Kategorizácia liekov: ilúzia práva a poriadku

Ministerstvo zdravotníctva uvoľňovaním liekovej politiky stráca kontrolu nad rastom nákladov na lieky. To prispieva k nedostatku zdrojov v ostatných sférach zdravotníctva - niet dosť peňazí napríklad na budovanie kvality alebo odmeňovanie. Prečo sa ministerstvo nechopí zavedenia poriadku do kategorizácie si môžem len domýšľať. Ale prečo pri svojich nezodpovedných rozhodnutiach porušuje zákon, Ústavu i európsku legislatívu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Aprílová kategorizácia ukázala, že právo ani poriadok ministerstvo zdravotníctva v liekovej politike nezaujíma. Angelika to preukazuje v článku Opúšťa Slovensko systém referenčných cien? (aprílový newsletter Into Balance 04/2007 , formát *.pdf). O čo ide? V stručnosti:

Prvým faux-pas aprílovej kategorizácie je konflikt s Prílohou č. 4 zákona 577/2004 Z.z. Túto prílohu si vyžiadal čl. 40 Ústavy - rozsah bezplatnej starostlivosti musí definovať zákon. A tak v Prílohe 4 zákona je rozpísaných 115 skupín liečiv, pričom v každej skupine musí byť aspoň jeden liek bez doplatku. Zákon je všeobecný, rozhodnutie o tom, ktorý konkrétny liek z každej tejto skupiny bude zadarmo, robí ministerstvo na návrh kategorizačnej komisie podzákonnou normou. Táto legislatívna konštrukcia už 12 rokov zachováva ústavné právo na zákonné stanovenie rozsahu a zároveň umožňuje flexibilitu v liekovej politike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom je, že podľa aprílovej kategorizácie len v 98 skupinách z tých 115 určilo ministerstvo liek bez doplatku. Ústava čosi občanovi garantuje, zákon tento prísľub definuje a - ktosi na ministerstve to má na háku.

Druhý, vážnejší problém je ústup od transparentnosti stanovovania úhrad za lieky. Výška úhrady zo zdravotného poistenia sa u nás podľa zákona (577/2004 Z.z.) stanovuje rovnako pre všetky lieky, ktoré majú rovnaké zloženie (generiká). Poisťovňa tak zaplatí rovnako za originál i za generikum. A tak konkurencia medzi liekmi prebieha na úrovni doplatkov pacientov. Vďaka konkurenčnej podstate referenčného systému úhrad boli výrobcovia liekov dosiaľ motivovaní znižovať ceny liekov, čo viedlo k možnosti znižovať výšku úhrad zo zdravotného poistenia BEZ zvýšenia doplatkov. Tým sa uvoľnili zdroje napríklad pre ambulancie, nemocnice alebo napríklad najmodernejšie lieky, ktoré ešte nemajú generickú konkurenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo však v aprílovej kategorizácii stanovilo pre rovnaké účinné látky rôzne výšky úhrad. To, že nebol dodržaný zákon i európska smernica o transparentnosti kategorizácie, je ten menší problém. Horším je odradenie farmaceutických výrobcov v budúcnosti znižovať ceny. Prečo by to robili, keď odpoveďou ministerstva je zvýhodnenie tých konkurentov, ktorí cenu neznížili?

Prekvapujúce je pre mňa ticho, ktoré okolo tejto témy zatiaľ vládne. Prečo mlčí farmaceutický priemysel? V čase, keď sa v rokoch 2003-2004 zavádzal do kategorizácie poriadok, farmafirmy používali európsku smernicu o transparentnosti za účinný nástroj na oddialenie zmien. Dnes je však smernica o transparentnosti zabudnutá - hoci ju ministerstvo opakovane porušilo vo viacerých bodoch. Natíska sa dojem, že pre farmafirmy je výhodnejšie tolerovať porušovanie zákona, zrejme tak zarobia viac. Lieková politika sa nám zasa nejako priblížila úrovni demokracie karpatského typu.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo mlčia poisťovne - súkromné i štátne? To, že ministerstvo prestáva dodržiavať pravidlá hry, predsa priamo ovplyvňuje predpovedateľnosť a kontrolovateľnosť výšky ich výdavkov.

A prečo mlčia zdravotníci? Kollárovci, tam sú peniaze na vaše mzdy!

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu