Útok na zisk je útokom zo závisti

Pán premiér dnes u pána prezidenta rozprával o zdravotníctve. Jeho cieľom je zakázať zisk súkromných zdravotných poisťovní. Jeho cieľom je prepoistiť deti, dôchodcov, ženy na materskej, práceneschopných či nezamestnaných do štátnych poisťovní. A fakt, že záchranná zdravotná služba má konečne dostatok zdrojov na výkon svojho poslania označil pán premiér za „podvod nad podvod“. Pred týždňom bol na kubánskej recepcii, dnes začína plazivú marxistickú revolúciu. Socialismo, o muerte!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (183)
Obrázok blogu
(zdroj: zdroj: www.mises.org)

Motivácia zisku vedie vlastníka zdravotnej poisťovne k snahám uspieť v konkurenčnom boji. Musí presvedčiť poistencov o svojich prednostiach. Musí plniť sľuby a neustále sa zlepšovať, aby ich získal (a nestratil), pretože oni sú preňho jediným zdrojom príjmu a možného zisku. Je motivovaný pritlačiť na efektívnosť a ponúknuť poistencovi niečo, co je pre neho dôležité (+ minimálne kritériá kvality a dostupnosti mu určuje zákon a skontroluje úrad pre dohľad). Z pohľadu klienta mi je jedno, či si predajca z mojich 100 korún nechá 3 Sk alebo 30 Sk - ale dôležité je, či mi zabezpečí za tých 100 Sk rovnako dobrú službu, ako ten, kto si nenechá nič. (V našom systéme je na jednej strane lepšia služba s 3 Sk ziskom a na druhej horšia a bez zisku.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súkromné zdravotné poisťovne majú na Slovensku menej než jednu tretinu trhu. Viac než dve tretiny poistencov je poistených v štátnych zdravotných poisťovniach (Všeobecná zdravotná poisťovňa má 56 %, Spoločná zdravotná poisťovňa 11 %). Nič nebráni štátu ako ich jedinému akcionárovi rozhodnúť, že celý zisk týchto poisťovní reinvestujú do zdravotnej starostlivosti a dokážu tak vlastným poistencom, že vedia zabezpečiť lepšiu a kvalitnejšiu starostlivosť než súkromná konkurencia. Samozrejme, ak vôbec nejaký zisk dosiahnu – zisk možno dosahovať len vtedy, keď poisťovňa nemá pacientov na čakacom zozname. Dnes sa nezdá, že by štátne poisťovne platili lekárom a nemocniciam viac než súkromné poisťovne a že by poistenci v štátnych poisťovniach dostávali kvalitnejšiu starostlivosť než v súkromných. A v prístupe poisťovní k poistencom sú priepastné komunikačné rozdiely (v neprospech štátnych poisťovní).

SkryťVypnúť reklamu

Zisk súkromných poisťovní po odrátaní prevádzkových nákladov (ktoré by mala i jedna poisťovňa, i prípadný Štátny ústav národného zdravia) predstavuje menej než 3 percentá ich obratu, teda pri 80 miliardách ročne v poistnom systéme a tretinovom podiele na trhu to znamená potenciálny zisk do 800 miliónov korún.

Ak si pán premiér myslí, že o týchto 800 miliónov korún oberajú poisťovne zdravotníkov, tak mu pripomínam, že zdravotníkov obrala o peniaze jeho vláda zrušením poplatkov bez náhrady vypadnutých zdrojov. Systém tak ročne prišiel o 2,5 miliardy (>> 800 miliónov). Vo výsledku je dnes v zdravotníctve podiel zdrojov k HDP nižší (6,4 %), než počas predchádzajúcej vlády (6,6 % v roku 2005). A schválený rozpočet verejnej správy na roky 2007 – 2009 naznačuje ďalší relatívny pokles zdrojov v roku 2008 (6,3 %).

SkryťVypnúť reklamu

Pre orientáciu v číslach: len rast miezd (vďaka rastu ekonomiky), z ktorých zamestnanci platia odvody spôsobí, že v roku 2007 príde do zdravotníctva o 5 miliárd korún (>> 800 miliónov) viac ako v roku 2006. Skrátka, zdá sa mi, že „úspora“ na zisku súkromných poisťovní je skôr prejavom boľševickej závisti než hľadaním zdrojov a skutočného riešenia problémov v zdravotníctve. (Je však pravda, že ide o nedôsledný postoj, pretože voči farmaceutickému sektoru, v ktorom len marža predstavuje ročne 10 miliárd korún z našich odvodov, premiér nemá námietky. Jeho predseda parlamentu sa v tomto biznise dodnes aktívne pohybuje.)

SkryťVypnúť reklamu

Presviedča ma o tom skutočnosť, že kritika za údajné odčerpávanie zdrojov zo zdravotníctva je zameraná len na súkromný sektor. Štátna neefektivita je v poriadku. Ktoré poisťovne si stavajú luxusné sídla? Štátne alebo súkromné? Načo štát vlastní DVE zdravotné poisťovne? S DVOMA topmanažmentami, s DUPLICITNOU sieťou luxusných pobočiek? Prečo sa začína honom na iných, keď sa nezačalo zametať pred vlastným prahom? Neušetrili by sme viac peňazí zlúčením VšZP a SZP do jednej štátnej poisťovne?

Tomáš Szalay

Tomáš Szalay

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kedysi som pripravoval reláciu ZEM, bol som členom reformného tímu ministra Zajaca. Dnes pracujem ako analytik v Health Policy Institute. Milujem hudbu (najmä sixties), hrubé knižky a puding s ovocím. Môj Google profilMôj blog Zoznam autorových rubrík:  Populárna vedaHudbaZdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu