Prečo v zdravotníctve nefunguje pripoistenie

Zdalo sa mi to úplne triviálne a nemyslel som si, že o tom budem musieť napísať vysvetľujúci článok. Ale zrejmé to asi nie je. Cez víkend premiér v rozhlase vysvetľoval svoju predstavu o pripoistení v zdravotníctve. Tá ale v praxi nefunguje. Preto považujem za dôležité ozrejmiť podstatu poistenia resp. pripoistenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (101)
Obrázok blogu

Čo je základnou úlohou poistenia? Chrániť jednotlivca pred hrozbou katastrofických nákladov v prípade, že nastane poistná udalosť. Ide teda o výmenu istej straty (poistné) za finančnú ochranu pred neistou stratou (náklady na liečbu).

Obľúbené zaklínadlo politikov pre usporiadaní vzťahov na zdravotníckom ihrisku je: jedna štátna poisťovňa na "základnú starostlivosť" a ostatné nech ponúkajú komerčné pripoistenie.

Na prvý pohľad to znie zaujímavo, až na to, že za 17 rokov sme sa nedokázali dohodnúť na tom, čo je to "základná starostlivosť" - teda tá, ktorá by mala byť akože "zadarmo". Takáto dohoda totiž zároveň vyčleňuje všetko ostatné do "nezákladnej" starostlivosti, ktorá môže byť spoplatnená. A spoplatnenie čohosi, čo bolo dosiaľ "zadarmo" chce veľkú politickú odvahu. Tú nemala ani druhá Dzurindova vláda (aj vďaka politikom, ktorí dnes situáciu v zdravotníctve z opozičných lavíc kritizujú). Preto kým nebudú niektoré výkony spoplatnené, poistný trh nemá dôvod vymýšľať poistné produkty - pretože niet čo poisťovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže premiérové videnie sveta nepripúšťa spoplatnenie zdravotníctva, predseda vlády navrhuje iný predmet pripoistenia. Konkrétne má na mysli poistenie nadštandardu, ku ktorému povedal: "Ak si niekto zaplatí poistku nejakú do budúcnosti, že chce mať na izbe plazmový televízor, tri sestričky, ktoré sa o neho budú starať, tak nech sa pripoistí v súkromnej poisťovni." Predstava premiéra o poistení plazmového televízora sa možno dobre počúva, ale neopiera sa o logický základ.

Chudobní ľudia nemajú dôvod míňať svoje vzácne zdroje na plazmový televízor v nemocnici, pretože takýto luxus je v Maslowovej pyramíde potrieb vysoko nad potrebami daného človeka. Naštandard nie je preňho nevyhnutnosťou a prioritne svoje peniaze použije inak.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zámožného človeka, ktorý je naučený na určitý komfort a očakáva ho i v nemocnici, zasa nie je problém zaplatiť náklady na tri sestričky a plazmový TV okamžite a v hotovosti. Pôjde len o zlomok ceny prenocovania v solídnom hoteli. Z jeho pohľadu tak nejde o katastrofické náklady - a preto sa voči nim nepotrebuje poisťovať. Nehovoriac o tom, že poisťovne by nemali kde takúto službu nakúpiť, keďže nadštandard v podobe troch sestričiek a jedného plazmového televízora napriek dopytu zo strany solventných pacientov nemocnice prakticky neponúkajú.

Čiže buď nejestvuje predmet pripoistenia (spoplatnené výkony či naozajstný nadštandard) alebo nejestvuje preň (v prípade nadštandardu) motivovaná cieľová skupina. Pripoistenie sa preto dnes nemá dôvod rozbehnúť. Na to je potrebné opustiť ekonomicky pomýlenú mantru o základnom ľudskom práve na bezhranične bezplatné zdravotníctvo.

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu