V posledných dňoch rezonuje v spoločnosti téma tlaku Európskej komisie na vládu SR. Od parlamentných volieb je to už tretí list, ktorý komisia vláde poslala. Očividne, prvé odpovede a vysvetlenia vlády neboli obstojné. V čom je vlastne problém? Hrozí nám, že prídeme o 6 miliárd € na nové nemocnice, rekonštrukcie okresných nemocníc, nové železnice a celkovej infraštruktúry krajiny.
Slovensko sa v roku 2020 zaviazalo, že v rámci Plánu obnovy a odolnosti bude chrániť tieto investície pomocou špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry. V prvom rade si ujasnime, že to nie sú naše peniaze. Voliči koaličného spektra si často mylne myslia, že veď na tie peniaze máme automaticky nárok a je to povinnosť Európskej únie. Omyl. Tie peniaze nie sú naše, sú to peniaze daňových poplatníkov tých najvyspelejších krajín EÚ. Je to fér na hulváta pýtať tie peniaze od daňových poplatníkov štátov ako napríklad Dánsko, Nemecko s tým, že nestarajte sa, ako ich minieme a za akých pravidiel?
Po nástupe štvrtej vlády Róberta Fica prišiel návrh na zrušenie ÚŠP takmer okamžite a aj napriek protestom občanov a tlaku opozícii, ÚŠP bol zrušený. Prokurátori budú presunutí na generálnu prokuratúru. Róbert Fico síce išiel lietadlom do Európskej únie pod pazuchou s návrhom zmien trestného zákona a hovoril, že všetko je poctivo odkonzultované. Bolo to ešte vo chvíli, keď ešte ani len slovenská verejnosť a koaliční partneri nevedeli, ako bude vyzerať nový trestný zákon. Avšak, zjavne to správne odkonzultované nebolo. Európska komisia sa už tretíkrát a s pomerne dochádzajúcou trpezlivosťou už domáha jasnej odpovede, prečo bolo nutné ÚŠP zrušiť a kto bude strážiť peniaze európskych daňových poplatníkov.
Vláda samozrejme kritiku z Bruselu neprijíma a tvrdí, že je to pomsta za nezvolenie Ivana Korčoka za prezidenta SR. Opäť je to len nástroj na šírenie pesimizmu ohľadom členstva v EÚ a vytváranie neviditeľného nepriateľa v podobe akých si ''európskych liberálov''. Na chybe sú vraj aj slovenskí poslanci v európskom parlamente, vláda ich obviňuje zo zrady a z donášania na vládu. Nie je ale prácou slovenských poslancov na európskej pôde chrániť právny štát na Slovensku a v prípade, že majú podozrenie na zásahy do právneho štátu, o tom upovedomiť Európsku komisiu? Vláda len znáša dôsledky svojich rýchlych a neodkonzultovaných zásahov do právneho systému. Sme súčasťou EÚ a musíme dodržiavať pravidlá. Žiaľ, táto vláda už všetky pravidlá odmieta a ide si pevne za svojim.