Kto je môj blížny?

Nedávno som som vracal autom z dlhej cesty a dosť unavený som počúval rádio. V dopravnom servise hlásili zhruba takú informáciu: „Na severnej D1 leží zrazený chodec dávajte si pozor aby ste ho neprešli.“ Pomyslel som si: Dobrá informácia, ale keď som sa nad tým hĺbšie zamyslel a „vyšiel“ som so svojej automobilovej „pohodičky“, uvedomil som si aký cynický bol ten oznam. Veď on mal znieť: „Na severnej D1 leží zrazený chodec, ak idete okolo, zastavte a zavolajte sanitku, poskytnite mu prvú pomoc.....!“ Lenže vtedy už by dopravný servis neslúžil pohodlnosti šoférov za volantom. Prečo ja by som si mal znepríjemňovať život?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (150)

Cez túto krátku správu, ktorej podobné z médií, počujeme denne niekoľko desiatok ( hlavne z reklamy ), som si uvedomil, že žijem vo svete egoistickej pohodlnosti, ktorá dnes „valcuje“ akúkoľvek obetavosť, ústretovosť, ochotu pomôcť...

Aj my kresťania sme zasiahnutý týmto antievanjeliom. Neraz vidím ako sa nám nechce opustiť svoje pohodlie a isť do pre nás nepohodlných veci. Ježiš opustil Nebo a prišiel na zem, narodil sa ako dieťa v chudobnej maštali, z Kráľa sa stal tesár, namiesto zlatej koruny mal na svojej hlave tŕňovú, pohodlný trón vymenil za tvrdý kríž... ! Dnes je oveľa menej misionárov, kňazských a rehoľných a evanjelizatorských povolaní, nie žeby „Pán nevolal na svoju žatvu...“, lež hlas nášho Pána naráža na zvukovú bariéru pohodlnosti a egoizmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tom aký máme mať postoj voči človeku, ktorý je v núdzi, hovorí Ježiš v podobenstve o Milosrdnom samaritánovi. Všetci sa ponáhľali, aj samaritán , lenže on na rozdiel od iných dokázal obetovať svoj čas, peniaze a aj svoje bezpečie, aby pomohol tomu, ktorý ležal doráňaný na ceste.

Koľko ľudí máš vo svojom okolí, ktorí ležia na ceste? Zastavíš sa a pomôžeš, alebo aspoň zavoláš pomoc, alebo dáš si pozor, aby si sa mu bezpečne vyhol?

Už šiesty rok som vo svojej Eparchii zodpovedný za pastoráciu Rómov. Snažím sa upozorňovať kňazov, bohoslovcov, laikov, na to, že niektorí Rómovia ležia doráňaní na ceste. Neraz sa stretávam z výčitkou: „sami si za to môžu“. Takéto výroky mi ukazujú ako veľmi prenikol duch pohodlnosti aj medzi niektorých kňazov a veriacich. Ježiš hovorí : „lekára potrebujú chorí“, vrátane tých, ktorí ochoreli vlastným pričinením. Samaritán neskúmal či ten človek tam ležal vlastnou vinou, konal to čo mu jeho láska voči blížnemu kázala. Na tom podobenstve je zaujímavé, aj to, že Ježiš dal rolu pozitivného hrdinu samaritánovi, možno aj preto aby ukázal, že máme pomáhať bez rozdielu inej rasy, národnosti či etnika.

SkryťVypnúť reklamu

Nech Pán zasiahne tvoje srdce a povolá Ťa do služby potrebujúcim, ktorí ležia a nevedia sa postaviť na nohy. Vyjdi so svojho pohodlia a staň sa blížnym mnohých ľudí.

Thlic. Peťo Horváth

Thlic. Peťo Horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som katolícky kňaz, ktorý sníva o lepšom zajtrajšku. Podobne ako Martin Luther King :-).... Zoznam autorových rubrík:  Pastorácia RómovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu