
Autorke týmto ďakujem za poskytnutie rozhovoru.
Vaša nová kniha Dokonalý život otvára témy influencerov a pozlátka internetu. Čo bolo námetom na napísanie takéhoto príbehu?
Pracujem s mladými ľuďmi. Trávia veľké množstvo času na sociálnych sieťach, kde vidia úspešných, bohatých, krásnych ľudí, skvelé dovolenky, život, po ktorom mnohí z nich túžia. Neuvedomujú si, že väčšina z toho je len ilúzia vylepšená filtrami. A potom, keď sami zažívajú niečo pekné, zdá sa im to „málo“ oproti tomu, čo prezentuje internet. No a, samozrejme, potom sa sami cítia menejcenní a frustrovaní.
Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu na hlavných hrdinov?
Hrdinovia príbehu prišli sami. Najprv som premýšľala o línii príbehu, o deji, postavy sa pri tom prirodzene vyformovali, aby splnili účel toho, čo chcem povedať a ukázať.
Máte osobnú skúsenosť s influencermi? Sledujete nejaké známe tváre?
Priznám sa, že vôbec. Až keď som sa pustila do písania, začala som sledovať rôznych známych ľudí, influencerov, prečítala som si množstvo rozhovorov s nimi a článkov, aby som dokázala vytvoriť vierohodnú postavu
Zažili ste niekedy nátlak verejnosti do takej miery, ako vaša hlavná hrdinka?
Nie som veľmi verejne známa, na ulici by ma nikto nespoznal, takže určite nie. A rozhodne by som to ani nechcela zažiť. Je to obrovská zodpovednosť a tlak, keď vás neustále sledujú tisícky ľudí a súdia každú drobnosť.

Aký máte názor na obsah internetu? Čo je podľa Vás v norme a čo už „cez čiaru?“
Cez čiaru je pre mňa všetko, čo nespĺňa žiaden účel a produkuje nenávisť, agresivitu, ubližuje ľuďom. Som vďačná za internet, naučila som sa vďaka nemu množstvo vecí, spoznala veľa nových ľudí, našla inšpirácie, zabavila sa pri mačacích videách ako jedna z hlavných postáv, ale natrafila som aj na nenávisť, posmešné videá, útočné komentáre, ktoré človeka nikam neposúvajú a ich cieľom je len ublížiť.
Spolupráce so slávnymi značkami, rozbaľovannie balíkov, takzvané „hauly,“ skúšanie kozmetických produktov. Myslíte si, že vplyv takýchto videí môže mať následky najmä na mladú generáciu? Že vytvára túžbu po „dokonalom živote?“
Nemyslím si, že toto všetko samotné ovplyvňuje mladú generáciu. Je totiž nesmierne dôležité, aby sa s nimi niekto rozprával o tom, čo vidia na internete. Ak to majú s kým prebrať, ak si pri rozhovore uvedomia, že z veľkej časti je to len bublina, ak majú okolo seba zázemie, ktoré im dodáva zdravé sebavedomie, neublíži im to. Ale ak iba bezducho hltajú všetko čo vidia, samozrejme, že potom závidia alebo si nepripadajú dostatočne dobrí.
Mal by byť podľa vás takýto obsah regulovaný? Napríklad mnoho zahraničných fitness influencerov užíva anabolické steroidy. Prezentujú sa ako „naturáli“ a tým pádom majú ľudia pokrivené predstavy, čo je realita a čo fikcia internetu.
Podľa mňa je nereálne, aby sa reguloval obsah internetu. Je tam toho príliš veľa na to, aby to niekto dokázal prefiltrovať. Ako som už spomínala vyššie, skôr je dôležité rozvíjať u mladých kritické myslenie, aby sami dokázali rozoznať, čo je vhodné a zdravé a čo je len propagácia. Ak ich naučíme myslieť a vyberať si, čo budú sledovať, netreba cenzúru.
Už o mesiac sú Vianoce. Aké máte plány?
Od istého času si už nerobím vôbec žiadne plány, menej ma to stresuje. Takže sa nechám prekvapiť, čo budem robiť tento rok cez sviatky 😊
Máte už darčeky? Alebo si nákup nechávate na poslednú chvíľu?
Väčšinu darčekov mám už vybavenú. Poučila som sa z toho, že som si všetko nechávala na poslednú chvíľu a potom už nestíhala pošta a v obchodoch boli davy ľudí
Čo si predstavujete ako „dokonalý“ vianočný darček?
„Dokonalý“ vianočný darček je taký, ktorý je darovaný z radosti a z lásky. Musí tešiť darcu aj obdarovaného. Mal by príjemne prekvapiť a dojať. Mali by ste si pri ňom povedať: „Wow, tento človek na mňa myslel, pozná ma a vyberal to presne pre mňa s obrovskou láskou. Minula na mňa čas, ktorý je veľmi vzácny.“
Čo je v živote najdôležitejšie?
Najdôležitejšie je to, aby ste neľutovali, že ste niečo urobili alebo neurobili. Aby ste raz nebanovali, že ste mali tráviť viac času s deťmi namiesto upratovania, aby vám nebolo ľúto, že ste sa vzdali toho, čo ste chceli, lebo ste sa toho báli. A ak niečo nevyjde? Nevadí, ale aspoň ste to skúsili a každá skúsenosť nás obohacuje.