitlera, k rozbitiu ČSR, keď zvyšok Českej republiky 15. marca 1939 Nemecko obsadilo a vyhlásilo Protektorát Čechy a Morava. Slovensku 13. marca r. 1939 Hitler ponúkol ultimatívnu možnosť vytvoriť samostatnú Slovenskú republiku, alebo ho ponechá Maďarsku (po dohode s Hortym). Na druhý deň, 14. marca 1939 Slovenský snem vyhlásil samostatnú Slovenskú republiku. O deň nato, 15. marca 1939, Nemecká armáda zabrala nielen Česko, ale vtiahla na Slovensko a zabrala časť západného Slovenska, po rieku Váh. Moje komenty sú písané kurzívou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

5. Plány Nemecka na rozbitie ČSR

Hossbachov protokol z 5. novembra 1937 (prejednávaný Norimberským tribunálom), je zápisom z rokovania Hitlera s najbližšími spolupracovníkmi a pojednáva o vojnových plánoch Nemecka v Európe. Je tu plán anektovať Rakúsko a eventuality útoku proti ČSR, s ktorým uvažoval už na rok 1938 a rátal aj s vojenskou spoluprácou Maďarska. Ribbentrop (min. zahraničia), vo svojom liste poľnému maršalovi Keitlovi v marci 1938 píše, že Maďarský vyslanec v Berlíne navrhol spoločne prerokovať vojnové akcie proti ČSR. Jodl vo svojom denníku píše, že M.Horthy s Hitlerom sa v sprievode svojich ministrov zhovárali o útoku proti ČSR a Hitler poznamenal: ,,Kto chce zasadnúť k jedlu, musí sa zúčastniť aj varenia. A Maďari sa majú k tomu, aby pomáhali založiť Európsky požiar".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

6. Hitlerov tlak na ,,samostatný" rozpad ČSR, rok 1939

ČSR mala Mníchovskou dohodou ,,uzákonené" hranice, a tak Hitler tlačil hlavne na Slovenských poitikov, aby vyhlásili samostatnosť. Rozbitím ČSR ho už neviazali zmluvy (ČR nebola ČSR), a mohol tak realizovať svoje expanzívne plány. A tento tlak bol nemalý...

Radikáli, ako Mach, Ďurčanský, ktorí boli informovaní o plánoch Nemecka hlavne cestou ríšskeho Viedenského miestodržiteľa Seyss - Inquarta, sa dožadovali vyhlásenia samostatného Slovenska (Machov prejav 5. februára 1939 v Rišnovciach).

6. marca 1939 sa však Slovenská vláda uzniesla, že nevyhlási samostatný štát. Časopis Slovák z 8. marca 1939 uverejnil toto uznesenie takto: ,,Stojíme na stanovisku Žilinského manifestu a dúfame, že sa podarí preklenúť všetky prekážky".

SkryťVypnúť reklamu

7. marca 1939 prichádza na Slovensko Viedenský miestodržiteľ Seyss - Inquart.

Tu je namieste povedať, že z dohôd M. Horthy - Hitler vyplýva sľub Hitlera ponechať Slovensko Maďarsku, ak si neuplatní svoj nárok Nemecko. Pôsobením Viedenských Nemcov, zoskupených okolo Seyss - Inquarta, sa však podarilo Hitlera presvedčiť, že je v záujme Ríše, ak sa Maďarsko neposilní pripojením Slovenska.

Seyss - Inquart (stretol sa s Tisom a Sidorom), preto prišiel presvedčiť Slovenskú stranu (hlavne Sidora), aby vyhlásením samostatnosti predišla násilnému obsadeniu a udalostim s tým spojeným. Tiso aj Sidor odmieli, ako argumenty použili aj hospodársku nepripravenosť Slovenska, jeho deficit a ,,nemožnosť robiť menu bez zlata(Tiso)".

SkryťVypnúť reklamu

V noci z 9. na 10. marca 1939, vyhlásila Vláda ČSR v autonómnej Slovenskej krajine mimoriadny stav. Sprevádzal ho vojenský zásah, pri ktorom bolo uväznených cca 250 osôb, väčšinou zo štruktúr HSĽS a Hlinkovej gardy. Za zásahom bola Nemecká snaha urýchliť odtrhnutie sa Slovenska od ČSR. Inicioval ho gen. Alois Eliáš a príkaz naň dal priamo prezident ČSR, Emil Hácha. Pražská vláda dostala na tento zásah tichý súhlas (pokyn), z Berlína.

J. Tiso je odvolaný z funkcie predsedu vlády a spolu s ním celá vláda. Výnosom prezidenta E. Háchu je menovaný predsedom vlády J. Sivák. Tento však svoje menovanie odmietne. Je vyhlásený mimoriadny stav a stanné právo so zákazom zdržovať sa vonku po 19:00 hod. Tiso odchádza na faru v Bánovciach a vyhlasuje, že:,,Nebude Seyss - Inquartom svojho národa".

SkryťVypnúť reklamu

11. marca prezident E. Hácha menuje predsedom Slovenskej vlády K. Sidora.

11. marca 1939 Hitler posiela št. tajomníka Kepplera za Sidorom, opäť s požiadavkou na vyhlásenie samostatnosti Slovenska.

12. marca 1939 posiela poslov spoza Dunaja za Sidorom aj Ďurčanský, ktorý sa zdržoval v tom čase vo Viedni. Nemci hrozili obsadením Bratislavy a komunikovali túto vec s Ďurčanským. Ďurčanský, uvedomujúc si, čo by priama intervencia znamenala, jednak žiadal Sidora o vyhlásenie samostatnosti, jednak Nemcov o trpezlivosť. (Sidorove, Dafčíkove a Kovárove poznámky, čítané pred Národným súdom).

Sidor odmieta vyhlásiť samostatnosť Slovenska.

Hitler sa rozhodol pre priamy zákrok a 12. marca 1938 večer, pozýva J. Tisu. Za Tisom prichádza Ďurčanského posol Dafčík 12. marca večer do Bánoviec. Tiso sa odmieta angažovať. 13. marca 1938 ráno, opäť Dafčík prichádza do Bánoviec a tlmočí Tisovi, že Hitlerovo pozvanie ja vážne a hrozí vojenská intervencia. Tiso odchádza do Bratislavy, ale odmieta ísť do Berlína. Informuje Sidora a žiada ho o zvolanie Vlády aj predsedníctva strany. (Sidorove poznámky, čítané pred Národným súdom).

13. marca 1939 sa Tiso stretáva s Hitlerom a vypočuje si jeho ultimátum...

Pokračovanie....

With respect

dominik svetík

Zdroje: Ivan Kamenec: Hektické mesiace ČS dejín., Proces s Dr. J. Tisom (A. Rašla, E. Žabkay, Tatrapress 1990), Wikipedia - Slobodná encyklopédia

Dominik Svetík

Dominik Svetík

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som človek, ktorý je šťastný, keď vidí šťastných ostatných ľudí - najlepšie všetkých a všade.Pod každý list sa podpisujem:With respect Zoznam autorových rubrík:  Výročné diery v teóriáchDiery v teóriáchStav spoločnosti

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu