SÚDY: Vlamača z domu Milana Kňažka poslali na tri roky za mreže, politik vulgárne nadával

Okresný súd Bratislava I v piatok (16.6.) poslal na tri roky za mreže Pavla Novotného za to, že sa vlámal do domu známeho politika a herca Milana Kňažka. Bývalý minister pojednávanie emocionálne nezvládol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

To čo sa 11. januára tohto roka v dome Kňažka a jeho manželky stalo, sa dá zrekonštruovať z obžaloby, ktorú v úvode pojednávania prečítal prokurátor a taktiež z vyjadrení Milana Kňažka pre médiá.

Prokurátor tvrdil, že 50-ročný Čech zo Strakoníc Pavel Novotný vnikol na pozemok domu „nezisteným spôsobom“ krátko pred pol druhou v noci. Skrutkovačom vypáčil okno vedúce do chodby rodinného domu, vošiel dnu, v kuchyni si zobral kľúč od bezpečnostnej schránky a z peňaženiek Kňažka a jeho ženy si vzal okolo 150 eur. Vyšiel na poschodie, kde z bezpečnostnej schránky ukradol prsteň zo žltého kovu, náramkové hodinky, americké doláre (1250 USD), české koruny (173.000 Kč), maďarské forinty (30.000 HUN), čím obyvateľom domu spôsobil škodu zhruba 10.000 eur. K tomu treba pripočítať ďalších 1600 eur škody na zariadení domu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatiaľ čo sme čakali na vyhlásenie rozsudku, Kňažko nám porozprával, ako celú udalosť vnímal on. V posteli sa zobudil asi o pol druhej v noci, bol nejaký spotený a tak sa chcel prezliecť. Vstal a všimol si svetlo a pootvárané dvere. Zobral zbraň a išiel sa pozrieť, čo sa deje. Zlodeja trafil do nohy, ten bežal ešte asi 30-40 metrov a potom padol. Zavolal políciu. V dome bol v tom čase on a jeho manželka.

Obžalovaný Pavel Novotný postavil svoju obhajobu na priznaní a oľutovaní skutku, čo sú poľahčujúce okolnosti. Ešte z vyšetrovacej väzby poslal rodine list, kde krádež oľutoval.

„Chcem sa Vám ospravedlniť za všetko, čo som Vám spôsobil a požiadať o odpustenie,“ napísal okrem iného. Uviedol, že Kňažko je v Čechách vážený človek a vraj nevedel, že ide o jeho dom. „Ďakujem, že ste mi mierili do nohy, nemal som vo Vašom dome čo robiť,“ kajal sa. Sľúbil uhradiť spôsobenú škodu.

SkryťVypnúť reklamu

Kňažko mu však veľmi neveril. „Tých náhod by bolo akosi priveľa. Okrem toho, keby sa náhodou prechádzal po uliciach a vytipoval by si tento dom, ktorý z ulice nevidno, musel by preliezť bránu, tiež nie náhodou, však, čiže jeho ľútosť je falošná a preto nevidím dôvod aby som mu odpúšťal,“ vysvetľoval pred pojednávacou miestnosťou.

Považoval za podozrivé, že obžalovaný sám od seba zdôrazňoval, že konal sám, hoci sa ho na to na súde nikto nepýtal. Jeho manželka má navyše od osudnej noci zdravotné problémy, bojí sa. Obžalovaný podľa neho musel prekonať dva vysoké ploty a auto zaparkoval asi 1,5 kilometra od jeho domu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zlodej sa vraj správal profesionálne. Mal vybrať peniaze z peňaženky, ktorú potom vrátil na miesto. Pracovať mal v rukaviciach a po sebe pekne upratovať.

Sudca nakoniec uložil obžalovanému Pavlovi Novotnému trest tri roky väzenia. Odôvodnil to okrem iného tým, že v prípade je vyrovnaný počet priťažujúcich a poľahčujúcich okolností. Na jednej strane priznanie, oľutovanie činu a pomoc pri jeho objasňovaní, na strane druhej spáchal trestný čin na mieste, ktoré má osobitnú ochranu (dom) a dopustil sa viacerých trestných činov (krádež, porušovanie domovej slobody a poškodzovanie cudzej veci).

Kňažko tvrdil, že Novotný mal v Čechách spáchať až 12 skutkov, ale že už sú premlčané. Na Slovensku bol odsúdený raz v Martine, ale tiež už pred dlhšou dobou. Predseda senátu tvrdil, že v zmysle právneho poriadku nemôže v tomto prípade prihliadať na obžalovaného odsúdenia v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

A potom sa strhla mela. Kňažkovi sa totiž trest pre obžalovaného zdal prinízky. Zvýšeným hlasom sa spýtal sudcu či dobre spáva a „či mu niekto niečo dal do vrecka.“ Sudca ho vyzval, aby odišiel a upozornil ho na možnosť uloženia poriadkovej pokuty.

Kňažko svoj výstup zakončil silným buchnutím do dverí pojednávacej miestnosti a vulgarizmom do p***.

Nechcel by som sa zobudiť o pol druhej ráno a zistiť, že mám v dome zlodeja. Nikto nevie ako by celá udalosť dopadla, keby Kňažko nebol ozbrojený a na zlodeja tri krát nevystrelil. Novotný mohol utiecť, ale naopak, aj zaútočiť. Určite je to silná emotívna udalosť.

Avšak vyjadriť svoju nespokojnosť s rozsudkom spôsobom, že bez dôkazov obviním sudcu z korupcie, trieskam do dverí a vyjadrujem sa ako úbožiak, to si mohol bývalý minister zahraničných vecí, kultúry a rešpektovaný herec odpustiť.

Rozsudok ešte nie je právoplatný, čo sa týka výšky trestu. Trestná sadzba za najprísnejší trestný čin, teda v tomto prípade krádež, je tri až desať rokov.

Jaroslav Taldík

Jaroslav Taldík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Amatérsky bežec. Turista. Milovník psov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu