Zostávame žiť v Harabiniáte

Obdivujem nadšenie, s ktorým médiá privítali nezvolenie Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR. Môže však odseknutie a nahradenie vrcholku ľadovca niečo podstatné zmeniť na fungovaní súdnictva na Slovensku? Ťažko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Môže byť súdnictvo pri novom vedení ostrovčekom pozitívnej deviácie uprostred džungle priemernosti, ľahostajnosti a dominancie potreby prežiť nad čímkoľvek iným v našich malých slovenských vodách? Môžeme sa nádejať, že ten, kto vzíde z ďalšej spolitizovanej voľby, naštartuje pozitívne zmeny v súdnictve? Z voľby, v ktorej odbornosť, morálny profil a odvaha postaviť sa zlu v akejkoľvek podobe hrajú v pomyselnom orchestri na hrebeni a toaletnom papieri?

 Pri hľadaní odpovede si môžeme pomôcť zmenami, akých sme za tých 25 rokov svedkami napríklad v školstve, zdravotníctve či pri riešení rómskej problematiky. Ako človek, ktorý pozorne sleduje zmeny v školstve od roku 1989, si dovolím tvrdiť, že napriek všetkým tým reformám, boli tri či štyri, napriek všetkým tým ľavicovým či pravicovým ministrom, sa nič zásadné v kvalite nášho školstva nezmenilo. Naopak. Ako potvrdzujú výsledky našich žiakov v medzinárodnom meraní PISA, úroveň nášho školstva klesá. Nie inak to bude v zdravotníctve, kde v poslednom čase riešime podružné veci na úrovni jednej či viacerých poisťovní, akoby sme sa domnievali, že to je ten čarovný prútik, ktorý lekárov došibe k vyššej profesionalite a k lepšiemu prístupu k pacientom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Prečo by súdnictvo malo byť lepšie než ostatné oblasti spoločenského života? Pracujú v ňom snáď iní, kvalitnejší ľudia než v iných zamestnaniach? A môžeme sa im čudovať, že aj oni sa správajú ako zvyšok spoločnosti? Že hľadajú cestu najľahšieho odporu, že uprednostňujú literu zákona, často si vzájomne odporujúcu, pred duchom zákona, že pred dodržiavaním pravidiel dávajú prednosť svojvôli, že sa boja povedať svoj názor, ak je iný ako chlebodarcov, že nie je ich hlavným cieľom hľadať spravodlivosť, ale čo možno najpohodlnejšie prežiť? Na Slovensku nevládne kult poctivej, profesionálnej práce a cti. Pred dodržiavaním pravidiel uprednostňujeme ich obchádzanie, zmäkčovanie, pomáhame kamarátom z mokrej štvrte na miesta, kde by mali sedieť odborníci. Máme morálne právo to, čo sami robíme v malom a na nižších úrovniach, vyčítať ľuďom, ktorí to robia vo väčšom na vyšších úrovniach spoločenského rebríčka?

SkryťVypnúť reklamu

 Biedny stav školstva, zdravotníctva, súdnictva začína, obrazne povedané, na vozovkách - keď nám policajt dáva pokutu za rýchlosť, sme ochotní mu niečo podstrčiť, aby privrel oko, pokračuje konkurzným konaním s vopred určeným víťazom a končí sa – ak zostaneme na pôde súdnictva – nespravodlivým rozsudkom.

 Je dobré, že Štefan Harabin na čele Najvyššieho súdu SR pravdepodobne už onedlho skončí. Je to príležitosť na zmenu k lepšiemu. Nemajme však veľké oči, mohli by sme si poplakať.

Bohumil Synek

Bohumil Synek

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som naivný romantik, ktorý berie slová vážne a rozhorčuje sa nad každým rozporom medzi nimi a činmi. V dôsledku takejto orientácie nemôžem nebyť pesimistom. Som pesimistom rád, pretože ma občas dokáže niečo pozitívne prekvapiť. Vtedy však spravidla nepíšem. Až do chvíle, kým nezistím, že to pozitívne prekvapenie bol výsledok mojej naivity... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu