
Stručná chronológia:
7. 2. 2007 - Ministerstvo zdravotníctva uverejňuje na pripomienkové konanie návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Navrhuje v ňom obmedziť právo slobodnej voľby zdravotnej poisťovne pre poistencov štátu. Cca 3 milióny občanov (deti, dôchodcovia, nezamestnaní) majú byť povinne poistení v štátnych poisťovniach.
28. 2. 2007 – Ministerstvu zdravotníctva odovzdávame zoznam vyše 2000 podporovateľov hromadnej pripomienky proti prepoisťovaniu. Podpora sa potvrdzovala či už vlastnoručnými podpismi alebo vyplnením internetového formuláru na www.changenet.sk. Ak sa s hromadnou pripomienkou stotožní viac než 500 občanov, je ministerstvo povinné uskutočniť tzv. rozporové konanie so zástupcami občanov.
28. 2. 2007 – Minister zdravotníctva verejne spochybňuje občiansku iniciatívu a tvrdí, že dostáva desiatky listov, ktoré ho naopak žiadajú o zavedenie systému jednej zdravotnej poisťovne. Zároveň sa odmieta zaoberať touto pripomienkou verejnosti.
28. 2. 2007 – Ministerstvo zdravotníctva zverejňuje právny rozbor, v ktorom odmieta všetky elektronicky zaslané pripomienky, hoci legislatívne pravidlá vlády vyslovene umožňujú verejnosti pripomienkovať zákony elektronickou cestou.
1. 3. 2007 – Ministerstvo zdravotníctva kvôli niekoľkým očividným „vtipálkom“ spochybňuje pravosť všetkých podporovateľov. Na webovej stránke ministerstva sa objavujú posmešné komentáre na adresu signatárov hromadnej pripomienky.
2. 3. 2007 – Podávame sťažnosť na ministra zdravotníctva, ktorú adresujeme predsedovi vlády Robertovi Ficovi.
21. 3. 2007 – Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám zisťujeme,že od začiatku roka dostal minister spolu 7 listov, podporujúcich systém jednej zdravotnej poisťovne, nie „desiatky“.
31. 5. 2007 – Po bezmála troch mesiacoch skúmania, počas ktorých Úrad vlády overoval, či uvedení signatári podporili danú pripomienku, sa kauza konči. Je nám doručené stanovisko (*.pdf), že ministerstvo zdravotníctva SR nepostupovalo v súlade s Legislatívnymi pravidlami vlády a „na základe zisteného nedostatku bolo ministrovi zdravotníctva SR uložené prijať opatrenia na zamedzenie opakovania sa zisteného nedostatku a príčin jeho vzniku.“
Aj vďaka podporovateľom hromadnej pripomienky, aj vďaka následnému rozruchu sa dá povedať, že nápad s násilným prepoisťovaním občanov je záležitosťou minulosti. Škoda len, že na tento nezmyselný zámer bolo potrebné minúť toľko času a energie.
Ďakujem ešte raz všetkým, ktorí túto iniciatívu podporovali. A samozrejme aj ostatným organizátorom: Občianskej konzervatívnej strane, Konzervatívnemu inštitútu M. R. Štefánika a INESS.