Kvalita v zdravotníctve, diel praktický

K úvodnému dielu textov o kvalite v zdravotníctve sa rozbehla diskusia, v ktorej väčšina diskutujúcich nepripomienkovala článok samotný. Keďže nežijem na Marse a popisované problémy poznám, sľubujem seriál aj o nových vzťahoch, kompetenciách a zodpovednosti v zdravotníctve. Najprv však dokončime tému kvality.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Kvalita má tri aspekty (podľa A. Donabediana, 1966): štruktúru – proces – výstupy. Štruktúrou sú napr. materiálno-technické vybavenie, kvalifikácia personálu. Pod procesmi sa rozumejú všetky činnosti, ktorých výsledkom sú nakoniec výstupy (napr. zlepšený stav pacienta). Ak je dobrá štruktúra, je pravdepodobnejšie, že aj procesy budú dobré. Ak sú dobré procesy, je pravdepodobnejše, že aj výstupy budú dobré. Inak povedané – aj v nemocnici so zlými prístrojmi, zlým personálom a nesprávne nastavenými procesmi môžu pacienta vyliečiť, ale je to výrazne menej pravdepodobné ako v nemocnici, ktorá spĺňa sadu štandardov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akreditácia
Ide o dobrovoľný proces, pri ktorom mimovládna (zriedkavejšie vládna) agentúra potvrdí, že zdravotnícke zariadenie spĺňa určité štandardy, ktoré vyžadujú sústavné zlepšovanie troch pilierov kvality (štruktúra – proces – výstupy).

Certifikácia
Dobrovoľný program (vládny alebo mimovládny) potvrdzujúci, že zdravotnícke zariadenie spĺňa určité štandardy, ktoré jej umožnia získať úhrady zo zdravotného poistenia (napr. certifikácia ISO 9000).

Licencia
Povinný vládou riadený program vyžadujúci od zdravotníckych zariadení splenenie minimálnych štandardov na vykonávanie činností. Na Slovensku ide o kombináciu povolenia (materiálno-technické a personálne vybavenie) a licencie (odborná garancia).

SkryťVypnúť reklamu

Keďže vyslovene nechcem zabŕdnuť do prestreliek, že som odtrhnutý od reality, tak poďme na reálne skúsenosti so slovenským zdravotníctvom.

Doktor Klucho vo svojom článku popísal typický príklad, kde očividne necertifikované laboratórium svojimi nesprávnymi výsledkami zmiatlo všetky nasledujúce procesy a vynútilo si zbytočné dodatočné náklady. (Pacientka s extrémne nízkou hladinou cukru v krvi upadla do kómy, laboratórium však lekárovi poskytlo výsledky, podľa ktorých bola hladina cukru v norme. Lekári museli pátrať po iných príčinách kómy a uskutočniť ďalšie drahé vyšetrenia – zbytočne. Peniaze potom chýbajú na iných frontoch, napríklad i na platoch.)

SkryťVypnúť reklamu

Iný príklad: nemocnica robí imunohistochemické vyšetrenia. Vzorky tkanív sa skúmajú na hormonálnu aktivitu – má to význam napríklad pri podozrení na karcinóm prsníka. Lenže nemocnica nekúpi potrebné látky, lebo „tento mesiac na to nemá“, kúpi ich až o tri mesiace neskôr. Pacientky ani netušia, že tri mesiace ich lekári liečili naslepo (alebo neliečili). Výsledné náklady sú (aj pre poisťovňu, aj pre nemocnicu) samozrejme vyššie než keby sa urobila relatívne lacná diagnostika. Kvalitnejší nie je opakom slova lacnejší.

V treťom dieli budeme hovoriť o liekoch.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu