
Hovorí sa, že človek je obrazom svojej doby, preto skôr ako Vám ponúknem pohľad na istý výsek jeho života, dovoľte mi najskôr v krátkosti poukázať na dobu do ktorej sa rodí Jozef Tiso.
Koncom šesťdesiatych rokov 19. storočia sa v Európe končila veľká epocha revolúcií a spoločenských premien. V roku 1866, po prehratej vojne s Pruskom sa rozpadá habsburská monarchia. Aký to malo vplyv na naše územie? Osobitný výbor pod vedením Františka Deáka a Júliusa Andraássyho začal pripravovať rakúsko-maďarské vyrovnanie. Odporca jednostranného vyjednávania s Maďarmi, ministerský predseda gróf Richard Belcredi musel odstúpiť a na jeho miesto prišiel bývalý protipruský diplomat Fridrich Ferdinand Beust. Ten po osobitných vyjednávaniach s Deákom a Andrássym presadil na zasadnutí ríšskej rady schválenie rakúsko-maďarského vyrovnania. Týmto vyrovnaním sa z jednotnej habsburskej ríše stal dualistický štátny útvar: Rakúsko-uhorská monarchia. Proces formovania sa slovenského novodobého národa, bol týmto vyrovnaním značne zabrzdený, nakoľko maďarské vládnuce triedy chceli mocensky ovládnuť Uhorsko a to bez najmenšieho rešpektovania záujmov ostatných tu žijúcich národov, alebo národnostných menšín.
V takejto zložitej dobe sa rodí aj Jozef Tiso. Jozef Tiso sa narodil vo Veľkej Bytči v štvrtok 13. októbra 1887 ako druhé zo siedmych detí, rodičom Jozefovi Tisovi a Terézii rod. Budíškovej. O dva dni neskôr ho kaplán Pavol Ďuriník krstom začlenil do Cirkvi. Pri krste mu bolo dané aj druhé meno – Gašpar, ktoré však počas svojho života nepoužíval. O detstve Jozefa Tisa sa nám nezachovali žiadne dôveryhodné informácie. S istotou však môžeme povedať, že vyrastal v pracovitej a nábožensky silne založenej rodine. S dedkom, ktorý bol kostolníkom a ktorý si malého Jožka zvlášť obľúbil, už od útleho detstva chodil do kostola a čoskoro začal aj miništrovať.
Kôli zle vychádzajúcim rokom do školy nastúpil v septembri 1894, už takmer sedemročný. Vo Veľkej Bytči bola vtedy štvortriedna rímskokatolícka škola ľudová, kde sa učilo trojjazyčne: maďarsky, nemecky a slovensky. S určitosťou vieme, že Jozef Tiso ovládal bravúrne všetky tri jazyky. Po ukončení ľudovej školy v svojom rodisku, odišiel Jozef ako jedenásť ročný na nižšie gymnázium do Žiliny. Rok pred tým odtiaľ odišiel jeho brat Pavol. Aj keď bol dobrý žiak, rodičia ho viacej potrebovali doma na poli a pre jeho postavu a silu akiste aj ako pomocníka pri mäsiarstve, ktorým sa živil otec. O rokoch strávených na gymnáziu v Žiline sa toho veľa nevie. Tu však prišlo k tomu, čo neskôr neprajníci Tisovi vykrikovali, že pred rokom 1918 sa podpisoval namiesto Jozef Tiso - „Józef Tiszó“. Objasniť toto tvrdenie nám môže zápis jeho priateľa Jozefa Randíka, ktorý vo svojich spomienkach na to, ako chceli pomaďarčení učitelia dostať študenta Tisa na svoju stranu píše: „V tejto snahe vedeli siahnuť aj k nečestnostiam. Neštítili sa napríklad sfalšovať aj jeho rodný list. Sami sme boli svedkami, keď zapisujúci profesor jediným ťahom pera urobil v jeho krstnom liste z krátkeho Tiso dlhé Tiszó.“
Ak si predstavíme dobu v ktorej sa to odohralo, dobu kedy maďarizácia dosahovala svoj vrchol, ťažko môžeme Tisovi vytknúť zmenu v priezvisku. A nakoľko Tiso nepriľnul k maďarizačnému trendu aj napriek nátlaku zo strany pedagógov, dostal od nich nie veľmi lichotivý prívlastok: „malý pansláv“. O tom, že mladý Jozef Tiso miloval rodný ľud a nestotožnil sa s jeho maďarizáciou, znovu dosvedčuje už spomínaný
J. Randlík, keď o tom píše: „Dychtivo hltal slovenské správy donášané z vynikajúcich slovenských študentských rodín a nadšene spieval Hej, Slováci - na Zelenej ceste za Františkánmi.“
Po štyroch rokoch strávených na gymnáziu v Žiline, odišiel sotva pätnásťročný Jozef Tiso študovať na piaristické gymnázium v Nitre. Nitra bola v tom čase silne pomaďarčená. Pri sčítaní ľudu v roku 1900 sa k Slovákom hlásilo len 36 % obyvateľov. Tento fakt bolo cítiť aj na škole – podobne ako v Žiline. Ak chcel žiak doštudovať, akýkoľvek prejav „panslavizmu“ sa mu mohol stať osudným. Po skončení školy a formácie v malom seminári, mohli klerici študovať na teologickej škole vo veľkom seminári. Ale o ďalších štúdiách Jozefa Tisu sa rozhodlo celkom ináč. Pre jeho kvality a výborný prospech ho nitriansky biskup Imrich Bende poslal na teologické štúdia do Viedne
Tak prišiel mladý absolvent gymnázia študovať na známe viedenské Pázmaneum. Z tejto školy vyšlo mnoho slovenských dejateľov a osobností, akými boli napr. Jozef Ignác Bajza, Anton Bernolák, Juraj Palkovič, Andrej Radlinský, či Martin Hattala. Jozef Tiso bol mimoriadne inteligentný a nadaný študent. Aj predstavenstvo školy sa o ňom vyjadrilo, že je to: „Vynikajúci klerik, obdarený mimoriadnym nadaním.“ Na konci prvého ročníka bol Jozef Tiso pripustený k štyrom prvým nižším sväteniam – akolytátu, exrcistátu, lektorátu a osciariátu, ktoré mu 12. júla 1907 udelil jágerský biskup Mikuláš Szechényi. O tri roky nato mal už Jozef Tiso splnené všetky študijné podmienky, aby mohol požiadať o udelenie vyšších svätení subdiakonátu, diakonátu a o samotnú kňazskú vysviacku. Jediným problémom bol jeho nedostačujúci vek. Kánonicky vek pre prijatie týchto svätení bol 24 rokov. Klérik Tiso mal v tom čase len 22 rokov, preto nitriansky biskup požiadal Svätú Stolicu o udelenie výnimky.
Ešte pred prijatím kňazskej vysviacky predložil Jozef Tiso dekanovi fakulty svoju dizertačnú prácu: Dôkazy o panenskom materstve Márie na základe dokumentov spred Nicejského koncilu. Táto jeho dizertačná práca bola jednoznačne schválená 15. októbra 1910. Aby však Jozef Tiso dosiahol titul doktora teologických vied (ThDr.), musel urobiť ešte dve rigorózne skúšky. Prvú zložil 16. januára 1911 z dogmatickej teológie (ako kaplán v Oščadnici) a druhú z morálnej a pastorálnej teológie urobil 14. júla 1911 (vtedy kaplán v Rajci). Tak bol Jozef Tiso v sobotu 15. júla promovaný doktorom teológie.
Kňazskú vysviacku prijal Jozef Tiso vo štvrtok 14. júla 1910 v kaplnke Pázmanea z rúk košického biskupa Dr. Augustína Fischera-Colbrieho.
Pokračovanie článku o živote ThDr. Jozefa Tisa (kňazské pôsobenie, začiatky politickej činnosti, úrad ministra, až po menovanie za prezidenta) Vám ponúknem v najbližších dňoch.