SÚDY: R. Hrotko, obžalovaný v prípade vraždy D. Tupého, ide za mreže na viac ako tri roky

Pamätáte si Richarda Hrotka z prípadu vraždy Daniela Tupého z roku 2005? Ide o hlavného obžalovaného v prípade smrti 21-ročného študenta, ktorá nebola doteraz objasnená. Súd ho v stredu (19.4.) poslal za mreže, ale obišiel dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
R. Hrotko na súde v Pezinku.
R. Hrotko na súde v Pezinku. (zdroj: Jaroslav Taldík)

Richard Hrotko uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú Špecializovaný trestný súd aj schválil. Vo väzení si posedí tri roky a štyri mesiace. Rozhodnutie je právoplatné.

Podľa prokurátora bol Hrotko členom skupiny Piťovcov. V jeho prípade nešlo o nejakého bossa čí šéfa. „Obvinený Richard Hrotko pôsobil v skupine vo výkonnej zložke ako člen výjazdu,“ uviedol prokurátor. Znamená to, že hlavnou náplňou jeho „práce“ bolo operatívne riešiť problémy a konflikty, plniť pokyny šéfa a v niektorých prípadoch aj osobne vyberať výpalné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny mu hrozilo väzenie na päť až 10 rokov. K tomu sa priznal aj k ublíženiu na zdraví v jednom bare v hlavnom meste, kde návštevníkovi spôsobil nožom viacero bodných a rezných rán. Pri tomto trestnom čine je trestná sadzba štyri až 10 rokov.

Môže sa teda zdať, že Hrotko obišiel relatívne dobre. Z verejného zasadnutia vyplynulo, že tvrdý chlap „začal spievať“ a podieľať sa na objasňovaní inej trestnej činnosti. O čo konkrétne išlo, prokurátor len naznačil.

„Tam prebieha zatiaľ trestné konanie, takže by som sa nechcel k tomu podrobnejšie vyjadrovať, ale bol členom skupiny Piťovci, takže to hovorí samo za seba,“ povedal prokurátor po skončení súdu mne a Zuzane Ondruškovej z TV Markíza, ktorí sme si prišli rozsudok vypočuť na vlastné uši.

SkryťVypnúť reklamu

Na pretras prišla aj otázka, či je správne, aby boli takýmto ľuďom ukladané nižšie tresty s cieľom objasniť inú závažnú trestnú činnosť. Hrotko totiž rozhodne nie je žiadne neviniatko. Hoci v procese týkajúcom sa vraždy Tupého ho súd oslobodil, momentálne si odpykáva trest pre nebezpečné vyhrážanie svojej priateľke, nedovolené ozbrojovanie a v minulosti ho taktiež obvinili pre šoférovanie auta pod vplyvom alkoholu.

Nie je to tak dávno, čo súdy Juraja Ondrejčáka a ďalších členov skupiny odsúdili k dlhoročným trestom odňatia slobody. Z tohto pohľadu Hrotkovi pár rokov v I. skupine asi veľmi vadiť nebude.

SkryťVypnúť reklamu

„Trestný poriadok nám túto možnosť dáva, vlastne všetky tie zákonné ustanovenia boli prijaté v roku 2005 do Trestného poriadku práve preto, aby bolo možné poskytnúť určité benefity pre spolupracujúcich páchateľov a to bola aj táto situácia, tento obvinený, takže boli využité iba tie zákonné možnosti, ktoré sú dané v Trestnom poriadku a ktoré pomáhajú boju proti organizovanému zločinu. Osvedčili sa za tie roky, sú účinné a nie je dôvod ich obchádzať,“ argumentoval prokurátor.

Keby Hrotko svoju výpoveď pred súdom v budúcnosti zmenil, prichádzalo by podľa prokurátora do úvahy jeho obvinenie pre trestný čin krivej výpovede či krivého obvinenia, ale „to by už bola iná kapitola.“

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka spolupráci s prokuratúrou tak obvinenému mohli znížiť spodnú hranicu trestnej sadzby o jednu tretinu.

Prípad vraždy študenta Daniela Tupého je väčšine ľudí asi dostatočne známy, ale keďže roky plynú, na záver len stručne zhrniem známe okolnosti.

V novembri 2005 bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený 21-ročný študent Filozofickej fakulty Daniel Tupý. Podľa medializovaných informácií ho mala zabiť skupina maskovaných neonacistov, ktorá pri útoku zranila aj ďalších kamarátov Daniela.

Vražda vyvolala obrovský ohlas. Pravicový extrémizmus odsúdili mnohé organizácie aj známe osobnosti, média sľúbili tisíce eur (vtedy ešte slovenských korún) každému, kto by pomohol vraždu objasniť. Na zhromaždenia proti neonacizmu chodili tisíce ľudí. Na budove Univerzity Komenského v Bratislave odhalili Danielovi Tupému pamätnú tabuľu, vydávali sa básne a na jeho počesť organizovali koncerty. Objasnenie tragédie sa stalo prioritou polície a aj vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Vladimíra Palka.

Bol to však už nový minister Robert Kaliňák, ktorý v roku 2008 na tlačovej konferencii informoval, že v kauze padli obvinenia. Z vraždy obvinil vyšetrovateľ práve Richarda Hrotka, ďalšie osoby stíhali za ublíženie na zdraví či výtržníctvo.

Súdy ale nakoniec obžalovaných v tejto kauze oslobodili. Stalo sa tak po tom, čo niektorí kľúčoví svedkovia zmenili výpovede a dôkaznú núdzu pripustila aj prokurátorka. Tá nakoniec aj vzala späť svoje odvolanie voči oslobodzujúcemu rozsudku prvostupňového súdu.

Na pojednávania v tejto veci som chodil pravidelne a doteraz zastávam názor, že jednoznačné dôkazy voči obvineným na súde nezazneli.

Či svedkovia zmenili výpovede pod nejakým nátlakom alebo polícia potrebovala v mediálne známej kauze za každú cenu nájsť vinníkov, si musí spraviť názor každý sám.

Vyšetrovanie vraždy Daniela Tupého je momentálne prerušené a páchateľ neznámy. 

Jaroslav Taldík

Jaroslav Taldík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Amatérsky bežec. Turista. Milovník psov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu