8 praktických rád, ako si môžete pri teroristickom útoku zachrániť život

Písmo: A- | A+

Priatelia, svet sa nám terorizmom poriadne komplikuje, a svet už prestáva byť bezpečným miestom pre život.

Existuje veľa manuálov, ako prežiť v džungli, ale málo manuálov, ako prežiť v džungli teroristických útokov, ktoré sa nám začínajú po celom svete nekontrolovane množiť. Dnes už nevieme ani deň, ani miesto, a ani hodinu, kedy a kde môže niečo vybuchnúť. Preto každá rada môže prísť v týchto časoch vhod.

Prežitie teroristického útoku nebude len o šťastí, keď budete vedieť, ako by ste mali na túto nebezpečnú a rizikovú situáciu reagovať. Rôzni bezpečnostní analytici dávajú rôzne, a často protichodné rady. Jedni napríklad hovoria, že pri streľbe treba utekať, a netreba robiť zo seba mŕtveho a iní tvrdia opak. Podľa mňa každá situácia je iná, a preto nebudem o tom polemizovať.

V každom prípade podľa mňa teroristický útok prežijú skôr tí, čo sú na teroristický útok ako tak pripravení, a nie tí, čo budú teroristickým útokom zaskočení. Platí tu totiž podobný princíp, ako pri plavcoch a neplavcoch. Plavci vedia plávať, preto sú na vodu pripravení, a preto nie sú vodou zaskočení. Naopak neplavci nie sú na vodu pripravení, a preto sú vodou zaskočení a tak riziko, že sa utopia je na rozdiel od plavcov veľmi pravdepodobné.

Preto keby ste si teraz dali stávku, kto pri povodni prežije skôr, či plavci alebo neplavci, tak určite väčšina z vás by sa stavila, že plavci prežijú veľkú vodu a povodeň určite skôr ako neplavci. Preto vám teraz uvediem pár dobrých a nezáväzných praktických rád, ktoré by vám mohli pri útoku teroristov naozaj pomôcť.

Po 1. Kto je pripravený, nie je zaskočený

Vždy keď sa nachádzame v cudzine a teda nám neznámom prostredí, tak by sme nemali podceňovať žiadny zvuk, ktorý nám pripomína silvestrovské výbuchy. Aj pri útokoch v Paríži mnohí hovorili, že si mysleli, že ide o neškodné výbuchy ako pri oslavách, a bežných ohňostrojoch. Preto aj vy keď neočakáva ohrozenie, potom si aj tie zvuky môžete vyhodnotiť skreslene, a tak zbytočne prichádzate o drahocenné a niekedy rozhodujúce sekundy, ktoré vašou rýchlou reakciou vás mohli zachrániť. Najdôležitejšie sú preto vaše prvé reakcie. Určite bude reagovať inak ten, čo je na prípadný teroristický útok pripravený, ako ten z nás, čo bude teroristickým útokom totálne zaskočený, a nebude vedieť vôbec nič, čo by mal v danej chvíli vlastne robiť.

Po 2. Nové a neznáme miesto si vyžaduje vyššiu ostražitosť

Preto pri vstupe do neznámej budovy, si vždy všímajte, kde je možný únikový východ. Ten je potrebný poznať, lebo možno ním budete musieť unikať. Pri teroristickom útoku je tento únikový východ, teda exit už neskoro hľadať. Treba si uvedomiť, že pri teroristickom útoku vzniká často veľká panika. Vy si však vtedy nesmiete, ako sa s humorom hovorí „zachovať paniku“, ale musíte si zachovať pokoj. Tým, že viete kde je únikový východ získavate na rozdiel od iných drahocenné sekundy. Naopak, ak únikový východ nepoznáte dostávate strach, lebo neviete o ceste kadiaľ by ste mali unikať. Strach a nervozita vás oberá o drahocenný čas i drahocennú energiu.

3. Nečakajte na reakcie iných ľudí, konajte ako prví

Nečakajte, čo začne robiť pri teroristickom útoku dav. Masa ľudí reaguje často nesprávne. Odhaduje sa, že asi 80 % ľudí v dave nevie čo má v takejto situácii vlastne robiť. Preto netreba sa riadiť tými, čo sú pri teroristickom útoku zaskočení a paralyzovaní, treba sa riadiť tými, ktorí začali konať. Vždy je v takejto situácii lepšie niečo konať, ako nekonať, a čakať na to najhoršie.

4. Čo najskôr hľadajte najprv nejaký úkryt

Úkrytom sa môže stať všetko za čo sa možno skryť. Najlepšie je, keď sa môžete skryť za silné materiály, akými sú betónové steny, rôzne kovy, ale aj masívne drevo. Hlavne, aby vás nebolo vidieť. Keď sa z miesta nedá ujsť a máte sa s čím prikryť, tak sa prikryte a chráňte si hlavne hlavu a srdce. Keď ste vonku, tak sa skrývajte za stromy, autá, betónové zátarasy, do rigolu alebo hľadajte v priestore iné prekážky, za ktoré by sa dalo skryť.

5. Keď sa to ešte dá, tak rýchlo z miesta utekajte

Beh vás môže zachrániť, preto ak je to možné, tak sa snažte dostať z miesta teroristického útoku, čo najďalej. Batožinu, a všetko, čo by vám mohlo pri behu zavadzať nechajte na mieste. Utekajte bez kriku a po tichu. Keď počujete streľbu, tak je naopak veľkou chybou, ísť sa zo zvedavosti pozerať, čo sa to tam vlastne deje.

6. Keď sa už nedá rýchlo z miesta ujsť, tak si čo najskôr ľahnite na zem

Keď sa už nedá rýchlo z miesta ujsť, tak si rýchlo ľahnite na zem a robte mŕtveho. Keď máte pri sebe mobil, tak si ho vypnite. Teroristi väčšinou pri teroristického útoku nemajú veľa času a sú tiež v strese, a preto v mase ľahko prehľadnú tých, čo nie sú ešte mŕtvi len to hrajú. Každý pohyb vtedy vzbudzuje nebezpečnú pozornosť a riziko odhalenia. Najlepšie je ľahnúť si na brucho a treba nenápadne dýchať.

7. Ak sa to dá, tak ihneď volajte políciu

Ak sa to dá, tak neváhajte a ihneď volajte políciu, záchrannú službu, či požiarnikov. Tak pomôžete nielen sebe, ale aj ostatným. Rýchlosť v tomto prípade naozaj zachraňuje životy ľudí. Preto vždy majte pri sebe mobily. Vďaka nim vás záchranné zložky rýchlo zlokalizujú, nájdu a oslobodia.

8. V panike nezabudnite tieto základné čísla

V panike pri teroristickom útoku sa ľahko zabudnú čísla, ale dám vám radu, vďaka ktorej si ich môžete zapamätať na celý život. Už nebudete váhať, aké číslo mate do mobilu zadať. Tieto čísla si tak môžete na celý život zapamätať nielen vy, ale aj vaše deti, vaša celá rodina, či vaši blízki. Preto aj im prepošlite tento blog, aby mohol pomáhať každému, a čo najviac. V prípade, že poznáte ďalšie dobré rady, tak ich do diskusie pridajte.

Číslo 150 majú požiarnici. Ľahko si to zapamätáte tak, že číslo je ako stočená požiarnická hadica.

Číslo 155 majú zdravotníci. Ľahko si to zapamätáte tak, že na veľké číslo 5 by sa dalo aj ľahnúť a preto predstavuje zdravotné ležadlo.

Číslo 158 majú policajti. Ľahko si to zapamätáte tak, že číslo 8 sú ako policajné kovové putá.

P.S. Želám vám, všetkým priatelia, aby ste tieto Bindasove rady nemuseli nikdy použiť, a mohli si tak krásne bez teroristických útokov na tomto svete žiť.

S pozdravom www.bindas.eu

Skryť Zatvoriť reklamu