Čo sa týka výberu pôrodnice, tak som samozrejme preletela internet, prečítala si všetky strašidelné zážitky z našich polorozpadajúcich sa štátnych pôrodníc a na chvíľu som zaváhala, či by som predsa len nemala zveriť svoje krehké telo (ktoré nikdy neokúsilo pachuť našich „intrákov“:) do súkromných rúk. A potom som si zvážila všetky pre a proti a zvíťazila tá pôrodnica, ktorá síce neposkytuje také pohodlie pre mňa, ale podľa môjho názoru má, aj pre prípad neočakávaných komplikácií, to najlepšie vybavenie pre bábätko a samozrejme aj pre mamičku. Ja som si povedala, že čo ma nezabije to ma posilní a vyrazila som rodiť na Kramáre...pôrod nebudem rozvíjať, nemám tieto chute, poviem len, že pôrodné priestory ma ničím neprekvapili...snáď len tým, že tam nebol toaletný papier. Čo ma však veľmi prekvapilo a maximálne predčilo moje očakávania bola starostlivosť na oddelení šestonedelia a prístup novorodeneckého oddelenia...tu môžem len povedať, že bez výhrad! Sestričky, ktoré sa tam o mňa starali boli naozaj bez výnimky úžasné...neviem porovnať so štandardným oddelením, nakoľko ja som mala zaplatený nadštandard, ktorý zároveň týmto vrelo odporúčam...som si však istá, že ich ochota nekončila za prahom nadštandardu...Pri odchode z pôrodnice som ich veľmi pochválila a sľúbila, že chválu budem šíriť ďalej...verím, že blog je tá správna forma...
Prikladám ešte zoznam vecí, ktoré som si zabalila do pôrodnice – je pozliepaný z viacerých dostupných zoznamov: občiansky preukaz, fotokópiu sobášneho listu (aj neoverenú), príp. ak nie ste vydatá, doklad o priezvisku z matriky (tzv. čestné prehlásenie o priznaní otcovstva), tehotenskú knižku a preukaz zdravotného poistenca, meno a adresu pediatra.
Ďalej toaletné potreby (šampón na vlasy, na telo, hrebeň, vatičky do uší, prípravok na čistenie pleti, odličovacie tampóny na čistenie pleti, make up asi netreba :), zubná pasta, zubná kefka, balzam na pery), nosný spray pre vysušenú sliznicu v nose, krém na bradavky (odporúčam Avent, ten netreba zmývať), uterák na telo a na ruky, aspoň dva WC papiere, papierové vreckovky, vložky do podprsenky pre dojčiace ženy, pôrodnícke vložky (1-2 balenia) - na nadštandarde boli k dispozícií, jednorazové podložky pod pacienta (4-5 ks) – na nadštandarde boli k dispozícii, pohár, príbor, tri nočné košele – ideálne aspoň dve určené na kojenie, dvoje popôrodné nohavičky, dve podprsenky na kojenie, župan, prezuvky (ja som mala také jednorazové, čo som dostala ako darček k nákupu v predeti.sk, čo som tam aj vyhodila), šľapky do sprchy, malý vankúšik pod hlavu – ten som zabudla, ale odporúčam, mobil a nabíjačka, odsávačka mlieka, voda na pitie, čaj na podporu tvorby mlieka.
Pre bábätko ponožky, bavlnené rukavičky proti poškriabaniu, ale ja som nakoniec ani nedávala, pretože ma v pôrodnici poučili, že bábätko si má zvykať na to že má nechtíky, tenkú bavlnenú čiapočku, štyri bavlnené plienky, jedno väčšie balenie jednorazových plienok (ja som mala Pampers Premium Care 1), vlhčené hygienické utierky pre dieťa, teplá malá detská dečka na prenášanie po chodbe, oblečenie aj zavinovačku vám na pobyt v nemocnici poskytnú (teda aspoň na Kramároch, prípadne sa informujte vo svojej pôrodnici), ale môžete si samozrejme priniesť aj vlastné, a potom budete potrebovať oblečenie na odchod z pôrodnice podľa ročného obdobia.
PS: Ospravedlňujem sa za prípadné preklepy, Kiara mi trochu pošťukala do klávesnice, keď som to už mala hotové!
Ešte tip na záver: Ak budete rodiť cisárskym rezom, váš gynekológ vám môže predpísať gél na hojenie jaziev Dermatix, ktorý stojí ináč cca 40 EUR, ale raz za život má každý nárok na Dermatix hradený poisťovňou. Vydáva sa na špeciálny lekársky poukaz. Okrem gynekológa vám ho môže predpísať dermatológ alebo chirurg, ale to už je iná téma.
Pre ďalší blog dávam dohromady prehľad výbavičky, ktorú sme zaobstarali na úvod, to je hotová veda, tak to ešte chvíľu potrvá.