
S istotou sa dá povedať, že oddlžovanie za prvej Dzurindovej vlády zdravotníctvu nijako nepomohlo, akurát sa minuli jedinečné zdroje z privatizácie (napr. Slovenských telekomunikácií). Na konci takéhoto "oddlžovania" bol dlh vyšší než na začiatku. Prečo?
Pretože bola použitá nesprávna technika oddlženia - peniaze posielal štát do zdravotných poisťovní (VšZP) a do nemocníc. Ponechával pritom na manažéroch týchto organizácií (pracovne ich nazvime Mr. Ten a Mr. Twenty), aby sa rozhodli, ktoré záväzky, komu a v akej výške uhradia. Prichádzalo k uprednostňovaniu veriteľov na základe nejasných kritérií. Zvyklo sa oddlžovať len príslušenstvo (penále, úroky) a istina zostávala naďalej neuhradená. Keďže istina zo zákona (!) generovala poplatok z omeškania 36,5 % ročne (!!!), zo solidárneho zdravotníctva sa stával "BMG Invest" so štátom garantovaným výnosom.
Veriteľ, a.s., riešil situáciu z opačného konca (viď schéma). Od dodávateľov nemocníc odkupoval ich pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam, čím obišiel pánov ako Mr. Ten a Mr. Twenty. Podmienkou na to, aby Veriteľ, a.s. pristúpil na dohodu bolo, že sa dodávatelia museli vzdať akýchkoľvek úrokov a penále, ba čo viac, zo samotnej istiny museli zľaviť najmenej 3 %. V danej chvíli Veriteľ úspešne chránil zdroje daňových poplatníkov. Za 19,4 mld. Sk oddlžil dlhy v dvojnásobnej hodnote.
Z mnohých preukázateľných dôvodov je možné povedať, že Veriteľ, a.s. bol unikátny projekt oddlžovania zdravotníctva a radí sa k najúspešnejším projektom svojho druhu, a to nielen v stredoeurópskom regióne. Prečo má potom Veriteľ nálepku "problémového dieťaťa"? Pretože si z neho urobila táto vláda nástroj politického boja. Premiér Fico ani minister Počiatek komplikovanému (nie však netransparentnému!) odbornému projektu nerozumejú a spoliehajú sa na to, že ani bežná verejnosť nemá záujem skúmať veci detailne. Na škandalizáciu používajú preukázateľne chybné a nepravdivé tvrdenia a (žiaľ) médiá sa tejto marketingovej hre prispôsobili. Neoverujú tvrdenia, fakty posudzujú len ako "názory", v záujme "vyváženosti" dávajú priestor ľahko overiteľným klamstvám. Tým aj medzi slušnými ľuďmi šíria dezilúziu z politiky a oslabujú ich záujem o veci verejné.
Na tomto mieste sa chcem ako človek, ktorý s Veriteľom, a.s. nemal nič spoločné, zastať ľudí, ktorí tento projekt úspešne zrealizovali. Bol to dobrý projekt, ktorý pomohol slovenskému zdravotníctvu a zároveň ušetril peniaze daňovým poplatníkom. Ľudia z Veriteľa si zaslúžia úctu a vďaku, nie špinu a obviňovanie. Sú to slušní ľudia.
Samozrejme, ešte chýba záverečná pointa. Dnes som spustil stránku www.veritel.sk, kde sa nachádzajú prehľadné informácie o fungovaní spoločnosti Veriteľ, a.s. Každá jedna koruna, ktorú Veriteľ vyplatil, je zdokumentovaná v killer aplikácii, ktorá odpovedá na otázku U koho skončilo 20 miliárd Sk? Dokáže táto vláda rovnako podrobne zverejniť, ako naložila s tzv. Valentovičovým zostatkom (649,5 mil. Sk), ktorý jej po likvidácii Veriteľa zostal?