
Lietadlo do Bangkoku odlietalo z Viedne s medzipristátím v Dubaji. Vo Viedni sme sa rozlúčili s „naším“ rokom 2005. Pre rozlíšenie letopočtov sa k rokom zvyknú písať aj nejaké písmenká, v našom prípade AD = Anno Domini, roku Pána (prípadne CE = Christian Era).
AD 2005 = AH 1426
(AH - Anno Hegirae, kde hegira/hidžra je pojem označujúci útek proroka Mohameda do Mediny)
V Dubaji nás privítal islamský rok 1426. Islamský kalendár sa začína počítať od Mohamedovho úteku z Mekky do Mediny v roku AD 622. Na rozdiel od nášho solárneho kalendára je islamský kalendár lunárny, preto sa dĺžka gregoriánskeho roku nezhoduje s dĺžkou islamského roku. Islamský rok je asi o 11 dní kratší než náš. Za 1383 našich rokov, ktoré uplynuli od roku AD 622 moslimovia prežili 1426 svojich rokov.
V Dubaji sme sa len vyvetrali na letisku a po ďalších šiestich hodinách sme dorazili do Bangkoku. V Thajsku používajú budhistický kalendár. Dosť ma to zmiatlo, keď som od milej sprievodkyne v lokálnom autobuse medzi Chiang Rai a Chiang Khong lanáril, koľko má rokov. Vyšlo najavo, že som od nej o takmer 555 rokov starší. Podľa občianskeho preukazu sa narodila niekedy v roku 2526. Kamaráti ju prezývajú Banana a môj spolucestujúci - Vader - ma s ňou vyfotografoval (fakt nevyzerám o toľko staršie, že?):

AD 2005 = 2548 BE
(BE - Buddhist Era)
V Thajsku sa dnes píše rok 2548. Budhistický solárno-lunárny kalendár je upravený podľa gregoriánskeho kalendára. Akurát ich letopočet sa nezačína narodením Ježiša Krista, ale smrťou Buddhu v roku 543 pred Kristom. Sú tak oproti nám „posunutí“ o 543 rokov. Kedysi sa thajský kalendárny rok začínal v apríli, ale v 19. storočí (v našom 19. storočí, v ich 25. storočí) sa začiatok roka zosúladil s nami. Nový rok sa odvtedy v Thajsku ako i v západnom svete začína prvého januára.
AD 2005 = 1367 ME
(ME - Myanmar Era)
Miestni vládcovia v minulosti dvakrát „zresetovali“ počítanie budhistického letopočtu. Po prvý raz v roku AD 78 (tento letopočet – Mahasakarat – sa používa v Kambodži; v praxi som však nevidel Kambodžanov, aby takto počítali roky), po druhý raz v roku AD 640, ktorý bol vyhlásený za rok 2. Tomuto kalendáru (Thekkayit) sa zvykne hovoriť myanmarský. Podľa toho sa v Barme/Myanmarsku píše rok 1367 ME. Nový rok sa začína v apríli. Myanmarský kalendár však používam len pre ilustráciu, v rámci tohto výletu sme v Barme neboli.
AD 2005 = 2643 BE
(v tomto prípade BE - Lao Buddhist Era)
V Lonely Planet písali, že v Laose sa používa iný druh budhistického kalendára než v Thajsku. K nášmu letopočtu navrhovali pripočítať 638 (čím sa človek dostane do roku 2643), hoci v susednej Barme sa 638 od nášho letopočtu odčítava. Pokiaľ som však mal možnosť posúdiť, Laosania podobne ako Kambodžania v bežnom styku (noviny, televízia) používali náš gregoriánsky kalendár. Nechcem rozdiel medzi naším a cudzím svetom zredukovať len na šesťhodinový časový posun a +/- 500 rokov formálneho letopočtu. Juhovýchodná Ázia je iný svet najmä po obsahovej stránke. Je to svet, ktorý sa agresívne derie vpred, kým my, ukolísaní presvedčením o výnimočnosti a nadradenosti západnej civilizácie, zabíjame čas malichernosťami. Je tam krásne. Takže, pripravte sa na cestu ryžovými poliami, platenými diaľnicami, rozbitými prašnými cestami či na plavbu po Mekongu, začíname...
