Život je teraz

Písmo: A- | A+

Dnes by som vám chcela napísať niečo o oblasti, ktorej sa venujem. Osobný rozvoj. Slovné spojenie, ktoré je indíciou sebazdokonaľovania, rozvíjania seba samého, posúvania svojich hraníc. Zámerne kladiem dôraz na význam slova osobný. Totiž, iná cesta ako začať od seba neexistuje. Zmeniť môžeme len a len seba, prípadne svoje postoje k niečomu a niekomu. Proces osobného rozvoja pomáha objaviť pravú podstatu samého seba. Aj všetky kvalitné knihy, venujúce sa tejto oblasti, nás v konečnom dôsledku privedú k faktu, že za svoj život a šťastie, za svoje postoje a myšlienky sme zodpovedný každý sám.

Z mojej skúsenosti s osobným koučingom, ľudí zaujímajú predovšetkým vzťahy a tie aj najviac riešia. Okrem toho chcú mať veľa peňazí, byť zdraví a úspešní. Pokiaľ ide o úspech, pod tým si každý predstavuje niečo iné. Stále viac ľudí rieši to, že chcú pracovať v oblasti, ktorá ich baví a nielen mať prácu kvôli peniazom. Samozrejme, tam je na mieste otázka, kto vie nakoľko skĺbiť svoju vášeň so schopnosťou živiť sa ňou. V neposlednej rade chcú byť ľudia štíhli, vo forme, vyzerať mlado a byť bohatí. Pre mňa je najväčšou výzvou metamorfóza človeka z role obete do role tvorcu. Spomínam si na svoje prvé stretnutie s Jiřím Vokáčom Čmolíkom a jeho ženou Magdalenou na Festivale Inner Winner v Prahe, v roku 2011. Program a atmosféra boli nezabudnuteľné a hlavou mi vtedy  prebehlo - s týmito ľuďmi chcem spolupracovať. V tej dobe mi to pripadalo ako šialený nápad, pretože som sa pracovne venovala úplne inej oblasti. Veci sa však nakoniec vyvinuli tak, že som práve formát tohto festivalu priniesla na Slovensko. Spolupracujem s nimi už 2 roky a semináre pod hlavičkou Inner Winner sú naozaj transformačné a idú pod kožu. Dosiahnete posun, pretože idete do akcie. Za všetky spomeniem len prekonanie svojho strachu a osobných hraníc na firewalkingu - prechode po žeravom uhlí.

Foriem osobného rozvoja je viacero. Máte možnosť vybrať si koučing alebo mentoring, semináre, online semináre alebo väčšie podujatia typu konferencie. Každá z týchto foriem má svoje špecifiká, výhody a nevýhody. Pri koučingu a mentoringu máte individuálny prístup a pozornosť sa venuje len vám a vašim témam. Semináre môžu trvať jeden alebo niekoľko dní a zvyčajne ich vedie jeden prednášajúci, prípadne dvaja, ktorí spolupracujú . Máte možnosť vyskúšať si konkrétne techniky, dozvedieť sa viac do hĺbky o metodike konkrétneho lektora. Podujatia typu konferencie, na ktorých vystúpi na jednom mieste viacero prednášajúcich s rôznymi témami a dokonca aj rôznymi prístupmi k rovnakým témam. Práve tu má účastník možnosť vybrať si, ktorý štýl mu najviac sedí a rozhodnúť sa napríklad následne navštíviť seminár tohto lektora. Tu je najlepšia príležitosť spraviť si „prieskum", čo ma zaujíma najviac, stretnúť podobne naladených ľudí, získať nové kontakty a nápady. Takýchto podujatí sa koná na Slovensku viac, najväčším je práve festival Inner Winner Slovensko, ktorý sa koná tento rok 7.-9.marca v Bratislave.

Lucia Synčáková

Dôležité je to poznanie, že zmeniť môžeme len seba, nie ľudí naokolo. Toto zistenie je nesmierne oslobodzujúce. Skutočne tomu uveriť a začať tým žiť však od nás spočiatku vyžaduje vysokú mieru sebazaprenia, sily a vytrvalosti. Osobný rozvoj je proces a neudeje sa nikomu zo dňa na deň. Ľudia si často myslia, že keď sa začnú venovať osobnému rozvoju, všetko bude mávnutím čarovného prútika lepšie a pozitívnejšie. Často však v začiatkoch prichádza fáza „čistenia/upratovania", ktorá je dosť nepríjemná, lebo so sebou môže priniesť dôležité zmeny, ktoré sú často v danom momente nepohodlné. Ak s tým človek dopredu neráta,  môže sa zľaknúť, že niečo robí zle a nevytrvá. Táto fáza je pritom úplne prirodzenou súčasťou procesu a pokiaľ s ňou rátame, ľahšie sa nám znáša. Napríklad, v čase keď sa vám rozpadajú vzťahy rôzneho druhu a fakt to bolí, len ťažko zaujmete postoj, že toto je to pravé, čo vás posunie ďalej. Je prirodzené že sa objaví strach a vyplávajú na povrch veci, ktoré potrebujeme riešiť. Žiadna skratka neexistuje. Pokiaľ však dokážete vytrvať, odmenou vám bude to najcennejšie, čo je vôbec možné dosiahnuť. Zvýšená kvalita života. Je pritom celkom jedno, čo je vašou najväčšou túžbou, kľúč k úspechu je vždy ukrytý vo vašom vedomí.

Lucia

 

Foto: archív L. Synčákovej

Skryť Zatvoriť reklamu