Nemocničný súboj fantómov

Posledný marcový deň priniesol uzávierku prihlášok do súťaže o postavenie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Termín sa dvakrát posúval, až kým sa ministerstvu zdravotníctva nepodarilo získať dostatok záujemcov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Podľa ministerstva sa ich do verejného obstarávania prihlásilo sedemSedem súťažiacich, to už nevyzerá ako tragédia. Dosť na to, aby obstarávanie vyzeralo ako ozajstná súťaž.

V skutočnosti to však môže byť celé inak. Možno sme len svedkami súboja fantómov. Nie je vylúčené, že prihlásení záujemcovia nespĺňajú predpísané podmienky súťaže a len tvoria komparz budúcemu víťazovi. Prečo si to myslím?

PPP projekt novej nemocnice je typu DBFO. Znamená to, že víťaz obstarávania bude zodpovedný za všetky štyri aktivity okolo nemocnice: dizajn (Design), stavbu (Build), financovanie (Finance) a prevádzkovanie (Operate). Pri prevádzkovaní nemocnice sa tak nebude môcť vyhovárať napr. na to, že budova je zle postavená.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do súťaže o bratislavskú nemocnicu sa mohli prihlásiť len firmy, ktoré majú referenciu z takéhoto typu projektu (teda navrhli, postavili, prefinancovali a prevádzkovali nemocnicu ako DBFO). Na svete ich veľa nie je, keďže zvyčajne takéto projekty vznikajú z ad hoc vytvorených konzorcií, kde jeden účastník prinesie referenciu D, jeden referenciu B, ďalší F a iný O.

Takéto „skladanie“ referencií však vo vyhlásenej súťaži na bratislavskú nemocnicu nie je možné. Je to mimoriadne (a zbytočne) prísne kritérium, ktoré podľa mojich informácií od súťaže odradilo mnoho potenciálnych a kvalitných záujemcov.

Sedem sa ich však nakoniec prihlásilo. Podľa súťažných podmienok im stačí referencie dokladovať čestným vyhlásením. Obstarávateľ (ministerstvo) bude tieto čestné vyhlásenia overovať až po skončení súťažného dialógu.

SkryťVypnúť reklamu

Dovtedy však budú prebiehať rokovania, spolu s nimi budú naskakovať konzultačné hodiny poradcov.

Keď sa potom overia referencie, ministerstvo môže zistiť, že vlastne celý čas viedlo dialóg s niekým, kto tam vôbec nemal byť. A môžeme byť prekvapení, kto potom z tej sedmičky prihlásených zostane ešte v hre.

Ministerstvo zatiaľ odmieta prezradiť mená súťažiacich. Túto komunikačnú stratégiu bude musieť veľmi rýchlo prehodnotiť, ak sa chce zbaviť podozrenia z netransparentnosti pri zákazke, ktorá je ocenená na 6,4 miliardy (!) eur.

Je potrebné, aby ministerstvo zverejnilo mená súťažiacich a overilo ich referencie. Aby sme tu po drahej „pseudokauze“ nemali aj drahú „pseudosúťaž“.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu