Človečina, leadership, psychadeliká: Podcast Nevyhorení naživo

Ako môj obľúbený podcast išiel live a čo som si z neho odniesol.

Človečina, leadership, psychadeliká: Podcast Nevyhorení naživo
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Keď som počul, že Forbes chystá celodenné podujatie o duševnom zdraví, až mi srdiečko poskočilo. Ich podcast Nevyhorení počúvam už od roku 2021 a keď som videl zoznam pozvaných hostí, vedel som, že toto si nemôžem nechať ujsť. Tu sú moje dojmy a poučenia z eventu "Nevyhorení: Nové cesty k duševnénu zdraviu", ktorý bol naživo 7.10.2023 v Bratislave.

Ako som sa k podcastu dostal

Keď sme sa nedávno s kamarátkou mojej mamy rozprávali o našich obľúbených podcastoch, bola prekvapená, čo môže mladého človeka zaujímať na formáte venujúcemu sa mentálnemu zdraviu a prevencii vyhorenia. Áno, priznávam, ešte som nespadol do svárov žiadneho korporátu a takisto nie je moje momentálne vyťaženie natoľko veľké, že by som nevyhnutne potreboval niekoho, čo mi hovorí, ako spomaliť a starať sa viac o svoje vnútro. Napriek tomu môžem ako člen generácie Z povedať, že témy ako duševné zdravie, sebapoznanie, identita alebo hľadanie hraníc so mnou určite rezonujú. Preto keď mi raz kamarát dal tip na časť o toxickej pozitivite, vedel som, že som si práve našiel spoločníka na prechádzky, upratovanie alebo cesty metrom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moje nadšenie po zverejnení programu live podujatia bolo celkom namieste, veď témy ako budovanie blízkosti, leadership v kríze alebo nasadenie psychadelík prinajmenšom budia zvedavosť, nech už ste na ktorejkoľvek časti spektra poslucháčov. Musím povedať, že som mal trochu strach, či zapadnem medzi ostatných účastníkov, ale nakoniec sa moje obavy nenaplnili.

Obrázok blogu

Pestrosť publika

Bolo mi jasné, že pravdepodobne úplne nepatrím k cieľovej skupine tvorcov podcastu. Aj v rozhovore s holkou z produkcie na mieste sa mi len potvrdilo, že so "40-ročným podnikateľom" toho až tak veľa spoločného nemáme. Deň predtým som rozmýšľal, či tam nebudem medzi tými všetkými zamestnanými, manažérmi a neviem kým ešte trochu odveci. Schladila ma až moja stará mama: "Ale prosím ťa, čo by si bol mimo, veď už za sebou nejaké vzdelanie máš a nehovor mi, že sa ti protistresové stratégie nezídu.” 

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka bohu za oravské babky. Už v rade pri vstupe mi bolo jasné, že dresscode "smart causal" rozumie každý inak. A neboli to len rifle a ležérne blúzky, čo ma upokojili. Aj keď som tam svojich rovesníkov videl pomenej, najväčšie zastúpenie mali z môjho pozorovania miléniáli a neskorší členovia generácie pred nimi. Takisto som postrehol niekoľko rodičov so svojimi tínedžermi a neviem prečo, ale celkovo bola prevaha žien, aspoň podľa môjho zdania. Asi sú predsa len tieto "citové" témy viac zaujímavé pre nežnejšie pohlavie. Plešatý pán so sakom a koženým kufríkom na mňa v každom prípade odnikadiaľ nevyskočil.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Nálož tém

Aj keď ma ako pravého chlapa zo začiatku išla skoliť jesenná nádcha, som veľmi rád, že som zaťal zuby a na podujatie aj tak išiel. Hneď na začiatku zo mňa únava opadla pri diskusii k téme "Od born-outu k bore-outu", kde som cez pohľady psychológov a epidemiologičky získal novú perspektívu k aktuálnej situácii a na to, ako sa vlastne ostatní majú. Práve pragmatickosť či akýsi ten slovenský zdravý rozum spolu s dobrou dávkou človečiny je to, prečo slovenským/českým materiálom o sebarozvoji značne nadržiavam v porovnaní so západnejšou produkciou. Áno, ani na tomto podujatí sme sa nevyhli sedemminútovej meditácii na sprítomnenie, ale nakoniec zo mňa neubudlo a dokonca aj jogínkin sprievodný komentár mal čosi do seba.

SkryťVypnúť reklamu

Pestrosť tém a hostí, s ktorými som sa pri "Nevyhorených live" stretol, ma prinajmenšom prekvapila, ak nie priam prevalcovala. Pamätám si, ako som sa pri poslednej prednáške pred obedovou pauzou musel vedome vychillovať a zatvoriť rozpísané poznámky v mobile, pretože predsa len takú nálož treba stráviť pomaly. Išlo mimochodom o celkom zaujímavú osvetu a porovnanie využitia psychadelík na Slovensku, Česku a vo svete, ale v tomto bode už žiaľ môj mozog odmietal prijímať ďalšie informácie :) Tu sú najzaujímavejšie myšlienky, ktoré ma spomedzi prednášok zaujali:

Užitočné fakty, tipy a triky

  • “Jednou z metód zvládania obáv z budúcnosti je vymedzenie si času, kedy si “dovolíme” báť sa a rýpať sa v správach, faktoch a možných scenároch. Ale nemusíme byť všetci risk-manažéri 24/7. Problémy budeme riešiť vtedy, keď prídu.”

    psychológovia Gabriel Hrustič a Lenka Uherová

  • “Manažér by nemal demotivovať. Má podporovať, ale samotnú motiváciu musia hľadať zamestnanci.”

    Jozef Klein, CEO, Asseco Central Europe

  • “Komunikácia vo vzťahu je výsledkom toho, ako sa máme. Na prehlbovanie vzťahových zručností musíme byť v prvom rade my v pohode.”

    párový a rodinný terapeut Vladimír Hambálek

  • “Líder je absolútnym pilierom v ťažkých situáciách, musí byť konzistentný, vedieť komunikovať a pomenovať aj zlé veci. Tváriť sa, že vie čo má robiť a pritom nevie je veľmi zlé. Je v poriadku priznať si nevedomosť, veď na líderskú pozíciu sa zvyčajne človek dostane na základe nejakých kompetencií.” 

    účastníci diskusie Leadership v kríze

  • “Posúdiť, či nám skutočnosť spôsobuje strach alebo obavy vieme tak, že strach sa zmenšuje, čím viac sa situáciou zaoberáme. Obavy, ktoré nemajú jadro a pri ktorých sa nedokážeme pripraviť, naopak narastajú.” 

    psychológovia Gabriel Hrustič a Lenka Uherová

  • “Absolútna snaha o mikromanažment je fatálna, ale ani opačný extrém nie je dobrý.”

    Jozef Klein, CEO, Asseco Central Europe

  • “Je potrebné detabuizovať odbornú pomoc. Žena ľahšie doma povie, že ide na ženské kruhy ako k terapeutovi. Môžu pritom naletieť nekalým praktikám rôznych pseudokoučov.” 

    účastníčky diskusie Biznis so zraniteľnosťou

  • “Líder môže byť aj kamarátom, rozprávať aj o osobných veciach, ale je potrebné nastaviť si na začiatku výkonnostné očakávania (čo kto kedy dodá).”

    Jozef Klein, CEO, Asseco Central Europe

Obrázok blogu

Očividné pravdy, ktoré som potreboval počuť znova

  • “Nemusíme mať všetko a napriek tomu vieme byť spokojní.”

    psychologička Lenka Uherová

  • “Rôzne generácie vyžadujú rôzne prístupy k téme duševného zdravia.”

    parafráza psychologičky Evy Klimovej

  • “V spoločnosti panuje blbá nálada. Máme hodnotovú krízu.”

    epidemiologička Alexandra Bražinová a manažér Jozef Klein

  • “Je fajn mať repertoár možností, ako si vyvetrať hlavu, a nesiliť to. Ísť do lesa nemusí byť pre každého.” 

    psychologička Lenka Uherová

  • “Obdobie strednej školy je veľmi formatívne. Každý deň vie byť bohatý, formuje našu osobnosť a frustračnú toleranciu. Cez pandémiu sme o to prišli. Posilnil sa obranný mechanizmus vyhýbania, má to zotrvačnosť a pre mnohých je ťažké prísť do kolektívu.” 

    psychologička Eva Klimová

  • “Nemôžeš sa spoliehať,  že všetky tvoje problémy vyriešia len odborníci.” 

    účastníci diskusie Biznis so zraniteľnosťou

  • “Chrániť sa bullshitu vieme podporou kritického myslenia, sledovaním rôznych názorov a takisto vytvorením si vlastných buniek bezpečia.”

    parafráza účastníkov diskusie Biznis so zraniteľnosťou

  • “Keď sme v úžase, cítime sa menej relevantní, menší.” 

    Olívia Hurbanová, Highbrows

  • “Na budovanie dobrých vzťahov a dôvery potrebujeme mať v prvom rade autentický záujem. Ľudia to vycítia.” 

    párový a rodinný terapeut Vladimír Hambálek

  • “Líder a manažér nie je to isté.”

    účastníci diskusie Leadership v kríze

  • “Na sebahodnotu sa nedá zobudiť z večera na ráno, to si musí človek vybudovať.”

    účastníci diskusie Životné križovatky

  • “Nejde o len množstvo času, ktoré spolu strávime, ale aj o to, aká je kvalita intenzity kontaktu vo vzťahu.”  

    párový a rodinný terapeut Vladimír Hambálek

Zaujímavé a pre mňa prekvapujúce fakty

  • “Starostlivosť o detskú psychiku na Slovensku skolabovala. Je ťažké dostať sa k odborníkovi.”

    psychologička Eva Klimová

  • “Za transformačnými koučkami je veľmi silný marketing.”

    novinárka Soňa Jánošová

  • “Existuje coaching, consulting, mentoring a terapia. Vždy je potrebné vedieť, čo nám je ponúkané.” 

    psychologička Eva Klimová

  • “Najvýkonnejších predajcov neťahal ani tak plat a tlak na výkon, ako šéf a kolegovia na prevádzke.”

    parafráza Jany Sekerovej z People tímu O2

  • “Dobré tímy vypudzujú neaktívnych ľudí.” 

    účastníci diskusie Leadership v kríze

Obrázok blogu

Fakty, ktoré platia pre mnoho Slovákov

  • “Miera asertivity a sebauvedomenia je v našej kultúre je nízka.” 

    účastníčky diskusie Biznis so zraniteľnosťou

  • “Je ťažké v ľuďoch u nás [na Slovensku] prebudiť osobnú zodpovednosť.”

    Jozef Klein, CEO, Asseco Central Europe

  • “Život máme mnohom nalinkovaný. Veľa ľudí sa nevie zamyslieť nad svojou vnútornou motiváciou, nad tým, čo ich robí šťastných a ich život hodnotným. V našej kultúrne nie sme vedení k tomu, aby sme načúvali sami sebe. Na to, aby sme život žili podľa vlastných kritérií, potrebujeme odvahu ale aj podporu najbližšieho okolia.” 

    psychologička Lenka Uherová

Milé výroky

  • “Moje rána nie sú predvídateľné.”

    behaviorálny konzultant Michal Plevka

  • “Neviem či sa dá pracovať na kvalitách lídra. Dôležitá je autenticita, byť obyčajným človekom, byť vzorom, nehrať sa na niečo a nepretvarovať sa, lebo ľudia za tebou nepôjdu.” 

    Jozef Klein, CEO, Asseco Central Europe

  • “Najlepšie sa odreagujem pri dobrej káve s priateľmi.”

    Atlétka Gabriela Gajanová

  • “Vzťah s rodičmi mi veľmi pomohlo zlepšiť to, že mám ženu a trochu dospelejší život.” 

    párový a rodinný terapeut Vladimír Hambálek

  • Pomohlo mi zvedomenie: “Teraz sa mám ťažko. Bodka.” 

    Ivan Zaťko, spoluzakladateľ Žurnálu

  • “Keď mi je ťažko, niekedy chodím do drogérie. Upokojuje ma pozerať sa na všetky tie vysvietené mastičky a krémiky, aj keď si nič nekúpim.”

    speváčka Zuzana Smatanová

Obrázok blogu

Z virtuálneho priestoru do reality

Na event som nešiel len kvôli nejakému očakávanému mentálnemu obrodeniu, práve naopak. Skôr som sa cítil ako keď idete na koncert pozrieť si svojho obľúbeného interpreta alebo interpretku naživo. Keď som sedel v plnej sále a zaznela mne známa zvučka, pocítil som niečo ako prijatie, začlenenie, odizolovanie. A uvedomenie, že aj za takýmto (podľa mňa dosť profesionálnym) projektom sú ľudia z mäsa a kostí, ktorých hlasy sme si takto mohli priradiť aj k tváram. Rovnako bola super možnosť diskutovať s ostatnými zúčastnenými počas prestávok o tom, ako podcast vnímajú ostatní, okomentovať naše obľúbené časti alebo hostí. Všetkým organizátorom patrí preto veľká vďaka. Záujem o témy súvisiace s duševným zdravím očividne je a dúfam, že sa lajfky dostanú aj mimo Bratislavu!





Filip Svetlošák

Filip Svetlošák

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Študent, freelancer, expat, jazykový nerd Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu