porušenie rovnováhy črevných mikroorganizmov, v prospech nárastu patogénnych (dysbióza), spojené s pribrzdením schopnosti čreva posúvať trávenú masu (motilita), porušením množstva a plynulosti vylučovania tráviacich štiav, tým trávenia ako celku.

Spôsobený je zvyčajne viacerými faktormi, ktoré pôsobia súbežne. Hlavne dlhodobou záťažou, najmä psychickou (stres), ale aj extrémnou fyzickou, chronickými infekciami (napr. nádcha, zápaly prínosových a iných dutín, infekcie priedušiek, mandlí, hrdla či močových ciest), rozvráteným mikrobiómom (najmä črevným), liekmi (dlhodobo užívanými), zhoršovaný rizikovou alebo neprirodzenou výživou (podvýživa aj obezita, chronická dehydratácia, chýbanie vlákniny, strava bez surových potravín), alkoholom, inými škodlivinami, zlým životným štýlom a životosprávou. Obr. č. 2.

V mechanizme vzniku IBS hrá podstatnú úlohu obranný mechanizmus nášho tela, pri ktorom dochádza k zastaveniu a prerušovaniu trávenia pri každom strese. IBS má preto výrazný psychosomatický charakter.
Prítomnosť emocionálneho stresu, frustrácie, obáv, strachu, úzkosti, psychického napätia, napr. z pracovného preťaženia či zodpovednosti, zo vzťahových konfliktov, strašiaka hypoték, dlhov, náhlej aj dlhodobej psychickej traumy a vyčerpania, hrá pri vzniku IBS vekom mladšej a produktívnej generácie kriticky významnú úlohu.
Dôsledkom je následné narušenie prirodzenosti rozličných sfér života dnešnej populácie mladých ľudí, ktoré prináša. Počnúc pokazenou životosprávou, nedostatkom pohybu, cez hodnotovo deformovaný životný štýl, po sociálne vzťahy či výživu. Neraz sa kombinuje niekoľko príčin súčasne, čo niekedy je ťažké vyhodnotiť. Nadmerný tlak na psychiku vyprovokuje i emočná preťaženosť v škole, práci (extrémne kariérne nároky), ale aj doma, enormný tlak z informácií (internet, sociálne siete, televízie a iné médiá). Chýba základný a aktívny oddych, spánok, relax, regenerácia, pohybové aktivity a správna psychická hygiena, proporcionalita denného pracovného aj oddychového režimu, vrátane spánku, posilňovania a regenerácie fyzických a psychických síl. Často sú na príčine dômyselné intrigy a šikanovanie v práci (mobbing), konflikty, napäté vzťahy s nadriadenými (bossing), ale aj v rodine (manželské a partnerské nezhody, vzťahy so svokrovcami, súrodencami, švagrovcami atď.), vyhrotenia v mieste bydliska (susedské vzťahy) a podobne.

Niekedy je psychické preťaženie len relatívne, a na príčine je prílišná psychická precitlivenosť jedinca a diétne chyby, vrátane panického strachu z infekcie, prehnanej čistotnosti, ale i syndróm vyhorenia. Aj preto príznakmi dráždivého hrubého čreva trpia väčšinou ženy, viac citliví jedinci a ľudia s chúlostivým tráviacim traktom. No pri dlhodobom emočnom vypätí, frustrácii a súčasne pretrvávajúcej zlej výžive a životospráve, môže ochorieť na IBS - skôr či neskôr - aj zdravší a odolnejší jednotlivec.
Prvotné príznaky sú rôzne, nenápadné a zhodné s bežnými, najprv prechodnými tráviacimi problémami (viď predchádzajúci blog). Pre čiastočnú podobnosť v niektorých diagnostických znakoch sa mnohí pacienti utiahnu „do seba“ a hľadajú sami diagnózu na internete. Takmer vždy to skončí obavami z prítomnosti najzávažnejších ochorení, ktoré dokážu nájsť, vrátane rakoviny. Riešenia to neprináša. Naopak, psychicky deptá čoraz viac, čo mechanizmu rozvoja a priebehu IBS nielen neprospieva, ale neustále ho prehlbuje.
Úplne najhoršou alternatívou je dlhodobý a znásobujúci sa vnútorný pocit krivdy alebo viny. Na jednej strane býva veľmi častou príčinou reťazenia negatív, ktoré nielenže vyústia do IBS, ale už existujúci naďalej zhoršujú. Na druhej strane, prístup do najtajnejších zákutí ľudskej duše býva pre inú osobu, vrátane lekára, veľmi zložitý rébus, mnohokrát ťažko riešiteľný.
Na odlíšenie diagnózy je bezpodmienečne nutné profesionálne vyšetrenie a správna diferenciálna diagnostika lekárom špecialistom. Dlhoročná prax potvrdila, že odhodlať sa k vyšetreniu od potenciálneho pacienta niekedy vyžaduje aj určitú dávku odvahy a sebazaprenia. Najmä z dôvodu, že ide o psychosomatickú oblasť.
Napriek tomu, že Symptomedica vie poskytnúť nielen komplexnú diagnostiku IBS, vrátane sprostredkovania konzultácie s psychiatrom (ak je to treba a klient si to želá), ale aj liečbu a následné dlhodobé sledovanie stavu, ponúkame jednoduchý test na laické zisťovanie rizikovosti prítomnosti syndrómu dráždivého čreva. (Tabuľka 1, 2)

Vyhodnotenie orientačného laického testu na posúdenie rizika prítomnosti syndrómu dráždivého čreva: Za hociktorý údaj, resp. príznak v jednotlivých riadkoch stĺpcov, ktorý zodpovedá realite respondenta, patrí jeden bod (aj keď ich je viac v jednom riadku), za údaj, resp. príznak v riadkoch označených hviezdičkou sa pripočítajú dva body. Pokiaľ sa vyskytnú údaje a príznaky najmenej v troch riadkoch a ich celkový súčet v oboch stĺpcoch prevyšuje 4, je IBS veľmi vysoko pravdepodobný a treba konzultovať špecialistu.

O nebezpečenstvách, ktoré plynú z neriešenia IBS a princípoch jeho liečby si povieme nabudúce.
