ŠKOLSTVO: 27 dôvodov prečo namiesto BA župnej školy navštevovať súkromný kurz angličtiny

Prečítajte si jednoduchých 27 dôvodov, prečo sa pri štúdiu angličtiny vyhnúť bratislavskej župnej škole a radšej navštevovať súkromníka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
 1. Ak vám v župnej škole zamestnávateľ prispieva na štúdium jazykov sumou nižšou ako je výška školného, tak máte problém.

 2. Výška školného je 113 eur, zamestnávateľ Vám preplatí faktúru vo výške napríklad 100 eur. Zvyšok chcete doplatiť akoukoľvek inou formou (hotovosť, internet, šek). Odpoveď školy je, že „sa to nedá.“

 3. Prihlásite sa na kurz niekde inde, ale len tak zo zvedavosti pošlete mail zriaďovateľovi školy, prečo u nich funguje takýto nezmysel. Bratislavský samosprávny kraj odpovie, že "zákon porušený nebol.“

 4. Na to ste sa ale vôbec nepýtali.

 5. Keď sa spýtate riaditeľky školy, na prekvapenie sa dozviete, že „sa to dá.“

 6. Ale podľa nej je to v podstate Vaša chyba, lebo ste sa mali informovať tam a tam a neuspokojiť sa s odmietnutím úradníčky, ktorá to má na starosti. Teda svoje peniaze ste škole neponúkali dosť vytrvalo.

 7. Dajme tomu, že patríte medzi tých trpezlivejších a stanete sa študentom školy.

 8. Prvá vec, s ktorou sa na škole stretnete je tá, že dostanete šek na 10 eur ako príspevok občianskemu združeniu. „Toto treba zaplatiť,“ dozviete sa.

 9. Spomeniete si na 90. roky, keď niektoré fakulty vysokých škôl dávali študentom pri zápise do semestra podpisovať darovacie zmluvy zhruba na 500 slovenských korún ako príspevok škole. Teraz sú občianske združenia.

 10. Môže sa Vám stať, že dostanete mail, v ktorom Vás žiadajú o číslo kurzu, ktorý navštevujete. Číslo kurzu prideľuje škola, je uvedené na internetovej stránke školy a priemerne inteligentný človek ho nájde za 10 sekúnd. Teda asi za rovnaký čas ako trvá napísanie mailu, v ktorom ho pýtajú od Vás.

 11. Môže sa Vám stať, že nebudete spokojný s učebnicou a chceli by ste používať inú. Čo myslíte, aká bude reakcia?

 12. Náhodou potrebujete potvrdenie, že ste absolvovali kurz. Škola má predtlačené tlačivá. Ak potrebujete iné potvrdenie ako má škola predtlačené tlačivo, máte problém. Predtlačené tlačivo automaticky znamená, že si ho musíte vyzdvihnúť osobne.

 13. Ak Vám zamestnávateľ prispieva na štúdium jazykov sumou nižšou ako je výška školného a Vy študujete v súkromnej jazykovej škole L. alebo v inej L. alebo v V., nemáte žiadny problém.

 14.  Ak bude výška školného 113 eur a zamestnávateľ Vám preplatí faktúru vo výške napríklad 100 eur a zvyšok chcete doplatiť akoukoľvek inou formou (hotovosť, internet, šek), odpoveď školy bude, že „žiaden problém.“ Neskúšal som, ale som si istý, že keď donesiete keramické prasiatko s 50 centovými mincami, akceptujú to.

 15. Nikde nebudete posielať žiadne maily. Študujete angličtinu a ani netušíte, kto je majiteľ či zriaďovateľ školy. Pravdepodobne nebudete tušiť ani to či existuje nejaká riaditeľka školy.

 16. Dajme tomu, že patríte medzi tých, čo sa chcú iba učiť po anglicky a stanete sa študentom súkromnej školy.

 17. Prvá vec, s ktorou sa na škole stretnete, je tá, že a) spýtajú sa či si dáte kávu (jazyková škola L.) alebo b) sa vás lektor opýta, o ktorých z ôsmich tém, ktoré má pripravené, by ste ako študent angličtiny rád diskutoval (jazyková škola V.)

 18. Nikto Vás v súkromnej škole nebude žiadať, aby ste platili akémukoľvek občianskemu združeniu.

 19. Nikdy nedostanete žiaden mail, v ktorom od vás budú žiadať číslo kurzu.

 20. V jazykovej škole V. však dostanete mail po každej hodine, kde sa vás opýtajú a) či ste spokojný s dochvíľnosťou lektora, b) ako by ste ho ohodnotili na stupnici od 0 do 100 percent, c) môžete dopísať vlastné poznámky k hodine.

 21. Nie, že by som sa v tom nejak úchylácky vyžíval. Od lektora konverzačného kurzu angličtiny očakávam len to, že sa bude so mnou rozprávať po anglicky a keď spravím chybu, opraví ma. A ak to situácia vyžaduje, podá výklad, prečo ma musel opraviť. S výnimkou jednej hodiny som v V. dal vždy 100 percent.

 22. A aby som nezabudol. Na konverzačný kurz príde každú hodinu iný lektor. Raz debatujete po anglicky s dôchodcom, ktorý posledných desať rokov žil v USA, inokedy so študentkou z Macedónska, ktorá má zase úplne inú angličtinu. Teda ak ste sa prihlásili na kurz so slovenským lektorom. Nikdy nie ste viacerí ako traja.

 23. Ak nie ste spokojný s hocičím v súkromnej škole, čo myslíte, aká bude reakcia?

 24. Náhodou potrebujete potvrdenie, že ste absolvovali kurz v súkromnej škole. Škola nemá predtlačené tlačivá, ale používa PC. „V prílohe Vám posielam potvrdenie o kurze. Dajte mi prosím vedieť, či je to v poriadku,“ napíšu vám z L. v 21. storočí.

 25. Ono sú to malichernosti. Ale keď jedna strieda druhú, možno Vám to postupne začne liezť na nervy. Väčšina ľudí chce na škole študovať jazyk a nie bojovať s neschopnými úradníkmi.

 26. Pokiaľ budete novinár, ste zvyknutý pracovať s informáciami. Z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) si podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám možno vyžiadate informácie o počte študentov a peniazoch, ktoré škola poberá. Zo zvedavosti, lebo Vám to nedá.

 27. Jazyková škola, Palisády č. 38, 811 06 Bratislava dostáva ročne od BSK sumu od 577 tisíc do 686 tisíc eur. Za posledné tri školské roky však prišla spolu o 611 študentov. V tom poslednom 2017/2018 o 245. Ich počet už niekoľko rokov stále klesá.

Ktovie prečo.

Jaroslav Taldík

Jaroslav Taldík

Bloger 
 • Počet článkov:  33
 •  | 
 • Páči sa:  2x

Amatérsky bežec. Turista. Milovník psov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu