Zlepšenie hospodárskej situácie na Slovensku nastalo poreformách, ktoré boli do značnej miery ovplyvnené liberálnymi myšlienkami.Udržanie pozitívneho vývoja si vyžaduje realizáciu ďalších systémových opatrenív oblasti sociálnej politiky, verejných výdavkov, zdravotníctva,podnikateľského prostredia, školstva, atď., ktoré zaručia rast životnej úrovne a prosperity ajv budúcnosti. Aby súčasná mladá generácia nemusela doplácať nanezodpovedné konanie súčasných budovateľov blahobytu za cudzie.
Musíme spojiť sily. Liberálnemyšlienky nie je možné významne presadzovať bez politiky. Okrem konzervatívnycha ľavicových strán by na Slovensku mala existovať liberálna strana. Vidímtu priestor pre slušnú a konzistentnú stranu s kvalitným odbornýmzázemím. Podmienkou jej úspechu je prínos ďalších rozumných riešeníspoločenských a ekonomických problémov. Takáto strana by malaprinášať nové témy a myšlienky, a stať sa významnou alternatívou vočisúčasným stranám. Ale ak chce dlhodobo prežiť, nemôže byť nekonzistentným účelovýmsubjektom.
Najbližšou hlavnou úlohou by malo byť, aby slovenskíliberáli o rok vo voľbách získali minimálne jedného zástupcu v Európskomparlamente, kde liberáli tvoria tretiu najsilnejšiu politickú frakciu. Veľkouvýzvou je opätovný vstup liberálov do národného parlamentu v roku 2010.Liberálna strana patrí do parlamentu. Slovenské politické spektrum potrebujevýraznú liberálnu alternatívu, ktorá by brzdila rozpínanie moci štátu na úkorslobôd, budovanie závislosti ľudí od štátu, etatistické a paternalistickétendencie v spoločnosti. Zároveň, aby prebudila slovenské pravicové spektrum.
Liberalizmus je väčšinou povrchne a zavádzajúcointerpretovaný. Kde kto sa ním oháňa, len málokto aj konzistentne s nímkoná. Táto výzva je adresovaná tým, ktorým na Slovensku na slobodea aktívnej pravicovej politike skutočne záleží.
Richard Švihura (predseda Mladých liberálov - člena European Liberal Youth a International Federation of Liberal Youth)