SÚDY: Filip R. nepovedal, či si pozrel Kaliňákov účet

Na Okresnom súde (OS) Bratislava V sa vo štvrtok (3.8.) začal sledovaný proces s Filipom R. v prípade zverejnenia údajov z účtu ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Na súd prišlo toľko ľudí z verejnosti a novinárov, že sme sa všetci ani nezmestili do pojednávacej miestnosti. Minimálne desať ľudí stálo aj za sedadlami pri vchode a to priestory pre verejnosť na OS Bratislava V patria medzi súdmi v hlavnom meste k tým najväčším.

Sudkyňa v podstate mohla ľudí, ktorí stáli, okamžite z miestnosti vykázať, ale neurobila tak.

Prečo sa tak stalo, bolo jasné o pár minút, keď nás oboznámila so žiadosťou Tatrabanky, aby vzhľadom na bankové tajomstvo bolo pojednávanie neverejné. Prokurátor sa vyslovil za, obžalovanému Filipovi R. a jeho advokátke to bolo jedno a nechali to na úvahu súdu. Sudkyňa Iveta Willantová, ktorá len tak mimochodom, súdi aj asi najznámejšieho bratislavského expolicajta Ľuboša T., nakoniec vyhlásila pojednávanie za neverejné a tak sme sa všetci zase zdvihli a poslušne sa postavili späť pred zavreté dvere.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie sudkyne ma nijak neprekvapilo, bolo mi jasné, že v prípade pojednávania o účtoch v banke asi pôjde o bankové tajomstvo. Do úvahy by ešte prichádzalo vyhlásiť za neverejné len niektoré výsluchy svedkov, ale asi by sa to ani nedalo veľmi rozdeliť, že teraz príde tá „tajná“ časť.

Z pojednávania sme sa však dozvedeli aj to, že na 09.00 h bol v pozícii svedka-poškodeného predvolaný minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý však neprišiel. To bol samozrejme dôvod na mediálnu prestrelku a kritiku ministra zo strany opozície a niektorých médií. Kaliňák sa bránil, že „V pozícii poškodeného som bol informovaný o vytýčení hlavného pojednávania spolu s doručením žaloby na Filipa Rybaniča. Ako svedok som PREDVOLANÝ ZATIAĽ NEBOL“ (zdroj facebook R. Kaliňák).

SkryťVypnúť reklamu

Súd asi bude mať nejakú doručenku, ale či v doporučenej zásielke pre Kaliňáka bola len obžaloba a informácia pre poškodeného alebo aj jeho predvolanie, nemám skadiaľ vedieť. Minister však skôr alebo neskôr na pojednávanie bude musieť prísť.

Zlou správou pre novinárov a verejnosť je však práve tá neverejnosť pojednávania. Znamená to, že namiesto toho, aby sme si informácie vypočuli priamo na pojednávaní z prvej ruky, budeme odkázaní na ich sprostredkovanie obžalovaným, jeho advokátkou Evou Mišíkovou, poslancom za SaS Jozefom Rajtárom alebo len na veľmi stručné informácie od hovorcu prokuratúry či súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Informácie, ktoré budem dostávať, tak budú dosť jednostranné, nakoľko advokáti už z povahy ich práce vo všeobecnosti nezvyknú tvrdiť, že ich klient by mal ísť sedieť.

Po predstúpení obžalovaného a advokátky pred novinárov sme sa dozvedeli, že Filip R. vypovedať odmietol „Nakoľko sa necítim byť vinný“ (zdroj obž. Filip R. pred novinármi). Advokátka doplnila, že jeden z dôvodov, prečo jej klient odmietol vypovedať, je aj ten, že úkony vykonané v prípravnom konaní (teda do prijatia obžaloby - pozn. ja) považujú za nezákonné.

Advokátka v tejto súvislosti vypracovala 14-stranové stanovisko, v ktorom podstate namieta všetky dôkazy zabezpečené vyšetrovateľom ako nezákonné.

SkryťVypnúť reklamu

Namietajú v podstate všetko od vydania uznesenia o začatí trestného stíhania, uznesenie o vznesení obvinenia či nezákonnosť výsluchov.

Ide o prácu a pohľad obhajoby, o ktorý sa prirodzene v rámci politického boja opiera aj strana SaS.

Vysporiadať sa s tým bude musieť súd, ja v tejto veci spomeniem len dve veci, ktoré ma zaujali.

Na strane päť Mišíkovej stanoviska sa spomína výsluch obvineného Filipa R., ktorý sa mal uskutočniť 10.-11. júna 2016 od 22.45 do 01.45 h. Pravdepodobne pôjde o výsluch, o ktorom sa minulý rok v júni Krajská prokuratúra v Bratislave vyjadrila, že obvinený sa ku skutku kladenému mu za vinu v prípravnom konaní priznal, svoje konanie oľutoval, popísal podrobnosti jeho priebehu a vysvetlil motív konania a do zápisnice svojím podpisom potvrdil, že nebol na neho vyvíjaný fyzický ani psychický nátlak (zdroj správa KP BA).

Pokiaľ policajný vyšetrovateľ naozaj uskutočňoval tento výsluch do 01.45 h v noci v prípade, ktorý nie je ani väzobný, čiže nie je tlačený lehotami, mal by mať argumenty, prečo tak konal. Nič mu totiž nebránilo Filipa R. obviniť a predvolať na výsluch na iný termín.

A teraz z druhej strany. Na brífingu SaS poskytla médiám úradný záznam prefotený z vyšetrovacieho spisu, ktorý má dokazovať, že Kaliňák zasahoval do vyšetrovania. Vyšetrovateľka v ňom uviedla, že „Dnešného dňa 29.03.2017 mi bolo pánom riaditeľom NJFP plk. Ing. Bernardom Slobodníkom oznámené, že poškodený JUDr. Robert Kaliňák sa nemôže zúčastniť naplánovaného preštudovania vyšetrovacieho spisu po skončení vyšetrovania....nakoľko je pracovne vyťažený...avšak svoje právo preštudovať vyšetrovací spis si chce uplatniť a preto požiadal o určenie nového termínu preštudovania.“

Preštudovanie vyšetrovacieho spisu je úkon, kde určité skupiny osôb (medzi nimi aj poškodení, teda aj Kaliňák) majú právo po skončení vyšetrovania pozrieť si celý očíslovaný vyšetrovací spis, prečítať si výsluchy, listinné dôkazy, prípadne si ich prefotiť a vyjadriť sa či navrhnúť vyšetrovateľovi, čo by sa podľa nich malo v prípade ešte spraviť.

Ak niekto nemôže prísť na stanovený termín, je normálne, že zdvihne telefón a dohodne si iný dátum. Na tom nie je nič nezvyčajné, robí sa to bežne. Na Kaliňákovom mieste by som síce radšej zavolal vyšetrovateľke ako jej riaditeľovi, ale pripúšťam, že je to zložité. Volať ako minister policajtke, ktorá vyšetruje môj prípad?

Či Kaliňák vyšetrovanie ovplyvňoval alebo nie, je pri našej neznalosti či neexistencii dôkazov len otázka viery. Predložený úradný záznam to však určite nedokazuje. 

Jaroslav Taldík

Jaroslav Taldík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Amatérsky bežec. Turista. Milovník psov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu