Ľudia vyčítajú zdravotným poisťovniam niekoľko vecí. Hlavne tí, ktorí vo voľbách volia ľavicové strany. Zaujímavé, že práve to, čo im na nich prekáža, tolerujú iným podnikateľom. Pritom všetky firmy sa správajú v podstate rovnako. Uvediem pár príkladov, prečo si myslím, že "zdravotky" si buď svoj zisk zaslúžia alebo si ho nezaslúži nikto. O poisťovniach sa šíri niekoľko mýtov, ktoré sa pokúsim vyvrátiť.
Peniaze, ktoré zdravotné poisťovne vyplácajú svojím majiteľom, by sa mohli použiť v zdravotnícve
To je asi najčastejí argument proti zisku poisťovní. Menej peňazí na účte bohatých, viac prostriedkov v podfinancovanom zdravotníctve. Čo keby sme tento princíp zaviedli aj v iných sférach života? Zoberme si napríklad predajne potravín. Keby si ich majitelia nevyplácali dividendy, bolo by viac peňazí v potravinárstve. V obchodoch by sme mali viac tovaru a bol by kvalitnejší a lacnejší. A čo automobilky? Keby sme im zakázali tvoriť zisk, mohli by peniaze investovať do vývoja a bezpečnosti áut. Skrátka všetky podniky by boli motivované dobrým pocitom z vykonanej práce a nie ziskom. Ten by sme im všetkým zakázali. Potom by určite fungovali tak ako to očakávame od zdravotných poisťovní.
Zdravotné poisťovne zarábajú na ľudskom nešťastí a chorobách
Tento argument je úplne postavený na hlavu. V skutočnosti zdravotné poisťovne nezarábajú na chorobách ale naopak ich odstraňovaní. Keby sme však prijali argument o profitovaní na nešťastí, museli by sme zakázať zisk všetkým. Predstavte si to, supermarkety zarábajú na našom hlade tým, že nám predávajú potraviny! A slovenské pohostinstvá majú tú bezočivosť, že čapovaním piva vytvárajú zisk z pocitu ľudského smädu! Nebudem sa ani zmieňovať o drzosti textilných závodov, ktoré nemajú hanbu zarábať na našej nahote. Alebo dokonca televíznych kanáloch, ktoré zneužívajú situáciu, že človek sa chce zabávať. Všetkým treba okamžite zakázať zisk alebo ich rovno zavrieť.
Zdravotné poisťovne nemusia súťažiť o klientov lebo poistenie je povinné
Tento argument použil Robert Fico keď bol hosťom v Lampe. Ako keby sme nemali štátnu zdravotnú posťovňu. Nie je pravda, že neexistuje možnosť výberu a každý musí mať zmluvu zo súkromnou poisťovňou. Okrem toho, čo tak zakázať zisk napríklad za povinné zmluvné poistenie na auto? Majú právo tieto poisťovne vytvárať zisk? Podobne je to zo stravou. Každý z nás musí jesť a piť. Mohli by sme preto zakázať zisk všetkým pekárňam, ktoré zneužívajú naše stravovacie návyky.
Musíme zaviesť kategorizáciu výkonov a kategorizáciu cien liekov, aby mohlo zdravotníctvo správne fungovať.
Keby mi toto povedal nejaký ľavičiar, tak sa ani celkom nečudujem. Dnes to však tvrdia aj pravičiari, ktorí sú súčasťou vlády. Názor, že cenu vie lepšie stanoviť štát ako voľný trh je čisto socialistický. O socializme do roku 1989 sa pritom pravičiari zvyknú vyjadrovať s pohŕdaním. Hovoria, že 40 rokov socializmu nám ukázalo, že sociálne inžinierstvo nemôže fungovať. Dnes pravičiari zavádzajú trh všade okrem zdravotníctva. Cenu výkonov a liekov nebude určovať trh ale štátne organizácie. Vraj preto, lebo zdravotnícvo je príliš dôležité, to proste musí fungovať. Preto je v zdravotníctve zakázaný trh a nastupuje sociálne inžinierstvo. Kedy začnú pravicoví politici veriť svojmu presvedčeniu? Prepáčte, ale štátom stanovené ceny sa inak ako sociálnym inžinierstvom nedajú nazvať.
Aby mal každý občan garantovanú zdravotnú starostlivosť, musíme definovať minimálnu sieť
V praxi to znamená toľko, že štát vyberie niektoré nemocnice do minimálnej siete, s ktorými musia zdravotné poisťovne uzatvoriť zmluvu. Nemocnice majú teda garantovaný dopyt ale ponuku môžu tvoriť ako sa im páči. Toto je ešte väčšia absurdita ako sociálne inžinierstvo. Keď už vláda chce silou mocou zaviesť minimálnu sieť nemocníc, mohla aspoň v každom regióne vybrať 2 alebo 3 nemocnice, pričom poisťovne by museli uzatvoriť zmluvu aspoň s jednou z nich.
Pravica zavádza ľavicové riešenia do oblasti, na ktorej jej asi najviac záleží, aby správne fungovala. To je zlá vizitka pre pravicové riešenia alebo aspoň pre pravicových politikov.
Na záver ma napadla ešte jedna absurdita. Porovnajte si napríklad zisk tabakových spoločností so ziskom zdravotných poisťovní. Výrobcovia cigariet sú zaťažení čiastočnou - spotrebnou daňou za to, že poškodzujú ľudom zdravie. Zdravotné poisťovne, ktoré týchto ľudí liečia, sú potrestané oveľa horšie - maximálnou, až 100-percentnou daňou.
Dosť veľa absurdít, aby sa tento (aspoň podľa mňa nespravodlivý) zákaz zisku konečne zrušil.