Potrebuje Slovensko liberálnu politickú stranu?

Pred pár rokmi Rudolf Chmel pre SME povedal, že Slovensko potrebuje liberálnu stranu ako soľ. Naozaj ju potrebuje? Mali sme na Slovensku vôbec liberálne strany? Je tu priestor, perspektíva, ľudia, …? Sú na Slovensku liberálne osobnosti? Majú prísť noví ľudia do politiky? Má perspektívu obnovenie činnosti ANO? Majú Mladí liberáli spolupracovať s politickými stranami? Sú strany schopné presadzovať liberálne hodnoty, alebo len zneužívajú liberalizmus a často konajú v rozpore s ním? Tieto a podobné otázky si kladiem už dlho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Keď Pavol Rusko začiatkom roku2001 zakladal novú stranu deklarovanú ako liberálnu, 70 % respondentov výskumuMVK si myslelo, že je zbytočná. O viac ako rok neskôr vládla. Na Slovenskusa podľa prieskumov hlási k liberálnym hodnotám približne 10 percent občanov. Paradoxom však je, že títo občania dnes nemajú svojezastúpenie formou politickej strany ani v národnom a ani v európskomparlamente. Doterajšie liberálne strany však boliúčelovými zoskupeniami, ktoré skrachovali na nekonzistentnosti reálnej politikys ideami a hodnotami liberalizmu. Účelové zmesy ambícií a politickýchkšeftov nemohli ani skončiť inak ako krachom. Liberalizmus je aj preto väčšinoupovrchne a zavádzajúco interpretovaný. Kto z bývalých politikovtýchto zoskupení sa intenzívne venuje propagácii liberálnych myšlienok?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zlepšenie hospodárskej situáciena Slovensku nastalo po reformách, ktoré boli do značnej miery ovplyvnenéliberálnymi myšlienkami. Udržanie pozitívneho vývoja si vyžaduje realizáciuďalších systémových opatrení v oblasti sociálnej politiky, verejnýchvýdavkov, zdravotníctva, podnikateľského prostredia, školstva, ktoré zaručia rast životnej úrovne aprosperity aj v budúcnosti. Okrem konzervatívnych a ľavicovýchstrán by na Slovensku mala existovať principiálna liberálna strana. Zvlášť v čase, keď slovenská politikapadá do suterénu, by si Slovensko zaslúžilo serióznu liberálnu stranu. Napriekvšetkému, čo sa doteraz udialo, si viem predstaviť nastolenie významuliberálnych myšlienok jedine slovenskými liberálnymi osobnosťamipôsobiacimi v neziskových organizáciách. Na Slovensku vidím priestor pre slušnú a konzistentnú stranu. Liberálnastrana by našla seriózne intelektuálne a odborné zázemie. Podmienkou jej úspechu je prínos ďalšíchrozumných riešení spoločenských a ekonomických problémov, za ktorými budúdôveryhodní ľudia. Takáto strana by mala prinášať nové témya myšlienky, a stať sa významnou alternatívou voči súčasným stranám. Alternatívou,ktorá by brzdila štátny paternalizmus a centralizmus Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Liberálnemyšlienky nie je možné významne presadzovať bez politiky. Ale podobne akoIvan Švejna, člen prestížnej Mont Pelerin Society, tiež tvrdím, že byťliberálom neznamená účelovo sa prehlásiť za liberála v určitý výhodný okamih,ale najpodstatnejšie je konzistentne presadzovať liberálne hodnoty v reálnomživote a dôsledne podľa nich žiť.

Richard Švihura (autor je podpredsedom Mladých liberálov)

Richard Švihura

Richard Švihura

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tolerantný, otvorený a liberálne zmýšľajúci človek s veľkou láskou k slobode a prírode, rybár a milovník vína. Zoznam autorových rubrík:  TOKAJ / Výborné vínoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu