Ochrana rodiny...?!?

Keď som sa dočítal, že KDH má snahu o ústavnú ochranu manželského zväzku muža a ženy ostal som v nemom úžase. Nikdy som ideologicky s KDH nesúhlasil, no mal som vždy za to, že na špičke tejto strany sú vzdelaní a inteligentní ľudia. Lenže po prečítaní (a strávení) tejto informácie som zmenil názor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (90)

Áno, dá sa povedať, že „tradičná“ rodina stráca pevnú pôdu pod nohami. Rozvodovosť stúpa, sme svedkami zvyšujúceho sa počtu slobodných mamičiek a oteckov a bezdetných manželstiev. S týmto sa nedá nesúhlasiť. Nerozumiem ale potrebe chrániť manželstvá ústavným zákonom. Je možné, že existencia takéhoto zákona by odvtrátila tento (zaiste) spoločnosti neprospešný trend? Je naivita tejto strany (a jej sympatizantov) naozaj taká neodbedzená, že sú minimálne presvedčený o tom, že reštrikčné opatrenia homosexuálnych partnerstiev zvýšia „dopyt“ po heterosexuálnych manželstvách? Som presvedčený o nesprávnosti takejto logiky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolím si polememizovať s vyjadrením P. Minárika (uverejnené ako celok na webových stránkach KDH), že „za manželstvo sa začínajú považovať aj iné vzťahy ako vzťah muža a ženy“. Vie niekto pomenovať aké? Aha, už viem. Samozrejme, že KDH znova prejavilo svoj strach, že by homosexuáli nebodaj mohli žiadať uzákonenie „teplých“ manželstiev. A tu prichádza moje rozčarovanie, či ľudia s podobným strachom nedokážu rozlíšiť manželstvo od partnerstva.

Manželstvo má určité ciele (plodenie a výchova detí) a je teda potrebné, aby existovali právne prostriedky na jeho ochranu. Som ale presvedčený, že takýto stav už máme. Máme predsa Zákon o rodine, poskytujeme finančné dávky rodinám, daňové úľavy a pod. Pri nepriaznivom demografickom vývoji by mal štát adresne podporovať (heterosexuálne) páry, ktoré sa rozhodnú pre rodičovstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto som presvedčený, že by štát mal zabezpečiť, aby jeho právna úprava umožňovala aj homosexuálnym párom usporiadať si svoje vzťahy. Zaiste, takýto stav máme do určitej miery aj dnes, zdá sa mi ale nesprávne, keď v dobe tolerancie k (sexuálnym) menšinám, rešpektovania ľudských práv a slobôd si takéto usporiadanie vzťahov vyžaduje nemalú finančnú a časovú investíciu páru, ktorý by sa pre tento krok rozhodol. V tomto prípade sa jedná o partnerstvo, ktoré by sa nemalo zrovnávať s manželstvom a zaiste ani nemá ciele sa mu vyrovnať.

Z môjho pohľadu tu ide len o umožnenie homosexuálnym párom usporiadať si svôj partnerský vzťah (spoločné financie, majetok, dedenie a pod.) za rovnakých podmienok ako to dnes majú možnosť spraviť len páry heterosexuálne. Je nesprávne zaťahovať do tejto problematiky všetky morálne aspekty manželstva (a rodičovstva), ktoré zaiste vyplývajú z našej kultúry, tradícií a aj zo Zákona o rodine. Mám za to, že manželstvo by malo byť chránené nie pre jeho heterosexuálnu povahu, ale pre jeho možnosť plodiť a výchovávať deti a tým byť prospešné pre spoločnosť. Takisto si ale myslím, že v túžbe usporiadať si partnerský (nie manželský) život by si mali byť pred zákonom všetky páry rovné.

SkryťVypnúť reklamu

Verím, že časom, po verejnej diskusii nastane stav, keď bude štát naďalej chrániť a zvýhodňovať „tradičnú“ rodinu (muž + žena + deti) ale bude aj rešpektovať a chrániť všetky páry, ktoré sa slobodne rozhodnú pre usporiadanie si svojho partnerského vzťahu aj v inej forme...

Adam Teleki

Adam Teleki

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý a moderný človek .. hladám odpovede a nachádzam ešte viac otázok ;) Labužník, večná váha.. Zoznam autorových rubrík:  SociétéObjektívneVitaeVýlevka

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu