Kľúčové slová: vonkajšie a vnútorné vplyvy, genetika, výchova, spoločenské normy, psychika, trauma z detstva, citová derivácia
Abstrakt: Cieľom tohto článku je poukázanie vonkajších a vnútorných vplyvov na celkový vývin osobnosti (ontogenézu) a genetickú predispozíciu. Zaradenie pozitívnych a škodlivých vplyvov na psychiku, prežívanie a celkové správanie bol kľúčovým bodom, ktorý som sa snažila z autorkinej práce vyzdvyhnúť. Výskumným materiálom bola odborná literatúra Všeobecná pedagogika od D. Kováčikovej, V. Kováčikovej, E. Turanskej, M. Novotnej, Pedagogický slovník a moja niekdajšia seminárna práca na tému Edukácia žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Vyzdvihla som aj spoločenské rozdiely a prevenciu proti návykovým látkam.

Chlad kokaínu a chuť pomsty si čitateľov podmaní svojím dejom, tempom a zvratmi.
Príbeh pokračuje presne tam, kde skončil Chlad ohňa... Neľútostný Nélio Ortega po požiari zajal Valentínu a tá sa musí popasovať nielen s nepriazňou osudu, ale aj so zložitou Néliovou povahou...
V prvom rade vyzdvihnem progres Valentíny. Z naivného dievčatka sa stáva silná ženská hrdinka, vycibrená príliš zlými skúsenosťami v podsvetí. Napriek tomu, že smúti za Fábiom, jej tvrdohlavá povaha jej nedovolí poľaviť zo svojho presvedčenia. Autorka si zaručene získa čoraz väčšie sympatie čitateľov aj tým, že opäť vykreslila podsvetie vierohodne, bez romantických príkras a tentokrát oveľa detailnejšie. Takisto gradáciou deja a schopnosťou udržať čitateľovu pozornosť počas celej knihy. Postupne sa dozvedáme odpovede na všetky otázky z prvej časti vďaka minulosti s prelínaním do prítomnosti. Musím pochváliť autorku za presné ohraničenie časových úsekov, ktorých absenciu som jej vytkla v knihe Kráska a beštia. Minulosť sa začína prípravou vraždy Valentíniných rodičov. Estebanov dokonalý plán musí splniť Fábio ako dôkaz dospelosti...

V pravej časti si čitatelia vytvorili o Fábiovi mienku typického zlého mužského hrdinu, podľa zaužívaných knižných vzorcov. Tu ho máme možnosť spoznať oveľa bližšie a tým si dotvoriť o ňom celkový obraz. Čitatelia budú v domnienke, že láska k Valentíne ho zmenila. Toto tvrdenie podčiarkuje aj sama autorka. Podarilo sa jej však zachovať autenticitu a charakter hlavného protagonistu jeho občasnými protichodnými myšlienkovými pochodmi. Avšak predstava úplnej zmeny muža z podsvetia, kde vládnu tvrdé praktiky, na milujúceho ochranárskeho chlapa, je len vďaka tvrdeniu lásky, dosť povrchné.
Výchova je definovaná ako proces zámerného cieľavedomeho pôsobenia na osobnosť človeka s cieľom dosiahnuť pozitívne zmeny v jeho vývoji
(Průcha- Walterová- Mareš: Pedagogický slovník 2003)
Na celkovú osobnosť človeka vo výchove a neskôr v správaní, pôsobia mnohé faktory a to: vnútorné (genetické) a vonkajšie.
Dieťa je najviac ovplyvniteľné v rannom (predškolskom) vo veku od 3-6 rokov, kedy naň výrazne pôsobí rodinné prostredie. Pozorovaním preberá zvyky od rodičov, učí sa napodobňovaním, socializuje sa. Zároveň sú mu predkladané morálne hodnoty aj v podobe rozprávok, jednoduchých príkladov, či porovnávania, kde sú vyobrazené všetky atribúty lásky a protiklady dobra a zla.
Najzákladnejším prvotným kontaktom v živote ľudského jedinca je matka. Opieram sa o skutočnosť, že Fábio mal možnosť prežiť s ňou vzťah, ktorý je pilierom pre zdravý vývin dieťaťa. Z tohto hľadiska sú niektoré jeho rozhodnutia opísané v knihe oveľa jasnejšie a pochopiteľnejšie. Taktiež vychádzam aj zo štúdií genetiky, ktoré okrem vonkajších faktorov, určujú aj vnútorné, ako temperament, povaha, prežívanie, citovú predispozíciu či dokonca niektoré rozhodnutia. Práve tieto skutočnosti majú obrovský vplyv hlavne na schopnosť milovať.
Fábio prišiel o matku za tragických udalostí a tvrdá výchova v podsvetí malo za následok transformáciu v nekompromisného muža.
Vplyv rodiča zohráva vo výchove až 80 percentnú úlohu, pričom v adolescentnom veku (15-25 rokov) je dieťa schopné samo rozlišovať správne od nesprávneho. Menia sa svetonázory, hodnoty, aj správanie. Fábiov rozhľad čiastočne ovplyvnilo aj štúdium v Európe, európska kultúra a mentalita a samozrejme, Valentína. Predpokladám, že jej vplyv mohol postupne nabudiť chemické procesy v mozgu a tým spustiť reťazovú reakciu, ktorej sme boli svedkami v príbehu. Z tohto možno odvodiť, že mozog jedinca uchováva zakódovanú pamäťovú a citovú stopu z ranného detstva, ktoré je jedným z faktorov pre ďalšie prežívanie.
Čím to teda je že dvaja muži z rovnakého neľútostného prostredia, sú až tak radikálne odlišní?
Tragická strata, trauma či úplná absencia rodiča, má nepriaznivý vplyv na celkový duševný stav dieťaťa, ktoré sa môže neskôr prejavovať najrôznejšími formami, od porúch správania až po zmeny na mozgu, schopnosťou pociťovať náklonnosť, či poruchami imunitného systému. Akokoľvek sa človek snaží preniesť cez traumu, časť mizgu, ktorá je zodpovedná za prežívanie sa aktivuje aj pri najmenšom náznaku nebezpečenstva a začne vylučovať stresové hormóny.
(Telo si pamätá - Bessel van der Kolk 2022)
Nélio vyrastal bez matky s tvrdou sparťanskou výchovou od otca. Navyše, naštrbené až nenávistné vzťahy s nevlastným bratom zohrali úlohu v krízových situáciách. Citová derivácia je ďalším bodom vplyvu na prežívanie. Pedagogické a psychologické štúdie potvrdili, že deti v dojčenskom ústave sú emočne labilnejšie majú spomalený vývin hrubej a jemnej motoriky, kognitívny vývin zaostáva oproti deťom, ktoré pochádzajú z úplnej rodiny.
V knihe si čitatelia prečítali kruté Néliovo správanie, občas hraničiace so šialenstvom. Vykazoval všetky body duševnej poruchy, narcizmu, zlých vonkajších aj vnútorných vplyvov. Začnem tým, že obdobie gravidity má takisto vplyv na nervovú sústavu. Plod je spojený s placentou pupočnou šnúrou, čím má zabezpečené nielen všetky živiny, ale aj prívod hormónov od matky. Stresové tehotenstvo, nechcené dieťa, rizikové tehotenstvo, nezodpovedný prístup matky... sú ďalším z dôvodov neskoršieho Néliovo správania. Citová derivácia a prirodzená potreba milovať, vyvolávajú chaos v prípade náhlej túžby. Človek, ktorému sa nedostalo lásky, si s emóciou nevie ako poradiť. Mozog dostane signál na vylučovanie kortizolu a v kombinácii s povahou, ktorá je daná geneticky, má aj tá najmenšia pozitívna emócia fatálne následky.
V príbehu si môžeme všimnúť drobnú vec a to, že Nélio chorým, narcistickým a sebe vlastným spôsobom, miloval Valentínu. Jeho pokrivená predstava lásky sa odráža od faktu, že sám žiadnu nezažil.
Svetlým bodom v príbehu je Enrique, ktorého si čitatelia zamilujú. Autorka tým zmiernila utrpenie hlavnej hrdinky, tým pádom dej nepôsobí až tak depresívne a temne. Je to dobré vyváženie na pohodu čitateľa.

"Vrana k vrane si sadá, rovný rovného si hľadá"
Po všetkých útrapách sa hlavná protagonistka dostáva na slobodu a stretáva svojich rodičov. Po dojímavom zvítaní sa môže zdať, že by mohlo byť všetko v poriadku a jej život nabrať správny smer po tom, čo sa zoznámi s dedinským chlapcom Ericom.
V dnešnej dobe je nezmyselné rozdeľovať ľudí podľa rasy, pôvodu, či sexuálnej orientácie. Avšak predsa sú neviditeľné hranice, ktoré nás odlišujú. Spoločenský status, vzdelanie či traumy z minulosti sú našimi bariérami. Inak to nemala ani Valentína. Už v začiatkoch konverzácie s Ericom bolo jasné, že rozdiel medzi nimi je diametrálne odlišný a nič neprekoná hlbokú priepasť. Kľúčovým faktorom je opäť výchova, ale aj vzdelanie či vedomosti.
Valentína vyrastala s Estebanom. Vzdelaný muž s vyberaným správaním, finančnou istotou a spoločenským statusom, poskytne dieťaťu oveľa kvalitnejšie vzdelanie aj etiketu. Veľakrát môžu čitatelia pozorovať Valentínu v drahých reštauráciách, vo výbere jedla, šiat, kvalitnej kozmetiky, vo vzdelaní, či dokonca v proston rozhovore. To sú maniere, ktoré človek zo strednej či nižšej vrstvy sa nemá ako naučiť. Napriek určitým vedomostiam vždy budú faktory, ktoré odlišujú vyššiu triedu od strednej či nižšej.
"Ako budeš rásť a rozvíjať sa, vytvorí sa medzera. A ty postupne začneš strácať kamarátov. Všímaš si ako rastieš, rozvíjaš sa, mení sa ti mindset. Čím viac rastieš, tým je medzera väčšia. Aby si ju uzavrel, musíš spadnúť dole. No ak spadneš, končíš, prehráš. Musíš sa ďalej rozvíjať. Medzeru uzatvárajú kamaráti smerom k tebe. Buď sa budú rozvíjať s tebou, alebo ich necháš za sebou."
Snoop Dog
Ako protiklad Erica uvediem Enriqueho, Nélia, či dokonca Fábia. Pochádzajú z rovnakého prostredia, rodiny, so vzdelaním a vedomosťami. Čitatelia si môžu všimnúť zhodu medzi nimi a oveľa väčšie porozumenie, než s jednoduchým Ericom. Aj keď sa Valentína dokázala porozprávať s každým, vždy si lepšie rozumela so sebe rovnými. To je tá medzera, ktorá nikdy nemôže byť zaplnená.
Ďalší veľmi vážny bod, ktorý autorka spomenula, je výstraha pred tvrdými drogami. Na túto tému nájdeme nejednu náučnú literatúru, aj beletriu, napríklad: Zuzka Šulajová- Budem iná (Tatran 2021), My deti zo stanice Zoo ( Premedia 2015), Daniel Hevier- Krajina Agord ( Mladé letá 1999) a mnohé iné.
To, že drogy majú devastačný účinok aj v malom množstve vedia všetci. Monika Wurm však čitateľov varuje pred úplne novou hrozbou, ktorá má ďaleko väčšie následky než všetky nebezpečenstvá, o ktorých sme doteraz počuli.
„Zombie droga“ je slangový názov pre fentanyl. „Ľudia po užití majú zmenené vedomie, zaspávajú, alebo driemu často v bizarných polohách a na neobvyklých miestach, potom si na nič nepamätajú,“ popísal účinky riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Viac o nebezpečenstvách fentanylu a štatistikách si môžete prečítať tu
https://spravy.rtvs.sk/2024/01/zachvatila-usa-teraz-je-aj-na-slovensku-droga-fentanyl-robi-z-ludi-chodiacich-zombie-rozpracovane/
https://www.ta3.com/clanok/935927/ma-prezyvku-zombie-droga-fentanyl-je-mnohonasobne-silnejsi-nez-heroin-dostal-sa-uz-aj-k-nasim-susedom
Z uvedených dôvodov v článkoch hore vyššie aj v knihe, ako literárna kritička taktiež varujem každého jedného čitateľa, rodiča aj mládež - DÁVAJTE NA SEBA POZOR A BUĎTE K SEBE ZODPOVEDNÍ. ROZMYSLITE SI, DO AKEJ PARTIE PRIATEĽOV SA DOSTANETE. ZDRAVIE MÁTE LEN JEDNO A NÁSLEDKY SÚ KATASTROFÁLNE.
Odporúčam túto knihu z mnohých dôvodov. Okrem erotickej zábavy a "gýčovej" témy mafiánov, ktorú píše každý druhý spisovateľ, Monika Wurm aj túto tému dokázala pozdvihnúť na inú úroveň. Som poctená spoluprácu s takouto talentovanou a vzdelanou autorkou.