Na Na Hey Hey (Kiss Him Goodbye)

Bílí andelé síce s Petržalkou prehrali, ale atmosféra trnavského futbalového pekla bola opäť fantastická. A po góle v sieti súpera znela neoficiálna športová hymna – pesnička spomenutá v nadpise. Táto odrhovačka vznikla v šesťdesiatych rokoch a jej príbeh stojí za článok v blogu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Určite ju poznáte. Ak nie, tu si pustite stránku s MIDI ukážkou.

Keď mi iTunes iniciatívne vymazal obsah môjho iPodu (dodnes nechápem, čo mu to napadlo), tak som musel celé leto opäť prehadzovať pesničky z CD-čiek do počítača. A pritom som znovu narazil na niektoré milé perličky v mojej diskotéke. Napríklad na kapelu Steam a jej pesničku Na Na Hey Hey (Kiss Him Goodbye).

O kapele Steam ste s výnimkou tejto skladby nemohli počuť. Skupina prakticky neexistovala; nahrala jediný štúdiový album. Bol to typický One Hit Wonder – jediný raz vstúpili do hitparádovej Top 40, a to práve s Na Na Hey Hey.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dejiny populárnej hudby sú vydláždené tisíckami bezmenných kapiel, ktoré umožnili úspech Elvisa, Beatles či U2. Na úplnom začiatku tohto príbehu stoja kamaráti z amerického Connecticutu, ktorí si v roku 1960 založili kapelu The Chateaus. Napriek viacerým pokusom sa im nepodarilo preraziť. V roku 1961 sa skupina rozpadla a The Chateaus upadli do zabudnutia. Jednotliví členovia sa však hudbou rozhodli živiť aj ďalej.

Cesty osudu sú nevyspytateľné. Klávesista Paul Leka sa stal úspešným producentom. V roku 1969 mal Leka produkovať sólový projekt Garyho DeCarla, svojho bývalého spoluhráča z The Chateaus. Garyho pesničky sa vydavateľstvu Mercury veľmi páčili a padlo rozhodnutie, aby vyšli ako A-strany singlov. Keďže platne majú dve strany, bolo potrebné niečo nahrať aj na Béčko. A začalo hľadanie po nejakej hudobnej výplni.

SkryťVypnúť reklamu

Po pár pokusoch o nenáročné skladby sa v štúdiu objavil tretí bývalý člen The Chateus – kamarátov prišiel navštíviť Dale Frasheur. A ten navrhol, aby sa B-stranou prvého singla stala ich spoločná pesnička z roku 1961, ktorá sa volala Kiss Him Goodbye.

Paul Leka k nej zložil nový refrén, ale keďže nebol textárom, ale hudobníkom, tak namiesto slov v nej spieval len „Na na na na“. Nahrávku predložili vedeniu vydavateľstva na posúdenie. Tomu sa skladba zapáčila a z pôvodnej výplne B-stranu singla rozhodlo urobiť A-čko.

To sa zasa nepáčilo Garymu, ktorý prišiel nahrať svoj singel a nie nejakú účelovú zlátaninu, ktorá navyše ešte stále nemala normálny text, ale len popevok „Na na na na“. Odmietol sa preto pod singel podpísať (a podporili ho i jeho dvaja exkolegovia). Výsledný kompromis – singel vyšiel a namiesto mien jeho autorov sa na ňom objavil názov skupiny Steam (= para), vymyslený špeciálne pre túto príležitosť. Názov napadol hudobníkom pri pohľade na paru stúpajúcu z nejakej šachty.

SkryťVypnúť reklamu

Pieseň nahrali pôvodne v rekordnej dĺžke 8 minút. Po vylisovaní testovacej sady singlov sa zistilo, že ihla na gramofónoch z drážok takto dlhého singla vyskakuje a skladbu museli skrátiť. Nakoniec mala niečo vyše štyroch minút.

Z marketingového hľadiska bolo rozhodnutie vydavateľstva Mercury geniálne. Singel vstúpil do americkej hitparády 18. októbra 1969 a zostal v nej 16 týždňov. Na Mikuláša – 6. decembra 1969 – sa dostal na prvú priečku Billboardu a zostal tam dva týždne. V Británii skončil singel na deviatom mieste. (O 14 rokov neskôr coververzia tejto skladby v podaní dievčenskej skupiny Bananarama skončila na ostrovoch piata).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1977 sa pesnička začala hrávať na chicagskom basebalovom štadióne, keď sa domácim White Sox darilo – až sa nakoniec stala akousi neoficiálnou hymnou klubu. Z Chicaga sa pieseň Na Na Hey Hey preniesla aj na ostatné basebalové štadióny. A odtiaľ bol už len skok na ďalšie športoviská. Napríklad i na trnavský futbalový štadión, kde podfarbila skandovanie Trnava, do teho!

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu