„Je to zdroj energie, ktorý je ohľaduplný voči životnému prostrediu,“ vysvetľuje riaditeľ spaľovne Thomas Lesche. „Emisie zo spaľovaných plienok sú oveľa nižšie než emisie pri spaľovaní uhlia či ropných produktov.“
Účinnosť plienok ako paliva nie je síce taká dobrá ako pri konvenčných fosílnych palivách, ale vyrovnajú sa napríklad lignitu. Prvá zmluva uzavretá s domovom dôchodcov v Harburgu hovorí o ročnom odbere 100 ton (približne 10 000 kusov) použitých plienok a ďalších materiálov súvisiacich s inkontinenciou moču (posteľná bielizeň, jednorazové rukavice, papierové utierky). Domov dôchodcov za to získa zľavu za odvoz odpadu vo výške 2000 eúr.
Dosiahnutie dohody umožnilo až rozhodnutie súdu. Obecná samospráva v Harburgu totiž nesúhlasila s tým, aby domov dôchodcov platil menej za odvoz odpadu, pretože tým by klesol príjem obecnej pokladnice. Súd však s ohľadom na európske právo rozhodol v prospech uzavretia zmluvy. Podľa smerníc EÚ je možné odpad používať ako palivo v prípade, ak sa tým získa energia a využije sa na výrobu tepla alebo elektrickej energie. Rozhodnutie súdu zrejme povzbudí ďalšie domovy dôchodcov v Nemecku a umožní im znížiť prevádzkové náklady.