Ministerský úradník: maľuje mapy, rozdeľuje, panuje

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zmeny v regulácii minimálnej siete nemocníc. Koncept pevnej siete nemocníc, ktorý zdedil minister Raši, je pritom zlý, nepovedie k lepšej dostupnosti ani k lepšej kvalite zdravotnej starostlivosti. A navyše to bude stáť peniaze naviac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Pevná sieť nemocníc sa podľa návrhu nového nariadenia vlády stanovuje zadefinovaním 37 zhlukov okresov ( Mapa 1), v ktorých musí zdravotná poisťovňa kontrahovať: urgentný príjem, 7 základných oddelení (ARO, interná, chirurgia, pediatria, gynekológia, neonatológia, neurológia a ortopédia/alebo traumatológia), nonstop CT pracovisko, klinickú biochémiu a klinickú hematológiu.

Mapa 1: Znázornenie jestvujúcich nemocníc a zhluky okresov podľa nového návrhu minimálnej siete

Obrázok blogu

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR, 2008, vizualizácia Health Policy Institute

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, ako majster úradník na ministerstve rozdelí na rysovacom stole Slovensko, taký bude osud zdravotníctva v regiónoch. Na území niektorých (konkrétne 12-ich) z navrhovaných zhlukov okresov sa nachádza práve jedna nemocnica. Tá bez toho, aby bola byť explicitne vymenovaná, bude mať automatický nárok na zmluvu s poisťovňou. Bez ohľadu na to, aké služby poskytuje. Je teda zrejmé, že úradnícka kartografia je pod tlakom najrôznejších regionálnych politických a podnikateľských skupín.

(Navyše - a to opakujem už od prvého nariadenia vlády o minimálnej sieti, prijatého ešte za Zajaca - používanie administratívno-správneho členenia na reguláciu dostupnosti zdravotnej starostlivosti (teda koľko lekárov resp. lôžok má pripadať na okres alebo kraj) je nesprávna, byrokratická regulácia. Hranice okresov a krajov sú umelé a neodrážajú skutočnú fyzickú dostupnosť. Lipnutie na takomto koncepte vedie znamená ignoráciu optiky pacienta: ako ďaleko je môj najbližší lekár resp. nemocnica?)

SkryťVypnúť reklamu

Ale naspäť k pevnej sieti. Návrh teda hovorí o tom, že v každom zo zadefinovaných 37 regiónov Slovenska musí byť aspoň jedna nemocnica. Dôvodová správa neuvádza žiaden argument, prečo by práve tento koncept mal zabezpečiť lepšiu dostupnosť kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti (teda prečo 37, prečo práve tieto oddelenia, prečo práve tieto okresy, a prečo vôbec - analýza nejakých relevantných dát dosvedčujúcich takúto potrebu). Podľa dát NCZI o posteľovom fonde v SR dnešná sieť nespĺňa požiadavky navrhovaného nariadenia vlády. Na to, aby poisťovne mohli toto nariadenie dodržať, musí na Slovensku vzniknúť najmenej 9 nových oddelení ortopédie a dve nové oddelenia neurológie (Tabuľka 1). O urgentných príjmoch ani nehovoriac (ktorá nemocnica ho má?). Tabuľka 1: Zoznam oddelení, ktoré by mali vzniknúť v prípade schválenia návrhu nariadenia vlády o minimálnej sieti

SkryťVypnúť reklamu

oddelenie

zhluk okresov

nemocnica*

ortopédia alebo traumatológia

Dunajská Streda

Dunajská Streda

Humenné, Medzilaborce, Snina

Humenné

Komárno

Komárno

Bánovce nad Bebravou, Partizánske

Partizánske

Revúca, Rimavská Sobota

Rimavská Sobota

Gelnica, Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves

Stropkov, Vranov nad Topľou

Vranov nad Topľou

Detva, Zvolen

Zvolen

Banská Štiavnica, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom

neurológia

Hlohovec, Piešťany

Piešťany

Kežmarok, Stará Ľubovňa

Stará Ľubovňa

* z navrhovaných zhlukov okresov bola zvolená najkomplexnejšia nemocnica ako najpravdepodobnejšie miesto vzniku nového oddelenia
Zdroj: Health Policy Institute , 2008

Na prvý pohľad super, nové oddelenia, dostupnejšia starostlivosť, nie?

Nie tak úplne.

Priemerná časová dostupnosť oddelení neurológie je dnes na Slovensku 12 minút (v metodike HPI, t.j. priemerná cestovná rýchlosť zohľadňujúca profil cesty, abstrahovanie od vzdialeností v rámci jednej obce), pre ortopédiu/traumatológiu to je 14 minút. Do 60 minút sú neurológia i ortopédia/traumatológia dostupné pre 99,97 % resp. 99,95 % populácie. Pritom novonavrhované oddelenia nezlepšia tento parameter! Ako je to možné? Pretože nové oddelenia nemajú podľa návrhu ministerstva prioritne vznikať tam, kde je ich najhoršia dostupnosť!

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s priemerom je zhoršená dostupnosť neurológie v okresoch Medzilaborce, Trebišov, Námestovo, Veľký Krtíš a Stropkov, pritom žiadne z nových neurologických oddelení nemá vplyv na dostupnosť v týchto okresoch.

Podobná je situácia pri ortopédii. Z najhoršie dostupných okresov pomôže vznik ortopédie v Spišskej Novej Vsi zlepšiť 45-minútovú dostupnosť pre Gelničanov a ortopédia v Humennom zlepší (veľmi mierne!) 45-minútovú priemernú dostupnosť pre okres Medzilaborce (Tabuľka 2). Tabuľka 2: Top 5 okresov s najnižším podielom populácie s dostupnosťou neurológie a ortopédie/traumatológie do 45 minút

oddelenie

poradie

okres

podiel obyvateľov okresu s dostupnosťou do 45 minút

zlepší sa pevnou sieťou dostupnosť do 45 minút?

neurológia

1

Medzilaborce

29,11 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

2

Trebišov

73,75 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

3

Námestovo

76,60 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

4

Veľký Krtíš

80,30 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

5

Stropkov

83,34 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

ortopédia/traumatológia

1

Medzilaborce

26,25 %

áno , nové oddelenie v Humennom zlepší 45-minútovú dostupnosť v Medzilaborciach, podiel dostupnej populácie stúpne na 29,11 %

2

Trebišov

73,75 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

3

Gelnica

74,18 %

áno , nové oddelenie v SNV zlepší 45-minúto¬vú dostupnosť v Gelnici, podiel dostupnej populácie stúpne na 100,00 %

4

Námestovo

76,60 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

5

Veľký Krtíš

78,74 %

nie, status quo spĺňa navrhovanú reguláciu

Status quo spĺňa navrhovanú reguláciu znamená, že daný okres sa nachádza v takom navrhovanom zhluku okresov, v ktorom dnes existuje dané oddelenie. Navrhovaný normatív tak nevyžaduje zlepšenie dostupnosti v týchto regiónoch.
Zdroj: Health Policy Institute , 2008

Ministerskému návrhu chýba akákoľvek analýza, či novovzniknuvšie oddelenia budú mať dostatok odborne kvalifikovaného personálu. Budú mať i dostatok prípadov na dosiahnutie indikátorov kvality? Nie je výhodnejšie investovať radšej do zlepšenia už existujúcich neurológií a ortopédií?

Dôvodová správa v analýze finančných dopadov uvádza, že toto nariadenie nebude mať vplyv na štátny rozpočet. Implicitne sa očakáva, že vznik nových oddelení zaplatia zdravotné poisťovne. Koľko ich to bude stáť? Náklady indukované návrhom nariadenia ministerstvo nevyčíslilo. A neuviedlo ani jediný odborný argument, ktorým by odôvodnilo potrebu vzniku nových oddelení. Pre poisťovne to bude znamenať povinnosť presmerovať zdroje z iných oblastí zdravotníctva. Pacienti a poskytovatelia by sa preto mali oprávnene pýtať, prečo sa má na ich úkor financovať odborne nezdôvodnený projekt pevnej siete nemocníc.

V najnovšom newsletteri o zdravotnej politike (Into Balance 07/2008, formát *.pdf) nájdete ešte články:

  • Zajac – Fico 3:0

  • Pravek zdravotnej politiky

  • Dobrý poistenec je nad zlato. Vieme ho vyvážiť?

  • Selekcia rizika a kompenzácia rizikovej štruktúry v zdravotnom poistení

  • Preventívne prehliadky po novom

  • Prečo reformovať najlepší zdravotný systém v Európe?

  • Slovensku predpovedajú najsilnejší rast v regióne pri najnižšej inflácii

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu