Hlavné príznaky obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD)

Obsedantno-kompulzívna porucha. OCD. Niektorí z vás sa už možno s týmto pojmom stretli, niektorí možno poznáte niekoho, kto touto poruchou trpí, no mnoho ľudí netuší, čo vlastne OCD znamená. O čo teda ide?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

OCD, z angličtiny Obssesive-Compulsive Disorder, je mentálna porucha, charakteristická obsesiami (nechcené, vnútené myšlienky, ktoré sú často v rozpore s morálnymi hodnotami človeka) a kompulziami (nezmyselné opakovanie určitých činností v snahe zabrániť týmto myšlienkam). V praxi to znamená, že mozog nie je schopný spracovať negatívne myšlienky, ktoré bežný človek, jednoducho odignoruje, ale zaoberá sa nimi do takej miery, že ho doslova pohltia, určujú celý priebeh jeho dňa a majú kontrolu nad jeho životom. Samotná OCD má, ale väčšinou silné základy v minulosti a nevypukne zo dňa na deň. Ako teda zistíte, či práve vy alebo váš priateľ netrpí touto poruchou?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Neustále sa potrebuje uisťovať - otázky typu "Povedal/Urobil som to správne? Nevysvetlil/a si to zle? Budeš v poriadku?" sú u človeka s OCD bežné a ich opakovanie päťkrát za sebou ešte bežnejšie, aj keď ste mu už raz vysvetlili, že všetko je v poriadku. Ľudia s OCD sú totiž ovládaní pochybnosťou. Ak existuje, čo i len malá pochybnosť, už na ňu nemôžu prestať myslieť. A ak sú si aj na sto percent istí, stále sú tu intruzívne myšlienky, ktoré im hovoria pravý opak.

2. Všetko opakujú - ak ste si u svojho blízkeho všimli, že robí určité veci viackrát, zbystrite pozornosť. Myšlienky, ktoré ich totižto trápia, chcú zahnať tým, že zopakujú tú istú činnosť, pri ktorej im daná myšlienka vnikla do hlavy a dávajú si pozor, aby druhýkrát pri tejto činnosti, už na ňu nemysleli. Často im však pri opakovaní vniknú do hlavy ďalšie a ďalšie myšlienky a špirála sa zužuje.

SkryťVypnúť reklamu

3. Kontrolujú - u niektorých ľudí sa OCD prejavuje strachom z možnej katastrofy, ktorú by mohli zapríčiniť. Preto neustále kontrolujú zámky, dvere, vypínače, domáce spotrebiče, okná, zásuvky a mnoho iných vecí, často aj ľudí, aby mali istotu, že je všetko v poriadku. Každú chvíľu vyvolávajú svojim známym do práce alebo do školy, či sa im nič nestalo, aby získali istotu a zahnali tak úzkosť.

4. Sú uzavretí do seba - pokiaľ máte hlavu plnú myšlienok, je ťažké sa sústrediť na niečo iné. Preto ľudia s OCD zriedka vyhľadávajú spoločnosť a väčšinou sú zavretí vo svojej izbe a vyhýbajú sa akejkoľvek komunikácií. V takom prípade je vhodné s danou osobou postupovať pomaly, preukázať mu vašu podporu a záujem mu pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu

5. Všetko musí mať svoje miesto - pri tomto prípade, ľudia s OCD často usporadúvajú a premiestňujú veci, tak aby zahnali intruzívne myšlienky. To môže znamenať, že oblečenie v skrini majú usporiadané podľa farby, knihy zoradené podľa abecedy alebo kvety na okne uložené podľa výšky. Akákoľvek odchýlka sa netoleruje a spôsobuje im úzkosť. Len ak je všetko tak "ako má byť", na chvíľu zaženú svoje myšlienky, ale to len dovtedy, kým neobjavia ďalšiu neusporiadanú vec.

Toto je päť základných faktorov, ktoré sú rozhodujúcimi pri diagnostikovaní OCD. Samozrejme existuje aj mnoho iných, často nebadateľných príznakov, ktoré je problém identifikovať. Pokiaľ ste u svojho známeho zaregistrovali niektorý z týchto prejavov, určite sa mu venujte a snažte sa mu pomôcť. Mnoho ľudí s mentálnou poruchou totiž svoje problémy radšej zamlčia, ako by sa mali zdôveriť.

Tereza Szalaiová

Tereza Szalaiová

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som študentkou žurnalistiky na Univerzite Komenského a trpím obsedantno-kompulzívnou poruchou. Rozhodla som sa spojiť tieto dva aspekty, a preto prostredníctvom článkov rozprávam svoj príbeh a venujem sa duševnému zdraviu, čím sa snažím prelomiť stále tabuizovanú tému na Slovensku a pomôcť tak ľudom, ktorí to potrebujú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu