Návrat zdravotníckych obvodov?!

Posledné dva dni je v zdravotníctve témou zdravotná situácia v rómskych osadách. Minister na tlačovke poukázal na nedostatočnú úroveň zdravotnej starostlivosti o túto menšinu a vyzval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad pre dohľad“), aby zakročil. Lekárska komora zareagovala, ale jej slová by mali byť pre nás varovaním. Poďme však pekne po poriadku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (113)

Úrad poslúchol ministra

Úrad pre dohľad dnes „poslúchol“ ministra a nariadil zdravotným poisťovniam vykonať opatrenia v lokalitách s nízkym hygienickým štandardom (eufemizmus pre rómske osady). Ide o prehodnotenie siete poskytovateľov v príslušných oblastiach, prehodnotenie počtu kapitovaných pacientov a výšky kapitácie a vytvorenie priestoru pre činnosť terénnych sestier. Ak poisťovne dostatočne nezareagujú, úrad pre dohľad pristúpi k sankciám.

Na výsledok som veľmi zvedavý. Ide o prvé vážnejšie otestovanie jedného z pilierov reformy - vyššej zodpovednosti poisťovní. Zdravotné poisťovne majú povinnosť pre svojich klientov zabezpečiť dostupnú a kvalitnú starostlivosť v rozsahu danom zákonom. Ak poisťovňa v tejto svojej funkcii zlyhá, nemá čo hľadať na trhu verejného zdravotného poistenia. Takýto silný nástroj doterajší zdravotný systém nemal, preto sa v ňom nedodržiavanie pravidiel hry i zákona tolerovalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komora reaguje: vráťte zdravotníctvu obvody!

Zvláštnu reakciu na tento problém ponúkla Slovenská lekárska komora. Nízka kvalita zdravotnej starostlivosti o Rómov je podľa slov jej generálneho sekretára a niekdajšieho riaditeľa VšZP Eduarda Kováča spôsobená zrušením zdravotníckych obvodov. Komora sa prihovára za opätovné zavedenie obvodov.

Nepochybne sú zdravotnícke obvody najjednoduchším nástrojom na centrálne riadenie zdravotníctva. Vyhovujú úradníkom, ľahko sa dávajú do šanónov, tabuliek či štatistík. Vyhovujú poisťovniam, zjednodušuje to administratívu a dobre sa to plánuje. Pre „obvodných“ lekárov ide o pohodlné živobytie so zaisteným okruhom pacientov a teda i príjmov. A skvelá ryža je to pre tých úradníkov a komorníkov, ktorí rozhodnú o pridelení obvodu tomu či onomu doktorovi.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane však obvody vedú k „zabetónovaniu“ príslušného lekára. Práve z čias pevných obvodov zdedilo slovenské zdravotníctvo prestarnutých všeobecných lekárov. Každý siedmy praktický lekár na Slovensku má viac ako 65 rokov. Odbúranie konkurencie medzi lekármi a zníženie (príp. až znemožnenie) slobodnej voľby lekára logicky smeruje k zníženiu kvality zdravotnej starostlivosti.

Komora navrhla i „light“ verziu návratu obvodov – obvody by boli len tam, „kde je komplikovanejšia epidemiologická situácia“. Znamená to azda, že napríklad na Spiši, kde je veľa rómskych osád s komplikovanejšou epidemiologickou situáciou, by sa ľuďom lokálne obmedzila slobodná voľba lekára?

SkryťVypnúť reklamu

Problém je vo vymáhaní pravidiel hry

Cieľom zavedenia obvodov je podľa komory zavedenie zodpovednosti konkrétneho lekára za situáciu na konkrétnom území. Avšak problémom zhoršenej starostlivosti nie je dnes to, že by nejestvovali konkrétni lekári s konkrétnou zodpovednosťou za konkrétnych pacientov – ale že sa tá zodpovednosť od nich nevymáhala. Absolútna väčšina rómskej populácie je kapitovaná, to znamená, že niektorý z lekárov za nich dostáva každý mesiac zaplatené od zdravotnej poisťovne. Ak si svoju prácu, za ktorú je platený, riadne nevykonáva, k sankciám by mala pristúpiť poisťovňa, samosprávny kraj, ministerstvo, úrad pre dohľad a samozrejme - aj spomínaná lekárska komora.

SkryťVypnúť reklamu

Obvod je preto len administratívny parameter, ale nie nástroj na vymáhanie dodržiavania predpisov. Nástroje sú však obsiahnuté v reforme a práve o nich hovoril úrad pre dohľad. Dnešná legislatíva neumožňuje lekárom odmietnuť pacienta – inak môže lekár prísť o licenciu a povolenie. Dnešná legislatíva prikazuje zdravotným poisťovniam zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť – inak môže poisťovňa prísť o povolenie.

Komora preferuje už prekonané riešenie, ktoré by sa negatívne dotklo práve pacientov. Vari sme zabudli na nevrlé zaštekanie zdravotnej sestry: „Vy bývate na nesprávnej ulici, vy ku mne nepatríte.“?

P. S. Na záver ešte jedna kratučká trochu off-topic správa na tému Rómovia a zdravotníctvo: Slovenský červený kríž sa pod hrozbou trestného oznámenia ospravedlnil Rómom. V rámci medzinárodnej prehliadky prvej pomoci nacvičili členovia SČK simulovanú situáciu – ošetrovanie zranených po bitke na rómskej svadbe. Rómska tlačová agentúra však takéto simulácie považuje za neetické a podľa nej tak došlo k hanobeniu národa.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu