Platy, platy, platy, a statisíce ľudí sú bez výplaty

Písmo: A- | A+

Platy, platy, platy, a statisíce ľudí sú bez zamestnania, a teda bez výplaty. Nechcem sa hrať na advokáta chudobných, ale myslím si, že aj platy ústavných sudcov mali ostať zmrazené, a to nielen preto, že je vonku zima a mráz.

Nedáva tak aj ústavný sudca prednosť filozofie brucha, pred filozofiou ducha? Aby sme boli objektívni, tak si teraz pozrime aké platy má moc zakonodárna, výkonná a súdna.

Poslanec NRSR s trvalým pobytom mimo Bratislavy má plat 3 576 €. Premiér má plat 4 616 €. Minister má 3 670 €. Predseda Ústavného súdu má plat  6 466 €. Otázka teraz znie: „Kto, koho teraz diskriminuje?“

Chcel by som naživo vidieť diskusiu o platoch medzi sudcami, učiteľmi a zdravotnými sestrami. Bolo by to naozaj zaujímavé. Pritom je jasné, že viac peňazí neznamená automaticky aj viac spravodlivosti. Teda, kto počíta s tým, že zvýšením platov sudcov sa automaticky zvýši aj dôvera v súdnictvo, a bude aj viac spravodlivosti na Slovensku, tak ten sa môže kruto zmýliť. Tu neexistuje priama úmera.

Keď som bol vo FZ ČSFR, tak už vtedy som počúval argumenty, že sudcovia, a aj ti ústavní sudcovia musia mať väčšie platy, aby sa nedali kúpiť, aby boli nezávislí. My však vieme, ako to nakoniec v realite dopadlo.Potvrdzuje to aj dôveryhodnosť obyčajných občanov tohto štátu v súdnictvo. Pytagoras kedysi dávno napísal: Spravodlivosť je soľou života. Na Slovensku žiaľ táto soľ naozaj chýba.

P.S. Zásada odplácať zlo dobrom sa nikdy nepovažovala za prípad naplnenia spravodlivosti. J. S. Mill

Skryť Zatvoriť reklamu