Médiá ovplyvňujú myslenie človeka, proces tvorby hodnôt, výber vzorov, emocionálne prežívanie a v konečnom dôsledku aj správanie jedinca. Mladí ľudia majú tendenciu prijímať a neprehodnocovať mediálne obsahy podľa kritérií objektívnosti a pravdivosti či verného zobrazovania ľudských hodnôt. Momentálne nemáme silu ovplyvniť vysielanie v komerčnej televízii, ale máme možnosť ponúknuť hodnotnú alternatívu.
Poznaj, uchovávaj a nikdy viac nedopusť
Výstava obrazov Fera Guldana realizovaná v spolupráci s Mirom Pollákom pod názvom „EXODY" pre mňa predstavuje alternatívu. Znázorňuje exody, teda opakované vlny odchodov, 3%-5% obyvateľstva zo Slovenska. Ľudí, ktorí boli nútení odísť zo svojej domoviny a mnohí sa už domov nikdy nevrátili. Vo chvíľke zamyslenia iste v exodoch nájdeme niekoho z našich predkov, susedov, známych. Prvá vlna v obraze znázorňuje odchod obyvateľov za prácou do Ameriky, piata deportácie a následné vyvraždenie židov, šiesta v roku 1945 - odvlečenie ľudí do Gulagov, desiata zachytáva likvidáciu a väznenie rehoľníkov, kňazov a ich ochrancov, ďalšie obrazy pribúdajú.... Všetky násilné a náhle zmeny v zložení obyvateľov Slovenska zanechávali výrazné následky: zničili sa prirodzené sociálne väzby medzi ľuďmi, pretrhla sa kontinuita kultúrnych a ekonomických vzťahov i lokálnej histórie. Podľa autorov majú nepretržité zmeny v zložení obyvateľstva za následok neúctivé správanie občanov voči svojmu bydlisku, mestu, regiónu, stratu hrdosti na svoje bydlisko-mesto-región i necitlivosť ľudí k sebe navzájom. Autori vyjadrujú presvedčenie, že poznanie pravdy o exodoch zo Slovenska pomôže porozumieť celkovému stavu slovenskej spoločnosti.
Odporúčam mladým i skôr narodeným navštíviť výstavu obrazov, ktorá nesie v sebe historický odkaz, no tiež bolestnú skúsenosť.
Nikdy viac nedopusťme, aby niekto v našej krajine nezmyselne trpel.