Kuchajda – Novomestské Eldorádo

Písmo: A- | A+

Bola synonymom letných prázdnin a nedeľného relaxu. Dnes je miestom potulujúcich sa individuí s absenciou slušných ľudí. Stratila „Kuchajda“ svoje čaro nadobro?

Bratislava sa ako jedno z mála miest môže pochváliť veľkým množstvom vodných plôch. Máme ich tu spolu osem, pričom jednou z nich je aj jazero Kuchajda. Tá bola pre jej atraktívnu polohu donedávna veľmi vyhľadávaným prírodným kúpaliskom. Na rozdiel od ostatných, práve Kuchajdu spolu so Zlatými pieskami, vyhlásili za jediné zdraviu nezávadné prírodné kúpalisko v Bratislave. To, čo sa tu odohráva iba pár rokov potom, je ale jedným slovom tragédia.

Bývalo tu lepšie... Inak čistý a udržiavaný areál dnes lemujú podivné stavby a ich “nájomníci“. Dobre vyzerajúce voňavé bufety nahradili z dosák pozbíjané chatrče, ktoré odrádzajú aj posledných zákazníkov. Tých, ktorí túto „krajinnú architektúru“ dokážu ignorovať znechutia nie veľmi príjemní návštevníci. Kuchajda je dnes totiž plná bezdomovcov, ktorí sa k jej areálu správajú ako k vlastnému majetku. Aj z tohto dôvodu sa, kedysi krásne miesto, sarkasticky nazýva „homeless wellnes“. Škoda, že už aj tento názov je príťažlivejší ako samotné miesto, ktoré označuje. Ak sa vám tu podarí nájsť priestor na sedenie, ktorý nie je okupovaný niektorým z „domácich štamgastov“, môžete výlet vyhlásiť za mimoriadne úspešný. Dlho sa tu však neohrejete. Sused z vedľajšej lavičky si o pár minút určite príde vypýtať nejaké drobné, čo vás verte či nie, prestane baviť.

Obrázok blogu

Snaha sa cení ale... Mestská časť síce chcela Kuchajdu rozžiaririť svetlami filmovej premietačky, aj táto snaha však stroskotala na tunajšej “domácej elite“. Tá okrem toho, že má o kultúru mimoriadne veľký záujem, neposedí pri filme len tak - naprázdno. Pukance vymenili za kvalitnú kombináciu omamných látok a hneď je film krajší. Veď o čom by to bolo, ak by sa obraz nelámal dnom známej sýtozelenej fľaše. Problémom však nie je ich samotná prítomnosť ale správanie, ktoré odstrašuje slušných ľudí. Tým získavajú akúsi moc nad celým areálom, čím len urýchľujú jeho zánik.

Diskusia nehrozí... Aj keď som sa v minulosti pokúšal vyvolať diskusiu k tejto téme, neuspel som. Napriek podpore riaditeľa Eko – podniku, ktorý sa o celý areál stará, mestská časť nemá záujem o hľadanie nových, alternatívnych riešení. Úrad buď ovplyvňuje niekto vyšší, kto na celej záležitosti poriadne profituje, čo by na Slovensku nebolo nič nové, alebo je to len nezáujmom z ich strany. Obe možnosti sú viac než pravdepodobné a je ťažké zistiť, čo alebo kto za problémom skutočne stojí. Isté však je, že ak sa prístup starostu a poslancov nezmení, situácia sa bude iba zhoršovať. Samé sa to nevyrieši!!!

Obrázok blogu

Kuchajda pre slušných ľudí... Problémom súčasnej situácie sú okrem neprispôsobivej komunity i majitelia bufetov. Tí ich v minulosti získali, no dnes ich neprevádzkujú. Práve naopak. S tučným ziskom ich posunuli ďalším nájomníkom, a o ich stav a prevádzku absolútne stratili záujem. Tento stav prechádza s tichým súhlasom vedenia mestskej časti.. Všetci len zatvárajú oči. Kým doteraz platila výhovorka, že sú “bufetári“ s nájmom viazaný dlhodobou zmluvou, tento rok sa pravidlá menia. Prichádza možnosť vybudovať jedinečný rekreačno – kultúrny areál, ktorý bude viac než len odstránením problému. Kuchajda má šancu stať sa opäť stredobodom NOVÉHO MESTA, spojená s oddychom a relaxom pre všetkých slušných ľudí žijúcich v Bratislave.

Skryť Zatvoriť reklamu